Alexa Site Sıralaması Sorgulama
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Alexa Site Sıralaması Sorgulama

Internet, hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor. Sosyal çevre ve iş hayatında etkin bir şekilde kullanılıyor. Doğal olarak internet ortamında sayısız internet sitesi bulunuyor. İnternet sitenizin bu siteler arasındaki yerini öğrenmek ister misiniz? Sadece ülke içinde değil dünya genelinde de sıralamanızı görebiliyorsunuz. Bu derecelendirmeyi yapan bir web sitesi bulunuyor. Amazon tabanlı olan alexa site sıralaması belirli kriterleri baz alarak sıralamanızı oluşturuyor.

Alexa Nedir?

Alexa, internette bulunan tüm siteleri belli başlı bir takım kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir analiz kuruluşudur. Sitelerin ziyaret edilirlik oranlarını, dolayısıyla reyting sıralamasını çıkarıyor. Reyting sıralaması, “Alexa Toolbar” yazılımını kullanan internet kullanıcılarından elde edilen verilere göre oluşturuluyor. Bu sıralamanın nasıl yapıldığını merak ediyorsanız alexa site sıralaması belirli kriterlere göre yapılıyor.

  1. Ziyaretçilerin IP adresleri dikkate alınıyor. Aynı IP adresiyle tekrar girişler alexa tr sıralaması kriterleri arasında en değerlisidir.
  2. Web sitesinin sayfa sayıları, görselleri, içerikleri, birbirleriyle olan uyumları hususuna dikkat ediliyor.
  3. Ziyaretçilerin sitede kaldıkları süre sıralamada etkin rol oynuyor.

Alexa, reklam vermek isteyen özel ve tüzel kişilere, ziyaretçi trafiğini artırmak isteyen web sitelerinin referans servisidir. Ölçümleri 0’e yakın sonuç verdiği için reklam vermek isteyenler buradaki sıralamayı dikkate alıyorlar.

Alexa, SEO uygulamalarıyla internet sitelerine yardımcı oluyor. İnternet sitelerinin detaylı SEO performansını kullanıcılarına sunuyor. Bu uygulama sayesinde web sitenizin SEO performansını takip edebiliyorsunuz. Aynı zamanda rakip sitelerin de SEO performanslarını takip ediyorsunuz.

Alexa, SEO hizmetini ücretli olarak veriyor. Kendinizin veya rakibinizin web sitesini yerel veya dünya genelinde sıralamanızı ücretsiz olarak takip edebiliyorsunuz.

Alexa Site Analizi

Alexa’nın web sitenizin analizini yapabilmesi için sisteme kayıt olmalısınız. Kuruluşun resmi sayfası olan www.alexa.com/toolbar sitesine giriyorsunuz. Burada alexa chrome eklentisi bulunuyor. Ücretsiz olarak yükleyip,tarayıcınıza ekliyorsunuz. Alexa toolbar sayesinde alexa site analiz yapabiliyor.

Toolbarın yüklü olduğu IP adreslerinin girdikleri ve bu IP adreslerine ziyaretçi trafiği baz alınıyor. Bu siteye arama motoru aracılığı veya direk adresi yazılarak mı girildiği kontrol ediliyor. Site içerisinde kalınan zaman dikkate alınarak analiz yapılıyor.

Alexa Site Sıralama Sorgulama

Özel ve tüzel kişilerin birçoğunun web sitesi bulunuyor. Web sitenizin ön sıralarda çıkması için her türlü yöntemi kullanıyorsunuz. Bu yöntemlerden biri de Alexa sitesidir. İnternet ortamında yeniyseniz aklınıza site alexa nedir sorusu takılabilir. Alexa web sitelerini analiz ederek, sıralamalarını ortaya koyuyor. Kendi sitesinin veya rakip sitelerin konumunu öğrenmek isteyenlere rehberlik yapıyor.

Herhangi bir sitenin sıralamasını merak ediyorsanız alexa site sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için Alexa’nın resmi web sayfasını ziyaret ediyorsunuz. Ana sayfadaki “Araçlar” sekmesini tıklıyorsunuz. Ücretsiz Araçlar sekmesinden “Web Sitesi Trafik İstatistikleri” sekmesini seçiyorsunuz. Ekrana gelen sayfada arama çubuğuna istediğiniz web sitesini yazıyorsunuz.” Analizi Çalıştır” dediğinizde alexa site sıralama sorgulama yapılıyor. Karşınıza istatistiki bilgiler geliyor.

Alexa; Web sitesi trafik istatistikleri, benzer siteleri bulma, en iyi siteler, tarayıcı uzantısı hizmetlerini ücretsiz olarak veriyor. Bunların dışında kalan bütün hizmetler için siteye ücretli üye olmalısınız.

Alexa TR

Web sitenizin diğer siteler arasında ön sıralarda olmasını istiyorsanız alexa tr kullanmalısınız. Alexa toolbar ve alexa site rank kurduğunuzda hem görünürlük sıranız yükseliyor hem de Alexa size faydalı tavsiyelerde bulunuyor. Örneğin “Alexa Trafik Rank” Alexa’nın Chrome için ücretsiz uzantısıdır. Bu uygulamayı indirip, kurduğunuzda, internette gezerken size eşlik ediyor. Gezintinizi kesmeden, gezdiğiniz siteler hakkında size bilgiler veriyor.

İnternette e-ticaret yapıyorsanız,rakip analizi sizin için önemlidir. Rakiplerinizin alexa site sıralaması durumunu görmek, onlardan bir adım önde olabilmek için alexa site check hizmetini kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak rakip sitenin/sitelerin rakip analizini, ziyaretçi trafiğini, anahtar kelimeleri , sıralamalarını görebiliyorsunuz. SEO açısından yardım almak istiyorsanız alexa site kayıt premium üyeliğe geçmeniz gerekiyor.

Bir şirket/firma için en büyük dezavantaj rekabette geri kalmaktır. Rekabette geri kalmamak için web sitenizin birbiriyle uyumlu araç ve materyallerle dolu olması gerekiyor. SEO performansınızı artırmak istiyorsanız alexa site audit hizmetinden yararlanabilirsiniz. Alexa sistemine kayıt olduğunuzda, site denetim aracı sitenizi detayıyla tarıyor. Arama görünürlüğünüzü artırmanın yollarını arıyor. Böylece siz de teknik sorunları bulup, düzeltebiliyorsunuz. Aexa’nın verdiği tavsiyeler doğrultusunda alexa site score sıralamanız yükseliyor.

Alexa Site Ekleme

Web sitenizi alexa site ekleme yapabilmeniz için ücretli üye olmanız gerekiyor. Bununla birlikte 14 günlük alexa ücretsiz site ekleme hizmeti sunuluyor. Bu denemeyi kullanarak alexa site internet üzerinden 14 günlük ücretsiz üye olabilirsiniz. Niyetiniz sadece web sitenizi Alexa’ya tanımlamak iste deneme süreci bitmeden kredi kartınızı kaldırıp, üyeliğinizi sonlandırabilirsiniz. Kurumsal olarak devam etmek istiyorsanız aylık ücret ödeyerek devam edebilirsiniz.

Ücretsiz deneme sürecini başlatıp, sitede hesap oluşturuyorsunuz. Hesabınızı oluşturduktan sonra siteye giriş yapın. Ana sayfanın sağ üst tarafında ” Search for a site” yazan bir kutucuk bulunuyor. Web sitenizin URL adresini girip, “enter” diyorsunuz. Açılan sayfada “Get Certified” tıklıyorsunuz.

Karşınıza iki seçenekli bir sayfa geliyor. Hesap oluşturduğunuz sitenin sahibi siz iseniz birinci seçenekten devam ediyorsunuz. Sitenin sahibi siz değil ama “admin” iseniz ikinci seçenekten devam ediyorsunuz. Verilen talimatları takip ederek, işlemleri tamamlıyorsunuz.

İşlemleri doğru yapıp, yapmadığınızı kontrol için “Scan my site” seçeneğini tıklayarak doğrulama yapabilirsiniz. Alexa’ya sitenizi eklediğinizde görünür olmanız en az iki gün sürüyor. Çünkü, Alexa analiz yapabilmesi için ziyaretçi trafiğinin olması gerekiyor. Sitenizin veya rakip sitenin alexa site hit sıralamasını öğrenmek istiyorsanız alexa.com/siteinfo sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Web sitenizin ister sosyal isterse ticari amaçlı olsun, popüler ve en çok ziyaret edilen site olmasını istersiniz. Alexa web sitesi analizi yaparak, bu kolaylığı size sağlıyor. Alexa Toolbarı sitenize kurduğunuzda sadece kendi sitenizi değil, bütün sitelerin sıralamasını görüyorsunuz. Alexa Site Sıralaması hizmetinden yararlanmak istiyorsanız ücretli üye olmanız gerekiyor.

içeriğimizi oylayın