İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Atkins Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

atkins diyeti menusu

Atkins diyeti, Dr. Robert Atkins’in oluşturduğu bir beslenme programıdır. Bunun amacı çok düşük karbonhidrat alımının sağlanmasıdır. Yenmesi gerekenler daha çok protein, sağlıklı yağlar ve lif barındıran sebzelerdir bu bakımdan diğer tüm dondurulmuş gıda veya abur cuburlar sınırlandırılır. Bu sayede metabolizma hızlanacak ve zayıflama gerçekleşecektir o yüzden bu tip şeyler yediğiniz zaman tok tutacağı ve iştah azaltacağı da düşünülmektedir.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins diyeti yapmak, geçilmesi gereken dört aşama dahilinde yapılır ancak hepsinin yapılması gerekmez. Bazı besinler bu süreç dahilinde serbestken bazıları yasaklıdır. Önemli olan nelerin yenip yenmeyeceğini bilmek ve ona göre bir plan hazırlığı yapmaktır. Zaten program size 2 veya 3 öğün yapmanızı ve ara öğünlerde atıştırma hakkına sahip olduğunuzu öğretir. Fakat su içimine çok önem verdiği için günde en az 8 bardak su içmelisiniz. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 •  1. Bölüm:  Bu bölümde 20 gün uygulama yapılıp yirmi gramın altında karbonhidrat tüketilmesi gerekmektedir. Bunu devam ettiren kişiler daha çok iki hafta sürdürmeyi terchi eder ve sebze meyve ağırlıklı beslenerek protein ağırlığını artırmış olur. Özellikle yeşil yapraklıların yenmesi önerilir ve yüksek yağlı zengin besinlerin alımı ön plandadır.
 •  2. Bölüm:  Önemli olan günlük enerjinin %25’inin protein, %70’inin yağ ve %5’inin ise karbonhidrat olacak şekilde alımının sağlanmasıdır. Buna istinaden az olmak şartıyla fındık ve bazı meyvelerin eklemlenmesinde sakınca görülmez.
 •  3. Bölüm:  Bu bölümde artık hedeflediğiniz kiloya gelmeye başlarsınız ve zayıflama yavaşlayana kadar biraz karbonhidrat eklenebilir.
 •  4. Bölüm:  Ağırlık koruma evresidir ve kilo kaybetmeden de neler yiyebileceğinize doktor kontörlünde bir bakılır ve ona göre liste hazırlanır.

Görüldüğü gibi dördüncü bölüm koruma evresine karşılık gelmekte ve bu dönemde kontrollü karbonhidrat alımı yapılabilmektedir. Atkins diyetinin bu bölümlerinin isim olarak ifade edilişi sırasıyla; indüksiyon, dengeleme, ince ayar ve bakım olarak ifade edilmektedir. Genelde yapanlar birinci aşamayı es geçip ikiden rejimi uygulamaya başlarlar kimisi de daha farklı bir kısımdan işe koyulara bunu sürdürmektedir.

Biraz kişisel tercih meselesine dayanan bu programı bir hekime danışmadan uygulamaya kalkmayın çünkü herkesin metabolizması farklı ve kitle indeksinize göre doktor izni dahilinde buna başlayın.

Atkins Diyet Listesi

Atkins Diyet Listesi

Atkins diyet listesi, için Doktor Robert Atkins’in kitabını okuyabilirsiniz ancak yine de kafanıza göre bunu yapmanız önerilmez. Bu program size düşük karbonhidrat ve mevsim yeşillikli sebzeler dahilinde bir zayıflama planı yaratır. Fakat, bilindiği gibi hiçbir rejim yapılıp bırakıldığı zaman kalıcılık sağlamaz mühim olan sağlıklı yaşamı hayatınıza geçirmek ve düzene oturtmaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
• Omlet
• Çay veya kahve

 Öğlen 
• Salata (içinde peynir veya tavuk parçaları olabilir, ketçap/mayonez gibi soslar yasak)
• Buzlu soğuk bitki çayı

 Akşam 
• Sebzeli çorba (havuç, soğan, maydanoz içerebilir)
• Izgara balık

Gördüğünüz üzere atkins diyeti için öneri mahiyetinde bir günlük liste sunduk. Bunlar sadece örnek olmakla birlikte kitapta daha detaylı bilgiler yer almakta ve bunu düzenli yapacak kişilere de rehber olmuş olacaktır. Bunu uygularken kesinlikle dondurulmuş gıda veya rafine yağlar kullanmamaya özen göstermelisiniz misal cips veya çikolata gibi atıştırmalıklar yeme hayaliniz varsa buna hiç başlamayın.

Düzenli ve istikrarlı bir yaşam biçimi için zaten sağlıklı beslenme odak noktası olacağı için istediğiniz her şeyden azar azar yemek bu tip rejimleri yapmaktan daha iyidir. Unutulmamalıdır ki bir doktor kontrolünden geçmeden veya uzman diyetisyene danışmadan kafanıza göre böyle bir şey yapmamanız lazım.

Atkins Diyeti Menüsü

Atkins diyeti menüsü, protein ve sebze ağırlıklı besinlerden oluşmaktadır. Bilindiği üzere zaten program karbonhidrat alımını en aza indirmeyi ve bu sayede zayıflamayı önermektedir. Onun için pasta, makarna, pilav, cips vb. şeyler kesinlikle listede yoktur. Belki, glütensiz veya kepekli olanları daha sonra kontrol dahilinde alınabilir buna doktorunuz ile karar vermeniz gerekir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

Atkins diyeti yiyecekleri,

 • Et ve ürünleri (Sığır, tavuk, domuz, kuzu, pastırma, sucuk vb.)
 • Süt ve ürünleri (örn, tam yağlı süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri, krem peynir, ayran, tereyağı, krema)
 • Yumurta
 • Düşük karbonhidrat içeren sebze ürünleri (örn, kuşkonmaz, ıspanak, brokoli, enginar vb.)
 • Kuruyemişler (ceviz, badem, fındık, ayçiçeği çekirdeği vb)
 • Sağlıklı olan yağ çeşitleri (örn, zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı vb.)

Görüldüğü gibi atkins diyeti menüsünde daha çok protein ve sağlıklı yağlardan alınan enerji ön plandadır. Ancak siz unutmayın ki bunlar doktora danışılmadan ve metabolizmanızı tanımadan rastgele uygulanacak şeyler değildir. Kitabı edinip okusanız bile bunu bir hekime danışıp rejime başlayacağınız zaman yapmalısınız.

Atkins Diyeti Yemek Tarifleri

Atkins diyeti yemek tarifi, diyelim ki bir çorba yapacaksınız içine kesinlikle soğan, havuç ve mevsim yeşilliklerinden katmanız gerekir. Bunun için de gidip güzel bir manav alışverişi yapın. Yemeğinizi Hindistan cevizi yağı ile veya diğer sağlıklı olanları katarak pişirebilirsiniz. Yanına da ızgarada pişmiş bir balık veya tavuk hazırlayabilir ve böylece salata eşliğinde vitamin deposu bir akşam öğünü yemiş olursunuz. Eğer farklı aromalar ve değişik bir tat arıyorsanız izin verilen bazı gıdaları da sofranıza ekleyebilirsiniz.

Atkins Diyet Yemek Tarifi

Atkins Diyeti Zararlı Mı?

Atkins diyeti zararları, en başta çok düşük karbonhidrat alımından ötürü metabolizma dengesinin bozulması gelir bu da bazı sağlık sorunları ortaya çıkarır. Uzun süre uygulandığında vücutta ne gibi semptomlar doğurduğu verisini sunan bir araştırma da ayrıyeten mevcut olmadığı için sürekli protein ve yağ tüketmek böbrek sorunu yaratabileceği düşünülür. Tam tersine yakım beklenirken vücutta depolanması da cabası olarak negatif bir durumdur. Bunun bir diğer görünmeyen yüzü de kan ve kolesterol değerlerinde artış ve kalp krizi riski taşımasıdır. B vitamini eksikliği, sinir sisteminde bozulmalar, yorgunluk, baş dönmesi, kabızlık ve ağızda kötü koku gibi çeşitli olumsuzluklar yaratacaktır.

Atkins Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Atkins diyeti, ilk haftalarda 4-5 kilo verdirirken sonradan 7-10 kg arasına çıkabilmektedir. Bu metabolizmaya göre değiştiği gibi böyle bir iddia taşıdığı unutulmamalıdır. Çünkü her bünye farklıdır ve her şok rejim çeşidi bir slogan ile karşımıza çıkmaktadır.

Bunun için doktorunuza sormadan bir liste uygulamayın ve sağlığınızı boş yere bozmaya kalkmayın. En doğrusu bunu daha önce yapan birine sorup fikir almak ve bundan sonra direkt bir hekimden veya uzman diyetisyenden randevu almak olmalıdır. Sonraları eğer uygun görülürse bu yöntemi kullanarak zayıflamayı düşünebilirsiniz.

Atkins Diyeti İle Zayıflayanlar

Atkins diyeti ile zayıflayanlar arasında Jennifer Aniston, Demi Moore ve Catherine Zeta Joones vardır. Birden kilo verdiren ve sonra geri alma riski olan bu biçim uzman doktorlar tarafından çok tavsiye edilmez çünkü bu kadar düşük karbonhidrat insan sağlığı için uygun değildir. Düzenli bir biçimde yağ yakımı sağlamak ve kilo vermek istiyorsanız hayat stilinizi değiştirip uzun süre uygulayabileceğiniz bir beslenme programı seçmelisiniz. Bunun için de şok uygulamalar yerine zamana yayılan ve size kalıcı bir denge katacak bir yemek alışkanlığı kazanmalısınız.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap