Beyaz Altın Nedir? Nasıl Elde Edilir? Nerelerde Kullanılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji

Beyaz Altın Nedir? Nasıl Elde Edilir? Nerelerde Kullanılır?

Beyaz altın saf altın alaşımı olma özelliğine sahip değerli bir metaldir. Günümüzde birçok değerli takı beyaz altından yapılmaktadır. Beyaz altın saf sarı altın, paladyum, nikel ve gümüş gibi beyaz renkli metallerin karışımı sonucu oluşan bir alaşımdır. Alaşımın içinde yer alan beyaz metaller altının sarı rengini seyreltirken aynı zamanda altına güç ve dayanıklılık da kazandırır. Beyaz altın alaşımı içinde altının işlenebilirliğini arttırmak için bakır da eklenir.

Saf altın Au sembolüyle açıklanır ve en kolay işlenebilen metal çeşitlerinden biridir. Altının yatırım için vazgeçilmez bir kaynak olduğu durumu geçmişten günümüze devam etmektedir.

Beyaz Altını Beyazlatma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Beyaz altın nedir sorusunun cevabı öncelikle beyaz altının bir alaşım olduğunu bilmek ile başlayacaktır. Beyaz altına asıl olarak beyaz rengi ve parlaklığı veren metal, rodyumdur. Platin ve paladyum ile aynı grupta bulunan rodyum değerli bir metal çeşididir. Rodyum ile kaplanan altın beyaz altına dönüşerek sarı altından daha sert olma özelliğine sahip olur. Rodyum olmadan beyaz altının işlemi tamamlanmış olmayacaktır.

Rodyum kaplama beyaz altın yapımı için sadece beyaz rengi ortaya çıkarmakla kalmaz aynı zamanda altının mukavemetini arttır ve darbelere karşı güçlü bir hale getirir. Beyaz altın bu nedenle günlük kullanım esnasında oluşabilecek çiziklere ve eğilip bükülmelere daha dayanıklıdır. Beyaz altın nasıl elde edilir, beyaz altın turuncumsu renge sahip saf altından elde edilir. Saf haliyle 24 karatlık bir takı / mücevher hem çok pahalı olma özelliğine sahip olacaktır hem de günlük hayat için kullanışsızdır. Çünkü saf altın yumuşak olma özelliğine sahiptir ve darbelere karşı dayanıklı değildir.

Beyaz altın öncelikli olarak sarı rengi ağartmak için birtakım işlemlere sokulur. Beyaz renkli alaşım metalleri altın ile karıştırıldığında beyaz altın meydana gelir. Beyaz altını oluşturan alaşımlar ise genellikle nikel, gümüş, çinko ve paladyum paladyumdur. Beyaz altın alaşımları arasında nikel kullanımı ise oldukça yaygındır. Çünkü nikel saf altın rengini iyi ve yoğun bir şekilde seyreltir, maliyeti de uygundur.

Beyaz Altın Değerli Midir?

Beyaz altın değeri içerdiği paladyum alaşımı ile çok yükselir. Paladyum nikelden daha iyi bir ağartma metalidir ve altından daha pahalıdır. Ancak paladyum ile yapılan takıların işlenmesi çok zor olacağından paladyum içeren beyaz altın alaşımları genellikle diş altınları için kullanılır.

Beyaz altınlar / beyaz altın alaşımları saf altından daha güçlü ve daha dayanıklı olma özelliğine sahiptir. Beyaz altını oluşturan alaşımlar her ne kadar birçok aşamadan geçse de beyazlatıcı / sarı renk seyreltici metaller içerse de hiçbir zaman bembeyaz renkte olmayacaktır. Beyaz altının görünümü bu nedenle bir miktar donuk sarı parlama içermektedir.

Son yıllarda beyaz altının kullanımı çok daha fazla olduğu için beyaz altının değeri de yükselmiştir. Nişan yüzükleri için sarı altından daha popüler hale gelen beyaz altın modelleri aynı zamanda daha modern bir yapıya sahip olma özelliğine sahiptir.

Beyaz altının ve sarı altının değer kıyaslamasında beyaz altın daha az değerlidir gibi bir durum söz konusu değildir. Beyaz altın da değerlidir. Zaten en değerli altın olarak bilinen 24 ayar altın çok kullanışsızdır ve içinde hiçbir alaşım maddesi olmadığı gibi saf altın dayaklı bir altın değildir. 24 ayar altın çok değerlidir fakat günlük hayat için kullanımı elverişsizdir.

Altının değeri ayar kategorisiyle anlaşılır. 24 ayarın altındaki kategoride yer alan 18 ayar altın ve 14 ayar altın, içerdiği alaşım oranını belirtir. Beyaz altın ayarları arasından 24 ayar bir beyaz altın seçimi yapmak olanaksız olacaktır çünkü beyaz altın bir alaşım altını çeşididir. 18 ayar altın ise 24 ayar altının bir altındaki kategoride yer alır ve 24’te 18 oranında saf altın içerir. 14 ayar altın ise 18 ayar altının bir alt kategorisinde yer alır ve 24’te 14 oranında saf altın içerir.

beyaz altin kuyumculuk
beyaz altin kuyumculuk

Beyaz Altın ve Sarı Altın Arasından Seçim Nasıl Yapılır?

Beyaz altın da en az sarı altın kadar değerli bir altındır ve birçok açıdan sarı altına göre daha avantajlıdır. Ancak beyaz altın satın almak isteyenlerin satın almadan önce bilmesi gereken birtakım bilgiler vardır. Bu bilgiler beyaz altın ile sarı altın arasında nasıl seçim yapabileceğinizi size gösterebilir.

Beyaz ve sarı altın karşılaştırması ise şu şekildedir:

  • Beyaz altın alaşımı takılar / mücevherler sarı altına kıyasla daya dayanıklıdır. Beyaz altında çizilmeler, yamulmalar çok yaşanmaz çünkü malzemesi çok serttir.
  • Beyaz altın birçok kıyafetle daha uyumludur. Nötr bir renk özelliğine sahip olduğu için beyaz altının kıyafetler ile kullanımı sarı altına kıyasla daha kolaydır.
  • Beyaz altın sarı altına kıyasla daha popülerdir ve beyaz altın geleneksel sarı altının yerini almıştır.
  • Beyaz altın açık renk tene sahip insanlara daha çok yakışmaktadır. Sarı renk ise hoş olmayan bir kontrasta sebep olabilmektedir.

Bununla beraber beyaz altın seçimi yapacak kişilerin mücevherlerinin bakımı için kullanıma bağlı olarak bazı dönemlerde rodyum kaplama işlemini yeniletmeleri gerekir. Beyaz altının beyaz renk olmasını sağlayan metal alaşımları zamanla ve mücevherleri kullanım sıklığı ile alakalı olarak aşınır ve beyaz renk sararmaya başlar. Ancak rodyum kaplama işlemi düşük maliyetli bir işlemdir ve her kuyumcu beyaz altınlar için rodyum kaplama işlemini yapabilmektedir.

Beyaz altın çeşitleri arasından her türlü takı / mücevher değerini kaybetmeden, uzun yıllar sizle beraber olur. Beyaz altın tercih edenlerin dikkat etmesi gereken bir önemli husus alerjik reaksiyonlardır. Beyaz altının yapımında alaşım metalleri arasında yaygın olarak kullanılan nikel alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Nikel karışımı bir alaşım olmayan beyaz altınlar ise hipoalerjenik özelliğe sahip değildir.

Beyaz Altın Nerelerde Kullanılır?

Eski çağlardan günümüze en kıymetli metallerden biri olan altın işlenmesinin kolay olması nedeniyle takı üretimi alanında vazgeçilmezlerden biridir.

Altın çok değerli bir metal olduğu için geçmişten günümüze çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. Beyaz altından neler yapılır sorusu bugün bile geçerliliğini korumaktadır. Gün geçtikçe altının kullanım alanı da gelişmektedir. Altın öncelikli olarak geçmişten günümüze bir yatırım aracı olarak görülür ve her zaman değerini korumayı başarabilmiştir. Altının para olarak kullanıldığı zamanlardan, para ile altının satın alındığı çağlara kadar altının hep çok önemli bir metal çeşidi olması hala geçerlidir.

Altın yatarımı en güvenilir yatırım çeşidi olarak görülmektedir. Paranın ani değer kaybetme riskini karşın altında böyle bir değer kaybetme durumu söz konusu değildir. Bu sebeptendir ki insanlar kutsal günlerinde, evlilik bağlarının bir sembolü olarak alyanslarını altın tercih ederler.

Beyaz altın kullanım alanları ise çok çeşitlidir. Altın özellikleri bakımından korozyona uğramayan bir metal olduğu için çeşitli alanlarda kaplama olarak kullanılır. Altın asitlere karşı dayanıklıdır ve paslanma yapmayan özelliği sayesinde iyi bir kaplama maddesidir.

Dünya üzerinde çeşitli yerlerde saf altın yiyeceklerin ve içeceklerin üstünü süslemek için de kullanılmaktadır. Altın aynı zamanda ilaç sektöründe de kullanılır. Atının kullanımı endüstri alanında da mevcuttur ve herkesin tahmin edebileceğinden çok daha farklı alanlarda kullanımına devam edilmektedir.

içeriğimizi oylayın