Bitkilerin Sağlıklı Büyümesi İçin Neye İhtiyaçları Vardır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bağ Bahçe

Bitkilerin Sağlıklı Büyümesi İçin Neye İhtiyaçları Vardır?

0

Bitkilerin sağlıklı büyümesi için ihtiyaç duydukları şeyler, bir anlamda insanların da büyüyüp yaşayabilmek için ihtiyaç duyduklarına benzer. Su, güneş ve havaya duyduğumuz ihtiyaç tüm canlılarda ortaktır. Bitkiler de canlı varlıklardan oldukları için, bu ihtiyaca sahiptir. Ayrıca, canlıların tümü, yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için beslenmek zorundadır.

İçindekiler

Sıcaklık

Sıcaklık, daha doğrusu güneş, bitkilerin büyüyüp gelişmesi için gereken en önemli etkenlerden biridir. Her bitkinin sıcaklık ihtiyacı farklıdır ancak büyük çoğunluğu 0 derecenin üzerindeki hava şartlarını sever. Bundan daha soğuk ortamlar, bitkiler için öldürücü etki yapabilir. Tropikal bölge bitkileri (ve ağaçları) +10 derecenin altındaki sıcaklıklarda bile zarar görebilir.

Benzer şekilde, soğuk iklim seven dağ bitkileri de, tropikal ortamlarda yaşayamaz ve +40 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda kuruyup ölürler.

Evde çiçek beslerken, onları soba, radyatör ve katalitik ısıtıcı gibi sıcaklık yayan yerlerin yanına yerleştirmemelisiniz. Bitkiler için evde en ideal ortam, sıcaklıktan faydalanabilecekleri ancak direkt maruz kalmayacakları bir ortamdır.

Su ve Nem

Evlerimizde beslediğimiz iç mekan bitkileri su ile beslenmeye ihtiyaç duyar. Ancak, ev bitkilerinin su ve nem oranı son derece iyi gözetilmelidir. Az su verilen bitki kururken, çok su verilen de çürüyebilir. Bitkiler, kökleri ile suda erimiş mineralleri çekerek toprağın üzerindeki bölümlerine ulaştırır ve buraları besler.

Nemi fazla olan ortamlar da, bazı çiçek türleri için son derece olumsuz etki gösterebilir. Örneğin fazla nemli bir ortamda fazlaca terleyen bir bitki, susuz kalıp kuruyabilir.

Işık

İç mekan bitkilerinin en önemli sorunu ışıktır. Suyunu ve sıcaklığını ideale yakın ayarlayasak bile, yeterince ışık alamıyorsa bitkimiz büyüyüp gelişemez, hatta yaşayamaz. Eğer eviniz yaz ve özellikle kış günlerinde yeterince ışık almıyorsa, yapay ışık kullanmayı düşünebilirsiniz. Güneş ışığının birebir yerini tutmasa bile, güneş ışığını taklit eden yapay ışık kaynakları ile çiçeklerinize ihtiyaç duydukları ışığı sağlayabilirsiniz.

Ancak hiçbir zaman unutmamalısınız ki, 10 saatlik yapay ışık, belki sadece 1 saatlik doğal güneş ışığının yerini tutabilecektir. Bu nedenle günde en az 10 – 12 saat yapay ışıklandırma ile çiçeklerinizi beslemeniz gerekir.

Yer

Evde bitkilerin sağlıklı büyümesi için gereken başka önemli bir etken de, gelişebilecekleri yeterli alandır. Eğer çok küçük saksılarda çiçek yetiştirmeye çalışıyorsanız, kökler gelişecek yer bulamaz ve az miktardaki topraktaki mineralleri çok kısa tüketerek büyüyemez. Bu nedenle, çiçeklerinize, onların en yetişkin halde kaplayacakları hacmi düşünerek saksı seçmelisiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın