İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Gezi
 3. Bozcaada Gezilecek Yerler Rehberi | Yapılabilecek Aktiviteler

Bozcaada Gezilecek Yerler Rehberi | Yapılabilecek Aktiviteler

bozcaada gezilecek yerler rehberi

Bozcaada gezilecek yerler rehberi dendiğinde genel olarak yazın gidilecek doğal yerler olarak bilinir ancak birçok seçenek vardır. Adalar her hali ile insanların göz bebeği iken Bozcaada’yı özel kılan başka unsurlar da bulunmaktadır. Bu unsurların başında ise kale gelmektedir. Kale ziyareti yapmadan Bozcaada’dan ayrılmamanız önerilir. Bozcaada’da gezilecek yerler ise aşağıdaki gibidir;

Bozcaada Gezilecek Yerler Listesi

 • Kale,
 • Rum Mahallesi,
 • Şarap fabrikaları,
 • Ayazma manastırı,
 • Bozcaada plajları,
 • Meryem Ana Kilisesi,
 • Polente feneri ve rüzgâr gülleri,
 • Müzeler,
 • Gün batımı.

Bozcaada yukarıda yer alan gezilecek yerlerin yanı sıra birbirinden farklı oldukça eğlenceli ve uzun süren aktiviteleri ile insana zamanın nasıl geçtiğini unutturan adalardan biridir. Tatil yapmak için Bozcaada’yı tercih edenlerin en büyük sorunu ise gezmek için yeterli zamanı bulmakta zorluk çekmeleridir. Görülecek birçok yer bulunmaktadır.

Bozcaada Kale Ziyareti

Bozcaada gezilecek yerler arasında listenin başına kale oturacaktır. Kale ziyareti Bozcaada’da geçirdiğiniz en unutulmaz anlar arasında yer alacaktır. Adanın her bir sokağı rengârenk ve huzur vericidir. Özellikle gün batımında adadan manzarayı izlemek tatilinizi unutulmaz hale getirecek bir anı olacaktır.

Bozcaada Gezilecek Yerler | Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi, Bozcaada’nın en güzel tarihi mekanlarından biridir.

Söz konusu gün batımı olduğunda birçok aşık için evlilik teklifi, yıl dönümü kutlamalarının merkezi de gün batımı olmaktadır. Kale, Bozcaada’nın tarihi ve rengârenk yerlerinden biridir. Kale Çanakkale Boğazı‘nın girişinde bulunmaktadır. Kaleye girdiğiniz andan itibaren tarihin kokusunu hissetmeye başlayabilirsiniz.

Kaleye giriş için 5 TL ücret alınmaktadır. Kale girişi için ücret ödemesi kişi başı olarak alınmaktadır. Kaleyi ziyaret için haftanın her günü sabah 08.30’dan akşam 19.30 saatine kadar bölgeye gidebilirsiniz. Kalenin içinde bulunan antik alanlar ve tarihi köprü ilginizi çekebilir.

Bozcaada Kalesi
Bozcaada Kalesi

Rum Mahallesi Turu

Rum Mahallesi, yeşil sokakları ve renkli evleri ile oldukça ilgi gören yerlerden biridir. Şirin mi şirin rengârenk evlerini gördüğünüzde fotoğraf çekmek isteyebilirsiniz. Sokakların her biri ızgara yollardan oluşmaktadır. Ada halkını tanımak ve görmek istiyorsanız en kolay yollardan biri Rum Mahallesi turu yapmak olacaktır.

Evlerin her biri Yunan mimarisini yansıtmaktadır. Şaşırtıcı olan ise Yunan mimarisinin günümüze kadar oldukça iyi bir şekilde korunuyor olmasıdır. Evlerin etrafından bulunan sarmaşıklar ve yeşil görüntü size huzuru hissettirebilir.

Bozcaada Gezilecek Yerler | Rum Mahallesi
Rum Mahallesi ve geleneksel mimaride evleri.

Şarap Fabrikası Turu

Şarap fabrikaları Bozcaada içerisinde oldukça ünlüdür. Var olan 6 fabrikanın neredeyse her biri turlar düzenlemektedir. Şarap üreticilerine ulaşarak doğrudan turlara katılabilir ya da bilgi alabilirsiniz. Şarapların nasıl yapıldığından tutun da yapılırken kullanılan aletlere kadar ilgi çekici bir tur yapabilirsiniz.

Günbatımı İçin Göztepe Ziyareti

Bozcaada'da Günbatımı
Bozcaada’da günbatımı.

Günbatımı Bozcaada’nın en çok resmedildiği anlardan biridir. Günbatımını izlemek için şüphesiz tercih edebileceğiniz yerler arasında Göztepe bir numaraya oturacaktır. Hem rüzgâr güllerinin manzarasını izleyebilir hem de üzüm bağlarının kendine has görüntüsünü gözlemleyebilirsiniz.

Şehir merkezine yakın olan ve adanın en yüksek noktası olarak bilinen Göztepe’den adaya genel bir bakış atmak için en uygun zaman günbatımı olacaktır. Gün dönümü sırasında ortaya çıkan renk cümbüşü harika pozlar vermek, doğa manzaraları yakalamak için mükemmel bir fırsat olabilir.

Günbatımında Göztepe civarında bulunacaklara ufak bir tavsiye vermek gerekirse manzaraya eşlik etmek üzere piknik malzemeleri edinebilirsiniz. Birkaç meyve ve içecek bile anınızı taçlandırmaya yetebilir.

Bozcaada’ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada'ya Nasıl Gidilir?

Bozcaada birçoklarının tatil için yaz kış ziyaret ettiği bölgelerden biridir. Sıkça sorulan sorulardan biri de Bozcaada’ya nasıl gidilir sorusu olmaktadır. Adaya ulaşım için tercih edebileceğiniz başlıca yol ise feribot kullanımıdır.

Araçla yolculuk yapanlar için Yenikapı-Bandırma hızlı feribot kullanımı oldukça idealdir. Bozcaada Feribot kullanımı oldukça yaygındır. Yolculuk süresi ise yaklaşık 2 saat olarak bilinmektedir. Çanakkale istikametinden Bozcaada’ya ulaşım için hızlı feribot kullanacaksanız yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecektir.

Bozcaada ulaşım olanakları birçok yönden sürekli tercih edilir. Alternatif ulaşım yollarından biri de Biga – Çan – Bayramiç güzergâhıdır. Yolculuk boyunca manzaranın tadını çıkarmak isterseniz bu yolu tercih edebilirsiniz. Ancak uyarmak gerekir ki yol boyunca bazı noktalarda yollar çok sağlıklı değildir.

Karadan Bozcaada’ya Ulaşım Süreleri

Karayolu ile Bozcaada’ya ulaşım için bazı büyük şehirlerden yaklaşık 60 ile 710 km arasında yol kat edilmesi gerekebilir. Söz konusu yolculuk olduğunda Bozcaada yolculuğu manzaralı ve hoş bir yolculuk imkânı tanımaktadır. Bazı büyük şehirlerden Bozcaada’ya ulaşım için kat edilmesi gereken mesafeler ise aşağıdaki gibidir;

 • İstanbul Bozcaada arası 400 KM,
 • Bursa Bozcaada arası 320 KM,
 • Çanakkale Bozcaada arası 60 KM,
 • İzmir Bozcaada arası 280 KM,
 • Ankara Bozcaada arası 710 KM olarak bilinmektedir.

Bozcaada’da Yapılacak Şeyler

Bozcaada gezilecek yerler ile insanların sürekli tatil için tercih ettiği rotalardan biri olmaktadır. Söz konusu tatil olduğunda eğlence, festivaller, müze ve benzeri gezilecek yerleri, doğal alanları ile Bozcaada yaz aylarında nüfusu oldukça yükselen alanlarımızdan biridir. Aynı şekilde kış aylarında da nüfus büyük oranda azalmaktadır.

Bozcada yapılacak şeyler için yaklaşık 2 gününüzü ayırmanız gerekir. Gezilecek birçok kumsal, müze, tarihi alan, doğal alan ve mimari yapı bulunmaktadır. Bununla birlikte adaya özgü yöresel lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Özellikle yöresel lezzetleri deneyimlemenize imkân tanıyan birçok yerel restoran ve benzeri kuruluş bulunmaktadır.

Bozcaada’da Kışın Ne Yapılır?

Bozcaada'da Kışın Ne Yapılır?
Bozcaada’da kış, en az yaz kadar güzel ve etkileyicidir.

Bozcaada yaz kış demeden ilgi çeken yerlerden biridir. Ancak insanlar tarafından kış aylarında pek tercih edilmez. Daha çok sıcak iklimlerde kalabalık olan bölgenin kış aylarında da insana huzur veren bir yapısı vardır. Bölgede kış aylarında en düşük sıcaklık 7 dereceye kadar düşmektedir. Aynı şekilde aralık ve ocak ayları da en yağışlı geçen aylardır.

Bozcaada’da kış aylarında fazla kimsenin olmamasının nedenlerinden biri de bağ evlerinin ısıtılmasında sorun yaşanmasıdır. Bölgesel olarak ısınmakta sorun yaşayan insanlar daha çok yaz aylarında Bozcaada’ya gitmeyi tercih ederler. Ancak bölgenin kış aylarında da gezilecek birçok güzel yeri bulunmaktadır.

Yolunuz kış aylarında Bozcaada civarına düşerse bölgenin sakin sokaklarında yürüyüş yapmadan adadan ayrılmayın. Yaz aylarında aşırı kalabalık olan Bozcaada kış aylarında da bir o kadar kalabalık. Isınma sorunu bölgede konaklamanın imkânsız olduğu anlamına gelmez.

Yazın hizmet veren birçok otel ve konaklama alanı kış aylarında kapalı olsa da gittiğinizde kalabileceğiniz bazı oteller yılın her dönemi hizmet vermektedir. Konaklama imkânları için kış aylarında şehir merkezinde yer olan otelleri tercih edebilirsiniz. Bozcaada’da kışın ne yapılır diye soruyorsanız aşağıda yer alan önerileri inceleyebilirsiniz:

 Kahvaltı İçin Çiçek Pastanesi’ne Uğrayabilirsiniz 
Bozcaada’da kış aylarında güzel bir kahvaltı deneyimi için Çiçek Pastanesi’ni deneyebilirsiniz. Pastanenin sahibi nesilden nesile geçen gizli poğaça tarifleri ile de bilinmektedir. Bozcaada gezilecek yerler için listeye başlamadan önce kahvaltı için dereotlu poğaça ve bademli kurabiye tercih edebilirsiniz. Bozcaada meşhur kurabiyesi olarak da bilinir. Soğuk kış aylarında güzel bir kahvaltı ve sıcak bir çay Bozcaada ziyaretinizi ısıtabilir.

 Bozcaada Bağbozumu Şenliklerine Katılabilirsiniz. 
Bozcaada şenlikleri ile sıkça adını duyurmaktadır. Bağbozumu şenlikleri de bunlardan biridir. Her yıl eylül ayında gerçekleştirilen şenlik bağbozumu ile başlar. Daha sonra kalede yer alan konser ve yarışmalar ile devam eder. Bozcaada şarap bağları ve eğlenceleri ile de sıkça anılır. Eğlencenin zirvelere ulaştığı şenlikte hava ne çok sıcak ne de çok soğuktur.

Bozcaada’da yapılan başka bir festival de Bozcaada Yarı Maratonu olarak bilinir. Maraton için gelen sporcular mayıs ayında adayı şenlendirir. Bununla birlikte yine eylül ayında yapılan başka bir şenlik de Yerel Lezzetler Festivali olarak bilinir.

Bozcaada, Çanakkale’ye bağlıdır. Bozcaada’ya gelmeden önce Çanakkale’ye uğramanızı ve Çanakkale’de Gezilecek Yerler Rehberimizdeki yerlere uğramanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Daha sonra, Çanakkale’nin bir diğer güzel adası Gökçeada’yı da unutmayın ve orası için de, Gökçeada Gezilecek Yerler Rehberimize mutlaka göz atmayı unutmayın. İyi yolculuklar!