BB Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu
 1. Ana Sayfa
 2. Güzellik & Moda

BB Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

0

BB krem; yüz üzerinde gerçekleştirilen estetik ve medikal işlemlerden sonra kullanılmak amacıyla üretilen, şimdilerse ise çoğunlukla cilt tonu eşitlemek için ve kapatıcı olarak kullanılan kremdir. Bilindiği üzere yüz bölgesinde gerçekleştirilen bir medikal veya estetik operasyondan sonra, bölge hassas hale gelmekte ve kadınların belirli bir süre makyaj yapabilmesi mümkün olmamaktadır.

Bu gibi durumlar için hem hassas hale gelmiş bölgeyi koruyacak hem de makyaj yapamayan kadınların daha iyi görünmelerini ve kendilerini iyi hissetmelerini sağlayacak bir kreme ihtiyaç duyulmuştur. Bunun sonucunda, söz konusu amaçlara hizmet eden BB kremler üretilmiştir. Bu kremlerin koruyucu olarak ifade edilme nedeni ise, cildi beslemesi ve güneş ışınlardan koruması olarak bilinmektedir.

BB Krem Ne İşe Yarar?

 • Estetik ve medikal işlem görmüş yüz üzerinde hem koruyucu hem güzelleştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Cildi zararlı güneş ışınlarından korumaktadır.
 • Cildi nemlendirmektedir.
 • Güneş lekeleri, sivilce izleri, kızarıklıklar vb. üzerinde kapatıcı olarak kullanılabilmektedir.
 • Cilt tonunu eşitlemektedir.
 • Cildi beslemektedir.
 • Hafif yapısı ile makyaj yaparken baz görevi görmektedir.

BB Krem Nasıl Kullanılır?

BB krem kullanım şekli; direkt olarak yüze sürerek, nemlendirici ve güneş kremi ile birlikte uygulayarak veya makyajdan önce uygulayarak olmaktadır. Söz konusu krem birçok farklı işlevi bulunan bir krem olduğundan dolayı, kullanım şekli duruma göre farklılık göstermektedir. Bunlardan ilki hafif bir kapatıcı işlevi görmesi ya da renk eşitliği amacıyla, direkt olarak yüze sürerek uygulamaktır.

İkincisi ise özellikle kuru cilde sahip kişiler tarafından tercih edilen, nemlendirici krem ile birlikte uygulamaktır. Söz konusu kremlerin nemlendirici özelliği bulunmakta ancak tam anlamıyla bir nemlendirici krem yerine geçememektedir. Bununla birlikte güneş koruyucu özelliği de bulunmakta ancak yine tam anlamıyla bir güneş kreminin yerini tutamamaktadır. Bu nedenle de bu iki kremle birlikte kullanılabilmektedir.

Bir diğer kullanım şekli ise makyajdan önce baz işlevinde kullanmaktır. Kusursuz bir makyaj için, baz kullanımı vazgeçilmezdir desek yanılmış olmayız. Makyaj bazı, sonrasında kullanılan ürünlerin cilt üzerinde pürüzsüz bir şekilde durmasını, makyajı sabitlemeyi ve makyajın kalıcılığını arttırmayı sağlamaktadır. Söz konusu kremler de makyaja başlarken kullanılarak bu görevi başarıyla yerine getirebilmektedir.

İlginizi Çekebilir: AA Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

BB Kremin Özellikleri Nelerdir?

 • İsmini “blemish balm” sözcüklerinden almaktadır ve bu sözcükler “leke kremi” anlamına gelmektedir.
 • Son derece hafif ve ferah bir yapısı bulunmaktadır.
 • Cildin daha sağlıklı bir görünüşe ulaşmasını sağlamaktadır.
 • Non-komedojenik özelliğe sahiptir ve bu; gözenekleri tıkamayan, sivilce oluşumuna yol açmayan anlamına gelmektedir.
 • İçerdiği güneş kremi ile UV ışınlarının etkisini hafifletmektedir.
 • Cilt nemlendirmekte ve beslemekte, cilt tonunu eşitlemektedir.

BB kremin özellikleri bu şekilde idi. Genel olarak cilt üzerindeki olumlu etkileri ve sağlıklı yapısı ile dikkat çekmektedir.

BB Krem Sivilceleri Kapatır Mı?

BB krem sivilceler üzerinde kapatıcı bir etkiye sahiptir. Birçok kişinin ortak problemi olan sivilceler ne yazık ki uzun süre boyunca cilt üzerinde kalabilmektedir. Böyle durumlarda sivilcelerin rahatsız edici görüntüsünden kurtulmak için kapatıcılara başvurulmaktadır. Söz konusu kremlerin kapatıcı etkisinin olduğunu yukarı da ifade etmiştik. Dolayısıyla sivilceleri kapatmak için bu kremler sıklıkla tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: BB Krem Nereye Sürülür?

En İyi BB Krem Markası Hangisi?

En iyi BB krem markası, Farmasi olarak ifade edilebilmektedir. Söz konusu kremler birçok farklı marka tarafından üretilmektedir. Bununla birlikte kullanıcıların memnun kalma durumuna göre, bazı markalar öne çıkmaktadır. Bu markalar;

en iyi bb krem markasi hangisi

 • Farmasi
 • Dior Diorsnow
 • Rimmel Londan
 • La Roche-Posay
 • Missha
 • Garnier
 • Note
 • Pure Beauty
 • Maybelline
 • Mac Prep+Prime
 • Bobbi Brown
 • Loreal Paris
 • Clinique

En uygun ve güncel BB krem fiyatlarını takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

BB Krem Renk Tonu Nasıl Açılır?

BB krem renk tonu açma, içerisine nemlendirici katarak ve üzerine pudra uygulayarak yapılmaktadır. Özellikle açık renk bir cilde sahip olan kişiler için, uygun tonu bulmak zor hale gelebilmektedir. Markaların en açık tonu tercih edilse de koyu kalabilmekte ya da farklı bir nedenden dolayı ton açmaya ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu gibi durumlarda BB kremlerin içerisine nemlendirici eklemek ya da cilde sürdükten sonra üzerine beyaza yakın renkte bir pudra uygulamak etkili olmaktadır.

BB Krem Zararları Nelerdir?

 • Diğer ürünlere oranla daha az da olsa, gözeneklere dolmakta ve gerekli şekilde temizlenmezse akne, sivilce vb. problemlere yol açabilmektedir.
 • İçerisindeki nemlendirici oranı, tam bir nemlendirici kadar olmadığından dolayı, nemlendirici sürmeden kullanılması zarara yol açabilmektedir.
 • Güneş koruyucu özelliğinin yeterli olduğunu düşünerek, güneş kremi kullanılmadığından zararlı hale gelmektedir. BB krem zararları 3 madde ile bu şekilde özetlenebilmektedir.

BB Krem Faydaları Nelerdir?

 • Cilt üzerinde meydana gelen sivilceler, sivilce izleri, güneş lekeleri gibi kusurları kapatmaktadır.
 • Diğer makyaj ürünlerinin aksine estetik işlem görmüş ciltler üzerinde dahi kullanılabilmektedir.
 • İçerisinde bulundurduğu nemlendirici ve güneş koruyucu özellikleri ile cildi korumakta ve beslemektedir.
 • Makyajdan önce baz olarak kullanılabilmek ve cilt tonunu eşitlemek gibi işlevleri bulunmaktadır. BB krem faydaları bu şekildeydi.

BB Krem Cilt Tonu Nasıl Seçilir?

BB krem cilt tonu seçme, markaların cilt renklerine göre yaptığı belirlemelere bakılarak yapılmaktadır. Markalar, üretilen kremleri cilt tonlarına göre sınıflandırmakta, kategorilere ayırmaktadır. Buna rağmen hangi seçeneğin uygun olduğuna karar veremiyorsanız, tester olarak belirlenmiş ürünleri kolunuzun iç tarafında ya da boyun bölgenizde deneyerek uygun renk tonunu bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: DD Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

BB Krem ve Fondöten Farkı Nedir?

BB krem ve fondöten farkı şu şekildedir:

 • Fondöten, BB kreme göre çok daha yoğun ve kıvamlı bir yapıya sahiptir.
 • BB krem sivilce izleri ve güneş lekeleri gibi basit lekeleri kapatabilirken, fondöten tam anlamıyla bir kapatıcı olduğundan dolayı daha büyük lekeleri de kapatabilmektedir.
 • BB krem renk tonu eşitlemede kullanılırken, fondöten tamamen pürüzsüz bir cilt için kullanılmaktadır.
 • Fondöten cilt üzerinde daha kalın bir tabaka oluştururken, BB krem çok daha ince bir tabaka oluşturmakta ve doğal bir bitiş sağlamaktadır.

BB Krem Hangi Ciltler İçin?

BB krem cilt tipi ne olursa olsun kullanılabildiğinden dolayı bütün cilt tipleri için uygundur. Birçok markanın ürettiği BB kremlerde, “Tüm cilt tipleri için uygundur” ifadesi yer almaktadır. Bununla birlikte daha detaylı çalışmalar gerçekleştiren bazı markalar cilt tiplerine göre farklı kremler üretmektedir. Bu durumda söz konusu kremin seçimi, uygun olan cilt tipine göre yapılmaktadır.

BB Krem Fondöten Mi?

BB krem ve fondöten birbirinden farklı ürünler olduğundan dolayı, BB kremler fondöten değildir. Birçok özelliği ile birbirine çok benzeyen ve karıştırılan bu iki ürün aslında; kullanım amacı, yapı, yoğunluk, kapatıcılık derecesi gibi birtakım farklara sahiptir. İki üründen hangisinin kullanılacağına bu farklar değerlendirilerek karar verilmektedir.

BB Kremin Altına Ne Sürülmeli?

BB kremin altına nemlendirici ve güneş kremi sürülmelidir. Bu kremler nemlendirici ve güneşten koruyucu etkiye sahip olduğundan dolayı tek başlarına kullanılabilmektedir. Ancak nemlendirme ve güneşte koruma konusunda tam anlamıyla başarılı olamayacağı, yalnızca etkili olabileceği unutulmamalıdır.

bb krem nasil kullanilir

Karma Ciltler İçin BB Krem Mi CC Krem Mi?

Karma ciltler için BB ve CC kremlerinden her ikisi de tercih edilebilmektedir. BB ve CC krem arasında birtakım farklar bulunmaktır ancak bu farklar arasında cilt tipleriyle ilgili herhangi bir madde yoktur. Karma ciltler her iki kremi de rahatlıkla kullanabilmektedir. Bununla birlikte eğer kremler cilt tiplerine göre sınıflandırılmışsa, karma ciltler için uygun olan tercih edilmelidir.

CC Krem Mi Daha İyi BB Krem Mi?

BB krem kapatıcılık, CC krem ise renk eşitleme konusunda daha iyidir. Bu iki kremi genel olarak karşılaştırıp bir tanesinin daha iyi olduğunu söylemek doğru olmayacaktır çünkü ikisi farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Bu durumda renk düzenleme için çok hafif bir krem arayanlara göre CC, kapatıcılık özelliği biraz daha yüksek bir krem arayanlara göre ise BB daha iyi olabilmektedir.

BB Kremi Kimler Kullanabilir?

BB kremi kullanabilecek kişiler, hafif yapıda ve kapatıcı özelliği olan bir krem kullanmak isteyen herkestir. BB kremin herhangi bir tehlike ya da zararı bulunmamaktadır. Bu nedenle kullanmak isteyen herkes bu kremi kullanabilmektedir. Bununla birlikte belirli bir cilt problemi ya da hassasiyeti olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.

BB Krem Yüze Nasıl Uygulanır?

BB krem yüze uygulama şekli; fırça ile, makyaj süngeri ile ya da el ile olabilmektedir. Bu seçenekler arasından fırça en az tercih edilen olmaktadır. Çünkü BB kremler bir makyaj malzemesinden ziyade renkli nemlendiriciler olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle amacına en iyi ulaşması için tercih edilecek seçenek, el ile dağıtarak sürmektir.

İlgili İçerik: BB Krem Sivilce Yapabilir Mi?

Sivilceli Ciltler İçin BB Mi CC Mi?

Sivilceli ciltler için BB ve CC krem arasından her ikisinin de kullanılabilmesiyle birlikte, CC krem daha fazla tercih edilmektedir. Bunun nedeni CC kremin BB kreme göre daha hafif bir yapıda olmasıdır. Yağlı ve sivilceli ciltler için ağır yapıdaki fondöten ve kapatıcılar çok fazla tavsiye edilmemektedir. Bununla birlikte BB krem de ağır yapılı bir kapatıcı değildir, dolayısıyla her ikisi de kullanılabilir. CC kremin daha fazla tercih edilme nedeni yalnızca daha da hafif olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: EE Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

BB Krem Kuru Ciltler İçin Mi?

BB krem kuru ciltler için de diğer cilt tipleri için de uygundur. BB kremler genellikle bütün cilt tipleri için uygun olacak şekilde üretilmektedir. Karma ve yağlı cilt tipleri için CC krem daha fazla önerilse de, BB kremi de kullanmalarından bir sakınca yoktur. Dolayısıyla bu kremler kuru, yağlı ve karma ciltlerin tamamı için uygundur.

Pure Beauty BB Krem Hangi Ciltler İçin?

Pure Beauty BB krem, bütün ciltler için uygundur. Pure Beauty yumuşak ve kremsi yapısıyla en çok beğenilen ve tercih edilen markalar arasında bulunmaktadır. Söz konusu markanın BB kremleri antioksidan, cilt yenileyici, cilt aydınlatıcı gibi özellikleri kendisinde barındırmaktadır. Tüm bu özellikleri ile çekici hale gelen bu kremleri, isteyen herkes rahatlıkla kullanabilmektedir çünkü tüm cilt tiplerinin kullanımına uygun olarak üretilmektedir.

Farmasi CC Mi Yoksa BB Mi?

Farmasi BB ve CC krem arasından hafif yapılı bir renk düzeltici için CC, hafif yapılı bir kapatıcı için BB tercih edilmelidir. Diğer tüm markalarda olduğu gibi Farmasi markasında da söz konusu kremler arasında aynı farklar bulunmaktadır. CC krem her zaman BB kreme göre biraz daha hafif ve ferah bir krem olarak görülmektedir. İkisi arasından hangisinin tercih edileceği kullanım amacına ve isteğe bağlıdır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın