Karbonhidrat

Karbonhidrat
Karbonhidratlar

Karbonhidrat, vücudumuzun çalışmasında, sıcaklık sağlamada kullanılır. Otomobillerin benzinine benzer.

Karbonhidrat, başlıca şu yiyeceklerde bulunur:

  • Tüm hububat (buğday, arpa, çavdar, mısır, darı, yulaf).
  • Tüm bakliyat (nohut, fasulye, mercimek, bezelye, soya vb.).
  • Tatlı meyveler (üzüm, incir vb.).
  • Şeker ve şekerli yiyecekler ve bal.

Karbonhidratların hazmı, ağızda tükürükle başlar. Bu nedenle lokmalar ağızda iyi çiğnenmeli ve bol tükürükle karıştırılmalıdır. Mide ve bağırsaklarda hazmı tamamlanan karbonhidratlar, tüm vücudumuzda dağıtılarak enerji olarak kullanılırlar. Bunların fazlası karaciğerde depo edilerek gerektiğinde oradan yeterli miktarlarda kana verilir.

Bir insan, ihtiyacından daha fazla karbonhidrat tüketirse ne olur, onu bir görelim:

İhtiyaçtan fazla karbonhidrat tüketilirse: Kanda şeker miktarı artar, karaciğer bunun hepsini depo edemez, fazla şeker vücudun değişik yerlerinde yağ tabakası şeklinde depolanır ve o insan şişmanlar. Fazla şekerli gıdalar, mide ve bağırsakta fazla miktarda gaz meydana gelmesine neden olur.İhtiyaçtan daha az karbonhidrat tüketilirse: Vücut halsiz düşer, fiziksel güç azalır, gıda dengesi bozulduğu için proteinli gıdalar ayrışmaya başlar ve karaciğer ile böbrekleri yorarlar. Vücutta amonyak meydana gelir ve bu da vücut için toksik (zehirli) etki yapar. Yetersiz şeker, vücudun ihtiyacı olan şeker seviyesinin düşmesine ve o kimsenin komaya girmesine bile neden olabilir.

Karbonhidratlı gıdalar, yağlı ve proteinli gıdalara göre daha ucuzdur. Bu sebeple, aşırı karbonhidrat tüketimi dünyada daha sık rastlanan bir sorundur. Bu durum, giderek küçük ve orta yaş dolaşım bozukluklarına ve obeziteye yol açmaktadır. Bu insanlar, ağır hareket eden, kimi zaman uyuşuk ve çabuk yorulan türde vücuda sahiptir.

Kaynak: Gıdalar ve Sağlığımız – Dr. Mehmet Göbelez. (Kitabın ilk baskısı 1969 yılına ait olduğu için bazı kısımları Türkçeleştirdim. Yaptığım alıntı ve içeriğinden doğabilecek sorunlardan sorumluluk kabul etmediğimi bir kez daha belirtmek isterim.)