BB Krem Nereye Sürülür? Üzerine Pudra veya Fondöten Sürülür Mü?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

BB Krem Nereye Sürülür? Üzerine Pudra veya Fondöten Sürülür Mü?

BB krem sürülen yerler, yüz ve boyun bölgesidir. BB krem, ilk çıktığı yıllarda yüz bölgesinde gerçekleştirilen estetik ve medikal işlemlerden sonra kullanılmıştır. Söz konusu işlemlerden sonra yüz bölgesi hassas hale geldiğinden, o dönemlerde kadınlar makyaj yapamamaktadır. BB krem bu dönemler için yüzü korurken aynı zamanda da daha iyi bir görünüşe kavuşturma amacıyla ortaya çıkmıştır.

BB krem cildi beslemek ve güneş ışınlarından korumak gibi özelliklere sahip olduğundan dolayı koruyucu bir krem niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla BB krem doğru şekilde kullanıldığında cilt için herhangi bir tehdit arz etmemektedir. Bu nedenle BB krem bir yüz kremi olarak kullanılmakta olsa da vücudun herhangi bir bölgesinde de kapatıcı olarak kullanılabilmektedir.

İçindekiler

BB Krem Göz Altına Sürülür Mü?

BB krem gözaltına sürülebilmektedir ancak göz çevresi son derece hassas bir bölge olduğundan dikkatli olmak gerekmektedir. BB krem sürüldükten sonra gözde kaşıntı, yanma, kızarma gibi herhangi bir reaksiyon görülürse hemen temizlenmelidir. Göz çevresinde bulunan deri, yumurta zarından bile daha ince olarak bilinmektedir. Ayrıca göz çevresinde yağ ve ter bezleri daha az miktarda bulunmaktadır.

Göz makyajı yaparken doğru ve iyi ürünler kullanmamak gözaltlarına zarar vermektedir. Bunun yanında makyaj temizleme için doğru ürünü seçememek ve temizlerken gerekli hassasiyeti göstermemek de gözaltına zarar vermektedir. BB krem gözaltında böyle probleme yol açması konusunda özellikle şikâyet almamaktadır. Ancak diğer tüm ürünler gibi BB kremi de gözaltında kullanırken ve gözaltından temizlerken gerekli özen gösterilmelidir.

BB Krem Hangi Fırça İle Sürülür?

BB krem fırçası diye bir fırça olmadığından dolayı, BB krem en uygun fırça olan fondöten fırçası ile sürülebilmektedir. Makyaj fırçaları makyaj tekniklerini uygulayabilmek ve güzel bir makyaj yapabilmek için kullanılan fırçalardır. Gerekli teknikleri uygulayabilmek için en az 6 fırçaya ihtiyaç duyulduğu savunulmaktadır. Pudra fırçası, allık fırçası, far fırçası, dudak fırçası gibi birçok çeşit bulunmaktadır.

Bütün çeşitleri arasında fondöten fırçası BB krem sürmek için uygun olan fırçadır. BB krem de fondöten formunda olduğundan dolayı uygulama şekilleri fondöten ile pek de farklı değildir. Fondöten fırçası, fondöteni yüze yaymak için kullanılan fırçadır. Dairesel hareketler ile tüm yüze kremi yaymaktadır. BB krem fırça ile uygulanabileceği gibi makyaj süngeri ve el ile de uygulanabilmektedir.

BB Krem Hangi Cilt Tipleri İçin Uygundur?

BB kremin tüm cilt tipleri için ayrı ayrı ve bütün cilt tipleri için uygun formları bulunduğundan dolayı tüm ciltler için uygundur denilebilmektedir. Kuru cilt, yağlı cilt ve karma cilt olmak üzere 3 çeşit cilt tipi bulunmaktadır. Güzel ve sağlıklı bir cilt için yapılacak her şeyde ilk adım cilt tipini öğrenmek olmalıdır. Çünkü istenilen cilde kavuşmak için doğru şeyler yapmanın yolu cilt tipini doğru bir şekilde bilmekten geçmektedir.

bb krem hangi cilt tipleri icin uygundur

Cilt tipini en doğru şekilde öğrenmenin yolu bir dermatolog hekime gitmek olacaktır. Ancak hekime gitmeden cilt tipini tahmin edebilmek mümkündür. Çünkü cilt tiplerinin kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikler şöyle ifade edilebiliriz:

  • Kuru cilt: Sürekli olarak nemlendirme ihtiyacı hissedilen cilttir. Kolaylıkla çatlar ve egzama gibi hastalıklara açıktır. Özellikle banyodan sonra kuruyup pul pul dökülebilmektedir.
  • Yağlı cilt: Düzenli olarak temizlenmesine rağmen gün içerisinde sıklıkla yağlanır ve kirli gibi görünebilir. Siyah nokta, akne ve sivilce gibi cilt problemlerine neden olmaktadır.
  • Karma cilt: T bölgesi olarak bilinen burun ve alın bölgesi ile çene bölgesi yağlı, yanakların kuru olduğu cilt tipidir.

Cilt tipinizi öğrendikten sonra sıra BB krem seçimine gelmektedir. BB kremlerin çoğu tüm cilt tipleri için uygundur. Bu formdaki ürünleri tüm ciltler rahatlıkla kullanabilmektedir. Bununla birlikte bazı BB kremler cilt tiplerine göre özelleştirilmiştir. Hangi kremin tercih edilmesi gerektiği üzerinde bulunan “Kuru ciltler”, “Yağlı ve karma ciltler” ya da “Tüm cilt tipleri için uygundur.” İfadelerinde anlaşılabilmektedir.

BB Krem Üstüne Fondöten Sürülür Mü?

BB krem üzerine fondöten, sürülebilmektedir. BB krem fondötenden öncesi baz olarak kullanılmak istenirse bu uygulama yapılabilmektedir. Ancak sıklıkla tercih edilen bir uygulama olduğunu söylemek mümkün değildir. Çünkü BB kremler çoğunlukla kapatıcı olarak kullanıldığından üzerine fondöten sürmeye gerek duyulmamaktadır.

BB Krem Üzerine Pudra Sürülür Mü?

BB krem üzerine pudra, sürülebilmektedir. BB kremlerin çok talep görme nedenlerinin başında hafif yapılı ve doğal görünümlü bir kapatıcı olmaları gelmektedir. Bu nedenle BB krem üzerine başka bir şey sürmek pek fazla tercih edilmemektedir. Ancak isteğe bağlı olarak üzerine pudra uygulaması yapılabilmektedir.

Bunların hepsi bir yana da BB krem sivilce yapar mı? Bu sorunun da cevabını ilgili yayınımızda cevapladık.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.