Oruç Tutuyorum. Spor Yapabilir Miyim? Oruçluyken Spor Yapmanın Sakıncaları Var mı?

Ramazan ayında kilo almak, bazılarımızın sıkça yaşadığı bir sorun. Bu yüzden bu alınan kiloların spor yaparak verilmesi akla gelen ilk çözümlerden. Ancak özellikle uzun oruç sürelerinin olduğu ve havaların sıcak olduğu, yani yaz aylarına gelen Ramazan aylarında spor yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Bunları kısaca derlemeye çalıştım sizler için:

1) Oruç tutarken vücudumuzda yaşanan su kaybına ek olarak, spor yaparken de terleme yoluyla su kaybediyoruz ve bunu iftara kadar yerine koyma şansımız olmuyor. O nedenle oruç tutarken spor yapacaksak, daha az terleyeceğimiz serin saatlerin seçilmesi önem taşıyor.

2) Eğer iftardan sonra vaktimiz varsa, yürüyüş yapmak, oruç tuttuğumuz saatlerde yapılan spordan çok daha sağlıklı oluyor, çünkü bu esnada kaybettiğimiz suyu telafi etme şansımız var.

Tabi burada önemli olan nokta, iftarın hemen üzerine yürüyüş yapılmaması. Vücudumuza sindirim için en az 1 – 2 saat süre tanımamız, çok daha yerinde olacaktır.

3) Eğer Ramazan ayında yeni bir spor etkinliğine katılmayı veya halı saha maçı gibi yüksek efor sarfetmenizi gerektirecek ve daha önce sık sık yapmadığınız bir aktiviteyi gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmanız çok ama çok önemlidir. Oruç tuttuğunuz esnada aç ve yorgun düşen vücudunuza aşırı efor yüklemeniz, sağlığınız açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Not: Bu konu, çeşitli kaynaklardan derlediğim bir metindir. Burada yazdıklarımı uygulamak tamamen okuyucunun sorumluluğundadır. Eğer sağlık problemleriniz varsa çok hafif bir spor etkinliği için bile bir hekime danışmanız çok ama çok önemlidir. Hiçbir tavsiye, bir hekimden alacağınız önerilerin yerini tutmaz.