Bir Pikselin Alacağı Renk Miktarına Ne Ad Verilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Bir Pikselin Alacağı Renk Miktarına Ne Ad Verilir?

0

Bir pikselin alacağı renk miktarına renk derinliği adı verilir. Renk derinliği pikselin sahip olduğu renk miktarının artması ile artarken; azalması ile de derinlik kaybı söz konusu olmaktadır. Temel olarak renk derinliği bir ekranın kaç adet rengi aynı anda görüntüleyebileceğine dair oluşturulan bir referanstır.

Renk derinliğinin artması daha canlı ve gerçekçi ekranları mümkün kılarken renk derinliğinin azalması ekran renk yoğunluğunun da azalmasına neden olmaktadır. Renk derinliği bağlamında piksel başına bit sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Renk derinliği aynı zamanda piksel piksel bit sayısı ile de ilişkilidir. Bir örnek üzerinden konuyu açıklamak gerekirse 8 bitten oluşan bir renk derinliği 256 renk görüntüsü ortaya çıkarır. Bit sayısı arttıkça renk derinliği de görünen renk sayısı da artış gösterecektir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın