Atatürk’ün Gittiği Okullar Sırasıyla
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih

Atatürk’ün Gittiği Okullar Sırasıyla

0

Mustafa Kemal Atatürk, eğitim hayatı boyunca birçok farklı okulda eğitim almıştır. Atatürk’ün gittiği okullar sırasıyla; ilkokul eğitimini Selanik’te tamamladıktan sonra, orta öğrenimini Selanik Mülkiye Rüştiyesi’nde, daha sonra da Selanik Askeri Rüştiyesi’nde sürdürmüştür. Daha sonra İstanbul’da Harp Okulu’na girmiş ve burada eğitim almıştır.

Atatürk, Harp Okulu’ndan mezun olduktan sonra, İstanbul’da Topçu Okulu’nda öğrenimine devam etmiştir. Daha sonra da Almanya’ya giderek, Berlin’de Alman Genelkurmay Akademisi’nde eğitim almıştır. Bu eğitimleri tamamladıktan sonra, Osmanlı ordusunda çeşitli kademelerde görev yapmıştır. Atatürk‘ün gittiği okullar Cumhuriyet’in ilanından sonra da devam etmiştir, aslında bu sefer başöğretmen olarak birçok okula gitmiş ve buralarda yeni alfabemizi milletine öğretmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra, Atatürk’ün eğitim hayatı devam etmiş ve kendisi de birçok okulun açılışında yer almıştır. Bunlardan bazıları, Ankara Gazi Terbiye Enstitüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’dur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın