15 49.0138 8.38624 arrow 0 both 0 4000 1 0 horizontal https://dipsizkuyu.net 300 4000 - 0

Başarılı İnsanların Üretken Kalmasının ve Kontrolü Elde Tutmasının 12 Yolu

TalentSmart bir milyondan fazla insanı test etti ve en yüksek performansın üst kademelerinin duygusal zeka açısından yüksek insanlarla dolu olduğunu buldu (kesin olarak en iyi performans gösterenlerin% 90’ı). Duygusal zekanın ayırt edici özelliği, kendini kontrol etmektir – odaklanmanızı ve yolunda gitmenizi sağlayarak büyük üretkenliği ortaya çıkaran bir beceridir.

Ne yazık ki, özdenetim, güvenilmesi zor bir beceridir. Çoğu insan için özdenetim o kadar geçicidir ki, Martin Seligman ve Pennsylvania Üniversitesi’ndeki meslektaşları iki milyon kişiyi araştırıp onlardan güçlü yönlerini 24 farklı beceride sıralamalarını istediklerinde, özdenetim en alt sıradadır.

Ve iradeniz arzulanan bir şeyi bıraktığında, üretkenliğiniz de öyle.

Özdenetim söz konusu olduğunda, başarısızlıklarınıza odaklanmak o kadar kolaydır ki, başarılarınız kıyaslandığında solma eğilimindedir. Ve neden olmasınlar? Özdenetim, bir hedefe ulaşmaya yardımcı olmayı amaçlayan bir çabadır. Kendini kontrol edememek sadece bu – bir başarısızlık. Akşam yemeğinden sonra o cips çantasına dalmaktan kaçınmaya çalışıyorsanız, çünkü birkaç kilo vermek istiyorsanız ve pazartesi ve salı geceleri sadece çarşamba günü dört porsiyon boş kalori yiyerek günaha yenik düşmeyi başarırsanız, başarısızlığınız başarınızdan daha ağır basıyor. İki adım ileri ve dört adım geri attınız.

Özdenetim hepimizin biraz yardım alabileceği bir şey olduğu için, duygusal zekası yüksek insanların kendilerini üretken ve kontrol altında tutmak için yaptıkları türden şeyleri ortaya çıkarmak için verilere geri döndüm. Bu on iki davranışı bilinçli olarak uygularlar çünkü işe yaradıklarını bilirler. Bazıları açıktır, diğerleri sezgiseldir, ancak hepsi üretkenliğinizi artırmak için bu sinir bozucu başarısızlıkları en aza indirmenize yardımcı olacaktır.

1. Kendilerini Affederler

Kendini kontrol etme girişimlerinde, kendini kontrol edememe kısır döngüsü ve ardından yoğun kendinden nefret ve iğrenme hissi yaygındır. Bu duygular tipik olarak rahatsız edici davranışta aşırı düşmeye neden olur. Hata yaptığınızda, kendinizi affetmeniz ve yolunuza devam etmeniz çok önemlidir. Hatanın sizi nasıl hissettirdiğini görmezden gelmeyin; sadece içinde yuvarlanma. Bunun yerine, dikkatinizi gelecekte kendinizi geliştirmek için ne yapacağınıza kaydırın.

Başarısızlık, özgüveninizi aşındırabilir ve gelecekte daha iyi bir sonuca ulaşacağınıza inanmanızı zorlaştırabilir. Çoğu zaman, başarısızlık risk almaktan ve kolay olmayan bir şeyi başarmaya çalışmaktan kaynaklanır. Duygusal açıdan zeki insanlar başarının, başarısızlık karşısında yükselme yeteneklerinde yattığını bilirler ve bunu geçmişte yaşarken yapamazlar. Başarmaya değer herhangi bir şey, bazı riskler almanızı gerektirecektir ve başarısızlığın sizi başarılı olma yeteneğinize inanmaktan alıkoymasına izin veremezsiniz. Geçmişte yaşadığınızda, tam olarak olan budur ve geçmişiniz şimdiki zamanınız olur ve ilerlemenizi engeller.

2. Gerçekten İstemedikçe Evet Demezler

Hayır demekte ne kadar zorlanırsanız, stres, tükenmişlik ve hatta depresyon yaşama olasılığınız o kadar artar ve bunların tümü özdenetiminizi aşındırır. Hayır demek, aslında birçok insan için büyük bir özdenetim sorunu. “Hayır”, kullanmaktan korkmamanız gereken güçlü bir kelimedir. Hayır deme zamanı geldiğinde, duygusal açıdan zeki insanlar “Yapabileceğimi sanmıyorum” veya “Emin değilim” gibi ifadelerden kaçınırlar. Yeni bir taahhüde hayır demek, mevcut taahhütlerinizi onurlandırır ve size bunları başarıyla yerine getirme fırsatı verir. Şimdi kendinize hayır demenin, aşırı bağlılığın olumsuz etkilerini önleyerek gelecekteki özdenetiminizi artıracak bir öz denetim eylemi olduğunu hatırlatın.

3. Mükemmeli Aramazlar

Duygusal olarak zeki insanlar, mükemmelliği hedef olarak belirlemeyecekler çünkü var olmadığını biliyorlar. İnsanlar, doğamız gereği yanılabilirdir. Hedefiniz mükemmellik olduğunda, her zaman çabalarınızdan vazgeçmenize veya çabalarınızı azaltmanıza neden olan rahatsız edici bir başarısızlık hissiyle baş başa kalırsınız. Neyi başardığınız ve gelecekte neleri başaracağınız konusunda heyecanla ilerlemek yerine, zamanınızı başarmayı başaramadığınız ve farklı şekilde yapmanız gerekenler için ağlayarak geçiriyorsunuz.

4. Çözümlere Odaklanırlar

Dikkatinizi nereye odakladığınız duygusal durumunuzu belirler. Karşılaştığınız sorunlara odaklandığınızda, öz denetimi engelleyen olumsuz duygular yaratır ve uzatırsınız. Kendinizi ve koşullarınızı iyileştirmek için yapacağınız eylemlere odaklandığınızda, olumlu duygular üreten ve performansı artıran bir kişisel yeterlilik duygusu yaratırsınız. Duygusal olarak zeki insanlar, çözümlere odaklandıklarında en etkili olduklarını bildikleri için sorunların üzerinde durmazlar.

5. “Olursa Ne Olursa” diye Sormaktan Kaçınırlar

“Farzedelim?” ifadeler, kendini kontrol etmeye zarar veren stres ve endişe ateşini ateşler. İşler milyonlarca farklı yöne gidebilir ve olasılıklar hakkında endişelenmek için ne kadar çok zaman harcarsanız, harekete geçmek ve üretken kalmak için o kadar az zaman harcarsınız (üretken kalmak aynı zamanda sizi sakinleştirir ve odaklanmanızı sağlar). Üretken insanlar, “ya ​​olursa? onları yalnızca gitmek istemedikleri veya gitmeye ihtiyaç duymadıkları bir yere götürecek. Elbette senaryo planlama gerekli ve etkili bir stratejik planlama tekniğidir. Buradaki temel ayrım, endişe ile stratejik düşünme arasındaki farkı kabul etmektir.

6. Pozitif Olurlar

Olumlu düşünceler, beyninizin dikkatini çabanız karşılığında alacağınız ödüllere odaklayarak özdenetim uygulamanıza yardımcı olur. Düşünmek için bilinçli olarak olumlu bir şey seçerek, dolaşan beyninize biraz yardım etmelisiniz. Herhangi bir olumlu düşünce, dikkatinizi yeniden odaklamak için yeterli olacaktır. İşler iyi gittiğinde ve ruh haliniz iyi olduğunda, kendi kendini kontrol etmek nispeten kolaydır. İşler kötü gittiğinde ve zihniniz olumsuz düşüncelerle doluysa, özdenetim bir meydan okumadır. Bu anlarda, gününüzü düşünün ve ne kadar küçük olursa olsun, olan veya olacak olan olumlu bir şeyi belirleyin. İçinde bulunduğunuz günden bir şey düşünemiyorsanız, geçmişi düşünün ve geleceğe bakın. Buradaki nokta, olumlu bir şeye sahip olmanız ve düşünceleriniz olumsuz olduğunda dikkatinizi çekmeye hazır olmanız gerektiğidir;

7. Yemek Yemeyi Aksatmazlar

Bunu, özellikle yemeğinizi kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız, sezgisel olmayan kategoride kaydedin. Beyniniz, kendi kendini kontrol etmeye çalışırken, glikoz depolarınıza yoğun bir şekilde yanar. Kan şekeriniz düşükse, yıkıcı dürtülere yenik düşme olasılığınız çok daha yüksektir. Şekerli yiyecekler, şeker seviyenizi hızla yükseltir ve kısa süre sonra sizi bitkin ve dürtüsel davranışlara karşı savunmasız bırakır. Tam tahıllı pirinç veya et gibi vücudunuz için yavaş bir yanma sağlayan bir şey yemek, size daha uzun bir öz kontrol penceresi verecektir. Bu nedenle, acıktığınızda kendinizi şirketin şeker kutusundan uzak tutmakta güçlük çekiyorsanız, mücadele etme şansınız olmasını istiyorsanız başka bir şey yediğinizden emin olun.

8. Uykularına Özen Gösterirler

Yıllar boyunca bunu ölümüne dövdüm ve duygusal zekanızı artırmak ve odaklanmanızı ve kendi kontrolünüzü sürdürmek için uykunun önemi hakkında yeterince söyleyemem. Uyuduğunuzda, beyniniz kelimenin tam anlamıyla yeniden şarj olur, günün anılarını karıştırır ve onları depolar veya atar (bu da rüyalara neden olur), böylece uyanık ve net bir şekilde uyanırsınız. Yeterince – ya da doğru türde – uyuyamadığınızda özdenetim, dikkat ve hafızanız azalır. Uyku yoksunluğu, büyük bir üretkenlik katili olan bir stres etkeni olmadan bile kendi başına stres hormonu seviyelerini yükseltir. Meşgul olmak, çoğu zaman üretken kalmak için uykunuzu feda etmeniz gerektiğini hissetmenize neden olur, ancak uykusuzluk, gün boyunca üretkenliğinizi o kadar azaltır ki, uyumaktan daha iyi olursunuz.

Yorgun olduğunuzda beyninizin glikoz emme yeteneği büyük ölçüde azalır. Bu, odaklanmanızı bozan dürtüleri kontrol etmeyi zorlaştırır. Dahası, yeterli uyku olmadan, düşük glikoz seviyelerini telafi etmek için şekerli atıştırmalıklar istemeniz daha olasıdır. Bu nedenle, yemek yeme alışkanlığınız üzerinde kendi kendinizi kontrol etmeye çalışıyorsanız, her gece iyi bir gece uykusu çekmek, yapabileceğiniz en iyi hareketlerden biridir.

9. Egzersiz Yaparlar

Vücudunuzu 10 dakika kadar kısa bir süre hareket ettirmek, beyninizi rahatlatan ve dürtülerinizi kontrol altında tutan bir nörotransmiter olan GABA’yı serbest bırakır. Birinin almasına izin vermek için yan taraftaki ofise gitme dürtüsüne direnmekte güçlük çekiyorsanız, yürümeye devam edin. Geri döndüğünüzde dürtüyü kontrol altında tutmalısınız.

10. Meditasyon Yaparlar

Meditasyon aslında beyninizi kendi kendini kontrol eden bir makine olması için eğitir. Günde beş dakika kadar kısa bir sürede nefes alıp vermenizden başka bir şeye odaklanmamayı içeren basit teknikler bile öz farkındalığınızı ve beyninizin yıkıcı dürtülere direnme yeteneğini geliştirir. Budist rahipler bir nedenden dolayı sakin ve kontrollü görünürler. Bir şans ver.

11. Dalgayı Sürerler

Arzu ve dikkat dağınıklığı, gelgit gibi alçalma ve akma eğilimindedir. Kontrol etmeniz gereken dürtü güçlü olduğunda, bu arzu dalgasını beklemek genellikle kendinizi kontrol altında tutmak için yeterlidir. Teslim olmanız gerektiğini hissettiğinizde, buradaki temel kural, günaha boyun eğmeden önce en az 10 dakika beklemektir. Çoğu zaman, büyük arzu dalgasının artık hemen üzerine gelme gücüne sahip olduğunuz bir dalgadan biraz daha fazlası olduğunu göreceksiniz.

12. Negatif Kendi Kendine Konuşmayı Eziyorlar

Özdenetim uygulamasının en büyük son adımı, olumsuz kendi kendine konuşmayı kendi yolunda durdurmaktır. Negatif düşüncelere ne kadar çok kafa yorarsanız, onlara o kadar çok güç verirsiniz. Olumsuz düşüncelerimizin çoğu sadece budur – düşünceler, gerçekler değil. Kendinizi iç sesinizin söylediği olumsuz ve kötümser şeylere inanırken bulduğunuzda, durup bunları bir yere yazmanın zamanı gelmiştir. Kelimenin tam anlamıyla yaptığınız şeyi bırakın ve ne düşündüğünüzü yazın. Düşüncelerinizin olumsuz momentumunu yavaşlatmak için biraz zaman ayırdığınızda, onların doğruluğunu değerlendirirken daha mantıklı ve açık fikirli olacaksınız.

“Asla”, “en kötü”, “hiç” gibi kelimeler kullandığınızda ifadelerinizin doğru olmadığına bahse girebilirsiniz. İfadeleriniz kağıda basıldıktan sonra hala gerçekler gibi görünüyorsa, bir arkadaşınıza götürün veya Güvendiğiniz meslektaşınız ve sizinle aynı fikirde olup olmadığına bakın. O zaman gerçek kesinlikle ortaya çıkacaktır. Her zaman ya da hiç olmuyormuş gibi hissettiğinizde, bu sadece beyninizin bir olayın algılanan sıklığını veya ciddiyetini şişiren doğal tehdit eğilimidir. Düşüncelerinizi gerçeklerden ayırarak düşünceler olarak tanımlamak ve etiketlemek, olumsuzluk döngüsünden kaçmanıza ve olumlu bir yeni bakış açısına doğru ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Bu Stratejileri Çalıştırmak

Unutulmaması gereken önemli şey, bu stratejilere çalışma fırsatı vermeniz gerektiğidir. Bu, özdenetim ile mücadele ettiğiniz anları tanımak ve dürtüye teslim olmak yerine, bu stratejilere bir göz atmak ve pes etmeden önce bir şans vermek anlamına gelir.

Kendini kontrol etmek için hangi numaraları kullanıyorsun? Sizden de sizin kadar benden öğrendiğim için lütfen aşağıdaki yorumlar bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.

12 Ways Successful People Stay Productive And In Control başlıklı yazıdan çevrilmiştir.

-0 Yorum-

Yorum Yaz