Bakire Anlamı Nedir? Bakire Ne Demek?
  1. Ana Sayfa
  2. Anlamı Nedir?

Bakire Anlamı Nedir? Bakire Ne Demek?

0

Bakire ne demek kısaca cinsel ilişkiye girmemiş kişiler için kullanılan bir terimdir. Bu açıdan kızlık zarı ile ilişkili olduğu düşünülür. Kızlık zarı, vajinal açıklığı kaplayan ince bir mukoza zarıdır. Kızlık zarının kökeni eski Yunan mitolojisinde evlilik tanrısı olan Hymenios’tan gelmektedir. Bu terim tam anlamıyla kızlık zarı anlamına gelir. Kızlık zarı genellikle incedir. Bunun yanı sıra ortasında adet kanının dışarı akması için büyük bir delik vardır. Bu delik bir iğne ucu kadar ince olabileceği gibi bazı kızlar için farklı genişliklerde olabilir.

Kızlık Zarı ve Bekaret İlişkisi

Bakire olmanın anlaşılması imkansızdır. Çünkü bunu göremez ya da hissedemezsiniz. Bu açıdan bir doktor dahi bunu yapamaz. Kızlık zarı bekaretin bir kanıtı değildir. Kızlık zarı vajinayı kapatan bir zar değildir. Bu nedenle bir kadın ilk kere eşeysel ilişkiye girdiğinde kızlık zarı tamamen yırtılmaz. Bir kadın ilk kere eşeysel birleşme yaşadığında her vakit kanamaz. Çoğu kadında bu olmayan bir durumdur. Eğer kızlık zarı sıkıysa, kadın bir miktar kanayabilir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Kızlık zarının şimdilik tek fonksiyonu vardır. Bu, vajinal girişi kapatarak buluğluk çağına gelinceye kadar kişinin genital enfeksiyondan korunmasını sağlamaktır. Ergenlikten sonrasında hormonların etkisiyle vajinal pH düşer. Bu açıdan oluşan asidik ortam sebebiyle enfeksiyon riski azalır. Genel inanışta düşünüldüğü şeklinde hymen vajinayı kapatan kalınca sert bir doku değildir. Embriyolojik dönemden kalma ince, elastiki bir yapıdır. Şekli kişiden kişiye değişir. Ayrıca yaş ilerlemesiyle de şekli değişebilir. Yapısı genel anlamda esnektir ve azca damarlıdır.

İlginizi çekebilir: Kısaca bakir ne demek?

Kızlık Zarı Yırtılan Kişi Bakire Olabilir Mi?

Cinsel ilişki haricinde birtakım şeyler kızlık zarının bozulmasına niçin olabilir. İlla ilişki olması koşul değildir. Bazı fizyolojik aktiviteler kızlık zarını gerip incelmesine ve yırtılmasına sebep olabilir. Ata binmek, bisiklet sürmek, ağaca tırmanmak, jimnastik yapmak, dans etmek benzer biçimde kızlık zarı yırtılabilir. Bunun haricinde tampon kullanmak, jinekolojik muayene olmak, transvajinal ultrason baktırmak, vajinaya fitil yerleştirmek, mastürbasyon yapmak benzer biçimde nedenlerden kızlık zarı zarar görebilir. Sonuç olarak bakire olmak ile kızlık zarının yırtılması arasında bir ilişki yoktur.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın