BB Krem Sivilce Yapar Mı? Lekelere İyi Gelir Mi?
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

BB Krem Sivilce Yapar Mı? Lekelere İyi Gelir Mi?

BB krem sivilce yapar mı? Sorusunun cevabı şu şekilde açıklanabilir; Kullanılan BB kreme ve markaya göre değişmekle birlikte BB krem sivilce oluşumuna neden olmamaktadır. Kimileri BB kremin sivilce oluşumuna neden olduğunu iddia ederken, kimileri böyle bir durumun söz konusu olmadığını söylemektedir. Bu durumunun nedeni kullanılan ürünlerin farklı olması şeklinde açıklanabilir. Bilindiği gibi piyasada farklı içeriklere sahip olan birçok BB krem vardır.

BB krem seçimi doğru yapıldığında ciltte sivilce oluşumuna neden olmayacaktır. Ancak doğru seçim yapmanın yanında doğru temizleme de gerekmektedir. Derimizde kıl folikülleri olarak bilinen küçük delikler bulunmaktadır. Kullanılan makyaj ürünleri bu delikleri doldurabilmekte ve bu da sivilce oluşumuna neden olabilmektedir. Bu durum her ürün için geçerli olduğundan sivilce oluşumunun önüne geçmek için BB krem kullanımından sonra cilt iyi bir şekilde temizlenmelidir.

İçindekiler

BB Krem Sivilce Geçirir Mi?

BB krem sivilce geçirir mi sorusunun kanıtlanmış bir cevabı bulunmamaktadır. Ancak pek çok kişinin göz bebeği haline gelen bu ürünün cildi beslediği bilinmektedir. Özellikle sivilce geçirmek için üretilen ve kullanılan ilaçlar arasında bile işe yaramayanlar görülürken, BB kremin sivilceleri geçirdiğini söylemek sanıyoruz ki çok iddialı olurdu. Bu nedenle BB krem cildi daha iyi bir hale getirmekte faydalı olabilir ancak kesin olarak sivilceleri geçirir denilememektedir.

BB Krem Lekelere İyi Gelir Mi?

bb krem lekelere iyi gelir mi

BB krem doğru bir şekilde kullanıldığında lekelere iyi gelebilmektedir. Bu soruya yanıt verirken farklı bakış açıları değerlendirilmelidir. BB krem “kusur kapatıcı” anlamına gelen “blemish balm” ifadesinin kısaltmasıdır. Dolayısıyla cilt tonu eşitlemekte ve lekelerin kapatılmasında kullanılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında başarılı bir leke kapatıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Bir diğer bakış açısıyla soru, lekelerin cilt üzerinden yok edilmesi anlamında soruluyorsa BB kremin bu anlamda kanıtlanmış bir etkisi bulunmamaktadır. Ancak cildi nemlendirmek ve beslemek konusunda yararlı olduğu belirtilen BB kremin daha iyi bir cilde sahip olmada etkisi vardır. Bu etki cilt üzerindeki lekelerin yok edilmesinde belki dolaylı olarak rol oynayabilir fakat net bir şekilde cilt üzerindeki lekeleri yok ediyor denilememektedir.

BB Krem Yüze İyi Gelir Mi?

Renkli nemlendirici olarak da değerlendirilen BB krem nemlendirme ve cildi besleme özellikleri sayesinde yüze iyi gelebilmektedir. Şu anda özellikle hafif yapısı ve başarılı kapatıcılığı için kullanılan bu kremin, piyasaya ilk sürüldüğünde kullanım amacının farklı olduğu bilinmektedir. Bu krem ilk zamanlarda, yüze yapılan estetik ve medikal işlemler dolayısıyla hassas bir hale cildin korunması amacıyla kullanılmaktadır.

Hem nemlendirme hem de söz konusu işlemlerden dolayı makyaj yapamayan kadınların cildini daha iyi gösterme görevlerini üstlenen BB krem, cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Aksi takdirde nemlendirmek yerine cildi kurutabilmektedir. Bununla birlikte bu kremin sağladığı nemlendirme cilt için yeterli olmadığından nemlendirici yerine kullanmak doğru olmayacaktır.

BB Krem En İyi Nasıl Sürülür?

BB krem sürme, 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar el ile sürmek, fırça ile sürmek ve makyaj süngeri ile sürmektir. Makyaj fırçası ile sürmek dağıtmak açısından iyi olsa da fırça izi kalabilmektedir. Sünger kremin fazlasını emeceğinden daha doğal bir görünüm sağlamaktadır. Bununla birlikte el ile sürmek daha pratik ve kremin amacına en uygun sürme şeklidir.

BB Kremden Önce Ne Sürülür?

BB kremden önce, nemlendirici krem kullanılmalıdır. Nemlendirici özelliği bulunsa da BB krem nemlendirici yerine geçememektedir. Bununla birlikte koruyucu özelliği bulunduğundan dolayı güneş kremi yerine kullanılabilmektedir ancak güneş kreminin de yerini tutamamaktadır. Dolayısıyla uygulamanın doğal durması ve zararlarından kaçınmak için BB kremden önce nemlendirici sürülmektedir.

Cildinizi Güzelleştirebilecek BB Krem Önerileri

  • RIMMEL BB CREAM
  • DIOR DIORSNOW BB CREAM
  • LA ROCHE POSAY HYDREANE BB CREAM
  • MİSSHA PERFECT COVER BB CREAM
  • ESTEE LAUDER DAYWEAR BB CREAM
  • GARNIER BB CREAM
  • MAC PREP+PRİME BB CREAM
  • MAYBELİNE DREAM BB CREAM

Hangi BB Kremi Kullanmalıyım?

Bu durum vücut renk tonunuza göre değişkenlik gösterir. Cilt tonunuz fazla beyazsa açık tonlu bb kremleri tercih etmelisiniz. Ancak, şunu da belirtelim; medium orta bb kremler, en fazla tercih edilen ve cilt rengine uyumlu olan kremlerdir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.