Akşamdan Kalma (Hangover) Halinin Çözümü Var mı?

Akşamdan Kalma Halinin Çözümü
Akşamdan kalma hali, yani hangover'ın çözümü bu yazımda.

Alkol kullanımının en büyük külfetlerinden biri şüphesiz ertesi sabah kalkınca hissettiğimiz baş ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik. Peki, akşamdan kalmalığın, Alka Seltzer gibi ilaçları kullanmadan, tamamen doğal yollarla çözümü mümkün mü? İşte bu yazıda “akşamdan kalma“nın nedenleriyle birlikte çözümünü açıklamaya çalışacağım.

Akşamdan kalma haline karşı su
Akşamdan kalma halinin en iyi ilacı, sudur. Gece boyunca bolca su içmeliyiz.

Alkol, vücutta çözünürken bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Alkol tüketiminden sonra çoğu zaman uyuduğumuzu düşünürsek, vücudun biz uyurken bile durmadan işleyen sindirim mekanizması su stoklarımızı son derece hızlı bir şekilde tüketir ve vücudumuzda normalde olması gereken su miktarı oldukça azalır. Alkollü bir geceden sonra sabah uyandığımızda hissettiğimiz ağız kuruluğunun temel nedeni budur. Bunun yanısıra vücuttaki su azaldığı için beyin zarımız gerilir ve bu da beynimize basınç uygulayarak baş ağrısına neden olur.

Vücudumuzdaki suyun azalmasına karşı alabileceğimiz en etkili tedbir, alkol seansımız bittikten sonra bolca su içmek.

Ne kadar fazla su içersek, akşamdan kalma halinin etkisi o kadar azalacaktır, ancak bunu litrelerce su içmek şeklinde düşünmemek gerekir, her şeyin fazlasında olduğu gibi o halde fazla su içmeniz de kusmanıza neden olabilir.

Eğer su içmeyi unutup öylece uyuduysak, ertesi sabah kalktığımızda eski gücümüzü toplamamıza yardımcı olabilecek birkaç besin var:

1) Öncelikle ekmekten başlamak istiyorum. Ben genellikle kızarmış kepekli veya bol tahıllı ekmeği tercih ediyorum. Kızarmış olması, ayrı bir besin değeri kattığı için değil, ekmeği kızarmış olarak sevmemden dolayı.
2) Haşlanmış ya da buharda pişirilmiş sebzeler. Bu konuda da tercihim karnabahar ve roka gibi vitamin açısından zengin sebzeler.
3) Çiğ meyve. Elma, armut, muz ve ayva gibi meyvelerden bir porsiyon tüketmeniz, kendinizi toparlama sürecinizi hızlandıracaktır.
4) Yoğurt veya ayran. Her ikisinin de midenizi rahatlatıcı ve kendinizi toparlamanıza yardımcı besinler olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yoğurt, çok soğuk değil de oda sıcaklığında yediğiniz takdirde daha midenize inerken sizi rahatlatmaya başlayacaktır.Bütün bunların yanısıra unutulmaması gereken en önemli nokta, her türlü yiyecek / içecekte olduğu gibi alkolü de tadında kullanmak. Aşırı alkol tüketimi vücudumuzda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir. Özellikle yaz aylarında alkol kullansak da, kullanmasak da bol su tüketmek, sağlığımızı korumanın olmazsa olmaz şartlardan biridir.

Not: Bu yazı, kişisel deneyimlerimi aktardığım bir metindir. Burada yazdıklarımı uygulamak tamamen okuyucunun sorumluluğundadır, hiçbir sorumluluk kabul etmem. Eğer sağlık problemleriniz varsa alkol tüketimini durdurmanız ve bir hekime başvurmanız çok ama çok önemlidir. Hiçbir doğal çözüm veya reçete, bir hekimden bulacağınız şifanın yerini tutmaz ve alkolün etkilerini sıfıra indirip hiç kullanmamışsınız gibi vücudunuzu temizlemez.