Bilgisayarda Klavyede Bölme İşareti Nasıl Yapılır?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

Bilgisayarda Klavyede Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede bölme işareti, klavye üzerinden birçok kısa yol kullanarak kullanılacağı gibi bölme işareti de rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle klavye üzerinde bulunan kısa yolu olmayan işaretlerin bir tuş kombinasyonu olduğu için oldukça kolay şekilde bu işlem halledilir. Özellikle bölme (/,÷) işaretini yapmak için öyle söylenildiği gibi gereksiz ve saçma sapan kombinasyonları kullanmaya gerek yoktur. Bölmeyi kullanabilmek için;

Klavyede Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] Yazmak istediğiniz paneli açın ve bölme işareti için uygun bir metin paneli oluşturun.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Klavyede genellikle Windows tuşunun sağ yanında bulunan “ALT” tuşuna baskın.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Klavyede bölü işareti için şimdi yazmanız gereken kod 0247 olarak bilinir. “0247” koduna basın.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Şimdi elinizi “ALT” tuşundan çekin ve karşınıza bölme işaretinin geldiğini görmüş olacaksınız. Bırakmadığınız taktirde işaret gelmeyecektir.
 • [yesil]Adım 5:[/yesil] Eğer bununla uğraşmak istemiyor ve daha kolay bir yol ile bölme işaretini kullanmak istiyorsanız da ( ÷ ) kopyala – yapıştır işlemi yapılabilir. Rahatlıkla matematiksel işlemlerinizde kullanabilir ve gösterimi yapabilirsiniz.

Bu konu ile birlikte klavye üzerinde tersten bölme işareti de rahatlıkla kullanılabilir. Bunu yapmak emin olun yukarıda ki gibi kodlar ile uğraşmaktan daha kolaydır. Şimdi bu konuyu birlikte inceleyelim.

klavyede ters bolme islemi nasil yapilir
klavyede ters bolme islemi nasil yapilir

Klavyede Ters Bölme İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyede ters bölme işareti yapması klavye üzerinde kullanılabilecek en kolay kısa yollardan biri ile gerçekleşir. Neredeyse hiçbir şey ezberlemeye ve fazladan sayı bilmeye gerek yoktur. İki hamlede de kolaylıkla yapılır. Şimdi hem düz ( / ) hem de ters ( \) bölme işaretleri yapabilmek için,

 • [yesil]Adım 1:[/yesil] İlk olarak düz işareti yapmayı göstereceğiz. Burada ilk olarak elinizin klavye üzerinde bulunan “SHİFT” tuşuna basılı tutun.
 • [yesil]Adım 2:[/yesil] Daha sonra yukarıda bulunan “7” numarasının üzerinde de göreceğiniz gibi bölme işaretli olan numaraya basın. Böylelikle düz bir şekilde oluşmuş olacaktır.
 • [yesil]Adım 3:[/yesil] Bu işlemi ters yapabilmeyi gerçekleştirmek için şimdi de space tuşunun tam yanında bulunan “AltGr” tuşuna basılı tutun.
 • [yesil]Adım 4:[/yesil] Şimdi de yukarıdan “?” olan ve altında “*” olan tuşa basın. Bıraktığınızda klavyede ters bölme işareti oluşmuş olacaktır.
içeriğimizi oylayın