Besin Zehirlenmeleri

Zehirlenme
Besin zehirlenmeleri ölümle sonuçlanabilecek kadar tehlikelidir.

Gıda alırken, gerek kullanılan tencere – tavadan, gerekse yenilen gıdalardan dolayı zehirlenme olabilir. Bu konuda yaygın bazı örnekleri, aşağıda bulabilirsiniz:

Kapların Yıkanması

Bulaşıklar, ovularak bol suda durulanmazsa, tabak ve tencerelerde göze gözükmeyecek kadar küçük deterjan artıkları kalır ve sonraki kullanımlarda bünyemize geçer. Zamanla bunlar birikir ve zehirlenmelere neden olur.

Mikrop Zehirlenmeleri

Temizlik ve bayatlama kurallarına uymayan bakkal, manav, lokanta ve kasap gibi dükkanlarda satılan yiyecekler, bozularak zehirlenmeye neden olur. Kirli ellerle, çiğ yenilen gıdaları tutan veya kıyma makinesini günde 2-3 kez temizlemeyen kasaplardan alınan etler, çabuk bozulur ve zehirlenme meydana gelir.

Kıyma makinesinde kalan kan ve et parçaları, hızla bozulur ve daha sonra aynı makinede çekilen et, bu mikroplarla temas eder. Ne şekilde olursa olsun, makinede çekilen et, kısa sürede yenilmeli veya buzdolabında derin dondurucu kısmında saklanmalıdır.

Ayrıca, Salmonella grubu mikroplar, insanların mide ve özellikle bağırsaklarında önemli rahatsızlıklara yol açabilir (tifo, paratifo gibi). Bu mikroplar, hayvanlardan kasap dükkanlarına ve oradan da etlerle insanlara geçer. Bataklık veya pis dere sularında gezinen ördeklerin yumurtalarında da bu mikroplar bulunur. Bu sebeple, birçok dış ülkede ördek yumurtalarının yenilmesi ve satılması yasaklanmıştır.

Evde yemek hazırlarken, mümkün olduğunca ertesi güne kalmayacak şekilde pişirilmelidir. Yiyecekler, buzdolabında bile olsalar, insana zarar verebilir. Lokantaların kalan yemekleri ertesi gün ısıtarak veya başka yemeklere malzeme haline getirerek satışa sunar. Bu başlıca zehirlenme nedenlerinden biridir.

Mantar Zehirlenmeleri

Kır mantarlarının çoğu insana zararlıdır. Kültür mantarlarından da bayat ve kart olanlar (şapkaları açılmış, alt tarafları siyah veya kahverengi olmuş mantarlar, kartlaşmıştır) insanı zehirleyebilir. Garantili olmayan mantarlar, yenmemelidir. Sirke katılması gibi zehir alıcı yöntemler, güvenli değildir ve denenmemelidir.

Zehirli mantarlar, insanı öldürebilir. Yenilmelerinden 5 – 10 saat sonra, zehirlenme süreci başlar. O zaman kana geçmişlerdir. Sürekli kusma olur, el – ayak kızarır ve soğur; mide yanar. Hasta hemen yatağa yatırılmalı ve tıbbi yardım alınmalıdır. Mantara zehirlenme çok tehlikelidir.

Midye Zehirlenmeleri

Midye çok dikkatli tüketilmelidir. En iyisi hiç yememektir, çünkü midyenin karaciğerinde mitilotoksin denilen bir zehir vardır. Bu zehir, pişirme veya haşlama ile giderilemez ve midyeyi yiyenleri zehirler. Midye, Mayıs – Eylül ayları yenilmemelidir. Şüpheli olanlar ve kabukları açık olanlar atılmalıdır. Bazı uzmanlar, midyelerin haşlama suyuna 3 – 4 gram yemek sodası atılmasını önermektedir.Patates, Patlıcan, Domates Zehirlenmeleri

Bu 3 sebzede, Solanin adı verilen bir zehir oluşabilir ve insanlar için tehlikelidir. Solanin, yeşil domates ve olgunlaşmamış patlıcanlarda vardır. Bu nedenle, sonbaharda turşuluk olarak satılan yeşil domatesler ve yeşil – siyah ufak patlıcanlar, sağlık için zararlı olabilir. Bunlarda önemli miktarda Solanin vardır.

Yiyenlerde bulantı, kusma ve ishale neden olabilir. Patatesler, sıcak yerlerde çimlenir ve gözlerinde Solanin meydana gelebilir. Bu çimlenmiş patatesler, sağlığa zararlıdır. Patatesler, serin yerlerde saklanmalı ve yeşermeye başlamışsa, bir bıçakla derin şekilde oyulup temizlenmelidir.