1. Ana Sayfa
 2. Gezi
 3. Çanakkale’de Gezilecek Yerler Rehberi

Çanakkale’de Gezilecek Yerler Rehberi

canakkale gezi rehberi

Çanakkale’de gezilecek yerler rehberi, olası bir Çanakkale gezinizde size yol gösterici olması amacı ile hazırlanmıştır. Çanakkale’de görülmesi gereken yerler; tarihi, turistik, günübirlik vb. kategorilerle sınıflandırılmıştır. Dilerseniz, detaylara geçelim;

Çanakkale’de Gezilecek En Güzel 6 Yer

Çanakkale’de gezilecek yer denildiğinde akla gelen başlı başına bazı turistik mekânlar bulunmaktadır. Şehrin her köşesinde farklı bir güzellik ve şaşırtıcı alan görmeniz mümkün. Bununla birlikte şehirde gezip görebileceğiniz onlarca yer arasında mutlaka görmeniz gereken bazılarını listemizde derledik.
Çanakkale'de Gezilecek En Güzel 6 Yer
Şehirde gezerken ilgi alanlarınıza göre bir rota çizmeniz önerilir. Müze ve tarihi alanları seviyorsanız merkez civarında gezmeli, sahil şeridinden ve sahillerden hoşlanıyorsanız ada ilçeleri tercih edebilirsiniz. Her durumda bir günde gezilemeyecek kadar büyük olan bu şehri karış karış gezmek için en az 15 güne ihtiyacınız var. Şehirde gezilebilecek yerleri sizler için listeledik.

Kısıtlı zaman ve görülecek çok yer varsa Çanakkale’de mutlaka gezilmesi gereken yerler için aşağıda yer alan ufak listemizi takip edebilirsiniz. Bunun yanı sıra onlarca müze ve birçok farklı tarihi alan bulunan şehirde zamanın ne kadar çabuk geçtiğini anlamakta zorlanabilirsiniz. Şehir boyunca uzanan sahil şeritlerini de göz önünde bulundurarak zamanınızı iyi değerlendirmeniz önerilir. Geçelim Çanakkale’de gezilecek en güzel yerler listemize;

 1. Çanakkale’nin Evlatları Müzesi,
 2. Issız Cuma Mezarlığı,
 3. Aynalı Çarşı,
 4. Fatih Camii,
 5. Sualtı Milli Parkı,
 6. Kilitbahir Kalesi.

Çanakkale’de Gezilecek Tarihi Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Tarihi Yerler birçok yönden şehrin geçmişini anlatan alanlardır. Söz konusu Çanakkale gibi tarihin içinden gelen bir şehir olduğunda gezilecek yerleri bir listeye sığdırmak da mümkün olmamaktadır.

Çanakkale'de Gezilecek Tarihi Yerler
Çanakkale’de gezilecek yerler arasında tarihi yerler büyük yer tutmaktadır.

Çanakkale’nin tarihi mezarları, camileri ve çarşıları arasında merkeze en yakın olanlarını tercih ederek bir günlük gezilerde daha fazla tarihi mekan görme fırsatı elde edebilirsiniz. Çanakkale’de mutlaka gezilmesi gereken yerler listesi bir hayli uzun olsa da şehri kısa sürede gezmek için merkezden başlamanız önerilir.

 1) Çanakkale Fatih Camii 
Fatih Camii şehrin merkezinde yer alan oldukça eski yapıtlardan biridir. Bu cami şehrin merkezindeki mahallelerden Fevzipaşa Mahallesi’nde bulunuyor. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1462 yılında yaptırılmış olan cami zamana direnememiş ve 1862 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yıkılıp yeniden yaptırılmıştır. 1904 yılında da Sultan 2. Abdülhamit döneminde kapsamlı bir bakımdan geçirilmiştir.

Çanakkale Fatih Camii’nin özelliklerinden biri de Osmanlı döneminde şehirde yapılan en geniş ve büyük cami olmasıdır. Uzun süredir tadilat nedeniyle kapalı olan cami, son zamanlarda ziyarete yeniden açılmıştır. Tadilatın bitmesi ile birlikte caminin göz alıcı mimarisini görme şansı elde edebilirsiniz.

 2) Sadrazam Hafız İsmail Paşa’nın Mezarı 
Sadrazam Hafız İsmail Paşa’nın mezarı şehre gelen kişiler tarafından çoğu zaman bilinçsiz bir şekilde keşfedilir. Ancak bu mezarlar oldukça ilginçtir. Mezarı ziyaret etmek için Hazine olarak bilinen bölgeye giriş yapmanız gerekir. Mezarlıkta Sadrazam Ali Paşa da yatmaktadır. Mezarlığı özel kılan ise şehirde bulunan tek sadrazam mezarlığı olmasıdır.

 3) Issız Cuma Mezarlığı 
Issız Cuma Mezarlığı, yol üzerinde bulunan uğranabilecek ilginç mezarlıklardan biridir. Bu mezarlığı özel kılan ise mezarlıkta anne ve çocuğunun aynı yerde yattığı ancak yan yana bulunmadıkları biliniyor. Mezarlıkta bulunan ayrı yerlerdeki mezarlar sürekli bir araya geliyor. Daha fazla anlatıp işin büyüsünü kaçırmamak gerek.

Bir bilgi paylaşmak gerekirse ülkemizde çok tutan korku filmi Siccin için de Issız Cuma Mezarlığının ilham kaynağı olduğu bilinmektedir. Mezarlık hakkında daha fazla bilgi almak için mutlaka uğramanız önerilir. Mezarlığın Çakıroba Köyü yolu üzerinde olması kolay ulaşım imkânı sağlamaktadır.

Çanakkale’de Gezilecek Turistik Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Turistik Yerler şehrin birçok farklı ilçesine dağılmış ilginç yerlerdir. Şehirde tarihi, doğal ve kültürel bağlamda tam bir birikim söz konusudur. Bu bağlamda gezebileceğiniz birçok turistik alan bulunmaktadır.

Müze ve tarihi yerlerin yanı sıra sahil kesimine yakın alanları da gezebilirsiniz. Yazımızın devamında Çanakkale’de gezilecek yerler listesinde yer alan turistik alanları inceleyebilirsiniz.

 1) Kilitbahir Kalesi 
Bu kale Eceabat’ta bulunan bir yerdir. Denize kıyısı olan ilçeyi en çok akıllara getiren yapısı ise Kilitbahir kalesidir. Kalenin 3 yapraklı bir yoncayı andıran yapısı mevcuttur. Kale Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Kalenin yaptırılma amacı ise İstanbul’un fethi sırasında Bizans civarına yardım götürülmesini engellemektir.

 2) 57. Piyade Alayı Şehitliği 
Burada tamamı Osmanlı askerlerinden oluşan şehitler için oluşturulmuş bir mezarlıktır. Mezarlıkta yatan şehitlerin her biri savaş sırasında hayatını yitiren askerlerdir. 57. Piyade alayını hatırlamak için doğrudan onlar için yaptırılmış bir şehitliktir. Bu alayın Çanakkale Savaşı‘nın kazanılmasında büyük rol oynadığı bilinmektedir. O zaman yarbay rütbesinde olan Mustafa Kemal‘in koumtasındaki 19. Tümen’e bağlı olan 57. Alay, savaşın en kritik anında, Mustafa Kemal’in doğrudan komutası ile harekete geçmiş, 27. Alay’ın kendi mevcudunun çok üzerinde bir İngiliz birliği ile karşı karşıya gelmesini engellemiştir.

Çanakkale 57. Alay Şehitliği
Çanakkale 57. Piyade Alayı Şehitliği

 3) Bozcaada 
Çanakkale’de gezilecek yerler arasında yer alan Bozcaada, Çanakkale’nin en çok ziyaret edilen ilçelerinden biridir. Ada ilçe olarak bilinen ve aynı zamanda ülkemizin de en büyük 3. Ada ilçesi olarak adını yazdıran bölgedir. Deniz turizmi yönünden yoğunluk olduğundan Çanakkale’de görülecek yerler arasında bulunmaktadır.

Bozcaada’ya gitmeden önce, Bozcaada Gezilecek Yerler Rehberimizi mutlaka okumalısınız.

 4) Gökçeada 
Gökçeada, Çanakkale’nin bir ilçesi olarak bilinen turistik yerlerden biridir. Ülkemizin ise en büyük adası olarak literatürde yer almaktadır. Adanın kıyı şeridi ise 91 kilometre civarındadır. Çanakkale’nin en güzel yerleri arasında adını altın harflerle yazdırmış sahilini görmeden şehir turunu tamamlamamanız önerilir. Gökçeada ile ilgili detaylı bilgi almak için, Gökçeada Gezilecek Yerler Rehberi başlığımıza mutlaka bakmanızı öneriyoruz.

 5) Gökçeada Sualtı Milli Parkı 
Burası suyun altında park mı olur diyenler için adeta şaşkınlık verici bir yer olarak dizayn edilmiştir. Yolunuz Çanakkale’ye düşerse Sualtı Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret edin. Ülkemizde eşi benzeri olmayan bir parktır.

 6) Gökçeada Tuz Gölü 
Tuz Gölü’nde bulunan tuzlar cilt bakımından, nasır tedavisine kadar birçok alanda kullanılır. Gökçeada içerisinde bulunan Tuz Gölü’ne uğrayarak ilginç bir deneyim elde edebilirsiniz.

 7) Aydıncık Plajı:  Çanakkale’de deniz, kum ve güneş arayanların özellikle sıkça tercih ettiği yerlerden biri de Aydıncık plajıdır. Plaj boyunca sahil şeridinin tadını çıkarabilirsiniz.

Çanakkale’de Gezilecek Müzeler

Çanakkale’de Gezilecek Müzeler tarih severler ve şehrin kültürünü öğrenmek isteyenler için oldukça ilgi görmektedir. Bir hayli fazla olan müzelerin içlerini gezmek, şehrin tarihine tanık olmak için bir gün ayırmak yeterli olmayabilir. Ancak gezilecek müzelerden istediğinizi seçip gün içinde turunuza dahil etmeniz de mümkün. Çanakkale’de gezilecek güzel yerler arıyorsanız listemizde yer alan Dijital müzeyi özellikle öneririz.

Çanakkale'de Gezilecek Müzeler
Çanakkale’de gezilecek yerler arasında müzeler önemli bir yer tutar.

Çanakkale Deniz Müzesi

Burada daha önce savaşlarda kullanılmış olan gemiler, savaş gereçleri ve daha başka birçok tarihi eseri görmeniz mümkündür. Deniz Kuvvetlerine bağlı bulunan müzede hediyelik eşya dükkanı ve bilgilendirici fotoğraf galerileri de bulunmaktadır.

Müzeye giriş ücreti öğrenciler için ücretsiz diğer vatandaşlar için ise 7 TL olarak bilinmektedir. Pazartesi ve Perşembe günleri kapalı olduğu biliniyor.

Kent Müzesi

Şehrin merkezinde bulunan müzenin mimarisi 1800’lü yıllardandır. Şehrin tarihine ait birçok eseri ve dönemsel olarak sergilenen diğer eserleri de müze içerisinde görmeniz mümkün.

Kent müzesini akılda kalıcı hale getiren en büyük unsur ise müzenin 2. katı. Bu katta sergilenenler ise şehre dair efsaneler ve öykülerden oluşuyor. Osmanlı dönemine ait de birçok eser de müzede yer almaktadır. Müzeye giriş ücretsizdir.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi

Şehir uzun yıllardır yaşamın sürdüğü merkezlerden biridir. Bu bağlamda Arkeoloji müzesinde birbirinden ilginç geçmiş yaşamlara dair izler bulmanız da olanaklıdır. Şehre dair merak edilenler ve şehrin geçmişi hakkında ilgi çekici bilgiler doğrudan müzede ulaşabilirsiniz.

Çanakkale’nin meşhur yerleri arasında Arkeoloji müzesini de görebilirsiniz. İlginç heykellerden tutun da antik dönem eserlerine kadar açık ve kapalı müze alanı bulunan ilgi çekici bir yerdir. Müzeye giriş ücreti ise 5 TL olarak bilinmektedir.

Çanakkale’nin Evlatları Müzesi

Müze, Eski Kordon’da, feribot iskelesinin hemen karşısında bulunan ve merkezde gezilecek yerler arasında yer alan ilginç bir yerdir. Müzeyi özel kılan ise ülkemizin ilk dijital savaş müzesi olmasıdır. Müzeyi gezmek yerine izleyebileceğiniz oldukça farklı bir deneyim söz konusu olabilir. Gezdiğiniz tüm müzelerden çok daha farklı bir deneyim olabilir.

Çanakkale’de Gezilecek Doğal Yerler

Çanakkale’de Gezilecek Doğal Yerler ile gezilerinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Şehir hattı boyunca günlük hayatın endişesinden uzaklaşabileceğiniz sahil kesimi ve plajlar bulunmaktadır. Doğal alanları, tuz gölü ve benzeri birçok gezilecek yeri ile doğal bir gezi için birçok tercihte bulunabilirsiniz.

Çanakkale'de Gezilecek Doğal Yerler

Şehrin köklü bir geçmişi olması beraberinde doğal yerlerinin de çokluğunu mümkün kılmıştır. Şehirde doğal alanları korumak için birçok tedbir de alınmaktadır. Sahil kesiminde kurallar kapsamında bulunan ziyaretçiler denizin, güneşin ve kumsalın tadını çıkarabilirler. Şehirde bulunan doğal gezilecek yerlerden bazıları ise aşağıda yer alan listemizde bulunmaktadır:

 • Gökçeada Tuz Gölü,
 • Mavra Adası,
 • Ayazma Tabiat Parkı,
 • Akvaryum Koyu,
 • Kaz Dağları,
 • Kadırga Koyu,
 • Sualtı Milli Parkı (Gökçeada),
 • Kabatepe Orman Kampı,
 • Kırkgeçit Termal Tesisleri

Yukarıda yer alan her bir alan Çanakkale gezisinde doğal gezilecek yerler listesinde bulunmaktadır. Doğal yerlere öncelik verenler için şehri baştan sona turlamak gerekebilir. Şehrin farklı bölgelerinde bulunan ve oldukça ilgi çekici olan doğal alanlar ile şehrin tarihi ve dokusunu çok daha kolay anlayabilirsiniz. Şehir boyunca bulunan sahil şeritleri ve plajlar da Çanakkale’de gezilecek yerler listesi için iyi bir opsiyon olabilir.

Çanakkale’de Günübirlik Gezilecek Yerler

Çanakkale’de Günübirlik Gezilecek Yerler hem tarihi hem de doğal yerler olması nedeni ile sıkça araştırılır. Şehre günübirlik tur için gelmek tüm şehri gezmenizi olanaksız hale getirse de şehirde bulunan en meşhur ve gezilmeye layık yerlerden bazılarını 1 günde gezmeniz mümkün. Çanakkale’de gezilmesi gereken yerleri merak edenler için ufak bir liste hazırladık.

Çanakkale'de Günübirlik Gezilecek Yerler

Şehir içinde gezilecek yerlerin her birine uğramak için en az 1 hafta kadar Çanakkale’de kalmanız gerekir. Ancak söz konusu günübirlik geziler olduğunda 1 günde şehirde neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları ve gezilecek yerleri sizler için derledik.

Truva Atı

Çanakkale dendiğinde akla ilk gelen hikâyelerden biri de şüphesiz Truva Atının hikâyesidir. Söylemeden geçmeyelim. Şehir içinde iki adet Truva atı bulunmakta. Bunlardan orijinal olanı Truva Antik Kenti içerisinde bulunuyor. Diğer Truva atı ise çok bilinen Troy filminde kullanılan modeldir. Şehir merkezinde bulunmaktadır.

Takvimli Güneş Saati

Birçoklarının ilginç bulduğu bu saat yine Troy filminden biliniyor. Dünyada yapılan ilk takvimli güneş saati olması nedeni ile de ilgi çekmektedir. Bu saati kılan ise saat ibresinin hangi ay ve hangi günde olduğumuzu ve burcumuzu gösteriyor olmasıdır. Tamamen güneş ve gölgesinin kullanımı ile bu bilgilere ulaşılan ilginç bir saattir. Güneş Saati, Eski Kordon’dadır.

Kordon Bölgesi

Çanakkale’nin Kordon bölgesi Truva atı ve güneş saatinin de bulunduğu bir alandır. Burada yürüyüş yapmak ise mutlaka günübirlik turlarınızda listenizin bir maddesi olmalı. Çünkü havası ve ilgi çekici sahili ile insana huzur veren bir yerdir. Yazın öğle saatlerinde, güneşin tam tepede olduğu zamanlardan sakınmanızı öneririz, çünkü geniş bir kordondur ve açık alandır.

Aynalı Çarşı

Şehrin merkezinde yer alan çarşının oldukça renkli olduğu söylenebilir. İnsanların severek ve ilgi göstererek gezdiği yerlerden biridir. Genellikle akşam 20:00 saatlerine kadar açık olmaktadır.

Saat Kulesi

Saat kulesi şehrin simgesi haline gelmiş olan yüksek bir yapıttır. Kulenin, Sancakbeyi Cemil Paşa tarafından, Sultan Abdülhamit’in şerefine 1896 yılında yaptırıldığı biliniyor.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Çanakkale’de ne yenir? sorusuna verecek çok sayıda cevabımız var. Yerel mutfağı ve balık kültürü oldukça zengin olan Çanakkale’de, tadına bakılması gereken lezzetleri ve kaliteli temsilcilerini sizin için derledik.

Donanma Aile Çay Bahçesi

Çanakkale merkezde boğaz manzarasına karşı oturup dinlenebileceğiniz, kitap okuyabileceğiniz güzel bir çay bahçesi arıyorsanız, Donanma Aile Çay Bahçesi size göre. Yaz – kış açık olan bu mekanda, çaydan biraya kadar geniş bir içecek yelpazesi ve hafif atıştırmalıklar bulunuyor. Yeri, Çimenlik Kalesi‘nin yakınlarında, Şakir’in Yeri’nin karşısında. Burada ayrıca, Çimenlik Kalesi’nin bahçesindeki iskeleye bağlı olan ve Çanakkale Savaşı’nda büyük rolü olan Nusrat Mayın Gemisi‘ni de izleyebilirsiniz.

Şakir’in Yeri

Donanma Aile Çay Bahçesi’nin hemen karşısında yer alan Şakir’in Yeri, daha küçük olmasına rağmen gençlerin uğrak yeri.

Şayka Restaurant

Çanakkale’de balık nerede yenir diye merak ediyorsanız, Şayka Restaurant‘ı tavsiye edebiliriz. Çanakkale balık restaurant seçenekleri arasında, eski kordonun ulaşım açısından en kolay yerinde olan, balığı taze olarak balıkçıdan alan Şayka, zengin meze çeşitleriyle de dikkat çekiyor. Genellikle yoğun olduğu için, gitmeden rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

Çanakkale'de Şayka Restaurant
Çanakkale’de balık yemek için iyi seçeneklerden biri Şayka Restaurant

Manzara Kebap Çanakkale

Çanakkale’nin en güzel kebapçılarından olan Manzara Kebap, eskiden merkezde olan şubesini kapattı ve şu an artık sadece İntepe’deki şubesinde boğaz manzaralı yerinde hizmet veriyor. Çanakkale kahvaltı nerede yapılır diye merak ediyorsanız, sabahları çok güzel ve lezzetli bir kahvaltı servisleri mevcut. Manzara Kebap, Çanakkale – İzmir yolunun 17. kilometresinde.

Şirvan Döner

Çanakkale’de döner yemek için en iyi seçeneğin Şirvan Döner olduğunu şehrin yerlilerinden önce biz söyleyeylim. Sadece Çanakkale’nin değil, Türkiye’nin en iyi dönercilerinden biri diyebileceğimiz Şirvan Döner, akşamüstüne kadar bitirdikleri lezzetli döneri ve ayranı ile, canınız döner çektiğinde ilk tercihiniz olabilir. Belediye binasının tam karşısında ve 18 Mart Stadyumu’nun çaprazında.

Babalık Tekin Peynir Helvacısı

Çanakkale Babalık Tekin Peynir Helvacısı

Çanakkale merkezde ne yenir diye düşünüyorsanız, Çanakkale’nin meşhur peynir helvası aradığınız lezzet olabilir. Saat Kulesi’nin sağından gidilen Yalı Caddesi üzerindeki Babalık Tekin Peynir Helvacısı, Çanakkale’nin en eski peynir helvacılarından. Yaz aylarında giderseniz, fırınlanmış sıcak peynir helvasının üzerine kendi imalatları olan dondurmadan istemeyi unutmayın.

Helvacı Kadir Usta

Yine başka bir peynir helvacısı olan Kadir Usta, Aynalı Çarşı’nın İnönü Caddesi girişinin orada. Günün her saati sıcak peynir helvası bulmanın mümkün olduğu Kadir Usta, Çanakkale’nin önde gelen lezzet duraklarından.

Çanakkale’de Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

Çanakkale’de şehir içi ulaşım için hizmet veren otobüs ve minibüs servisleri bulunmaktadır. Şehir içinde otobüse binmek için Kent Kart sahibi olmanız gerekir. Bu kartlar ile otobüs hattında bulunan birçok yere doğrudan ulaşım gerçekleştirmeniz mümkündür.

Çanakkale'de Şehir İçi Ulaşım
Çanakkale’de şehir içi ulaşım belediye otobüsleri ve feribot aracılığı ile yapılmaktadır.

Çanakkale otobüs hatlarının fazla uzun olmaması nedeni ile de ulaşım yönünden kolay sayılabilecek bir şehirdir. Gitmek istediğiniz birçok yere otobüs ya da minibüs aracılığı ile ulaşmanız mümkün. Şehir içinde ulaşım için otobüs kullandığınızda aktarma yapmanız da olanak dahilinde. Ancak aktarma yapmak için 30 dakika içerisinde ikinci kart okutma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Çanakkale içerisinde otobüs ile aktarma yaptığınızda ikinci biniş için %50 indirim uygulanır. Bununla birlikte serbest kart olarak bilinen kartlardan satın alarak da kartın geçerlilik süresi boyunca kullanabilirsiniz. Bu kartların ücreti ise 5 TL olarak bilinmektedir. Şehirde otobüslerin hareket saatleri arasında 15 ile 20 dakika arasında zaman farkı bulunur. Hızlı bir şekilde ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Çanakkale şehir içi ulaşım için tercih edebileceğiniz farklı bir seçenek de taksilerdir. Taksi aracılığı ile doğrudan varmak istediğiniz konuma ulaşabilirsiniz. Taksilerin güncel olarak bekledikleri alanlar ise aşağıdaki gibi listelenmiştir:

 • İskele,
 • Cevatpaşa Taksi Durağı,
 • Barbaros Taksi Durağı,
 • Çarşı Taksi Durağı,
 • Anadolu Hastanesi önü,
 • Kipa Alışveriş Merkezi.

Ufak bir tavsiye vermek gerekirse yoldan taksi çevirmeniz pek mümkün değildir çünkü büyük şehirlerdeki gibi yolda gezen taksiler yoktur. Taksiler duraklarda bekler ve çağırıldığında gidip yolcu alırlar. Yine de, taksi otobüs, feribot ve minibüslere göre daha pahalı bir ulaşım yoludur. Gideceğiniz yeri tam olarak belirlemeden binmenizi tavsiye etmem.
Çanakkale Haritası

Çanakkale Engelli Ulaşımı Nasıl?

Çanakkale içerisinde engelli ulaşımı için sağlanan birçok hizmet bulunmaktadır. Otobüs duraklarında bulunan engelli vatandaşlar için ayrılmış alanlar bulunmakla birlikte araçların içerisinde de engelli araç binişine uygun bir alan ve biniş sistemi bulunmaktadır. Otobüs hatlarının yazılı olduğu durak içi camlarında aynı zamanda görme engelli vatandaşlar için de bilgilendirme alanı vardır.

Çanakkale’de Konaklama Yeri Tavsiyesi

Çanakkale’de konaklama yeri açısından farklı seçeneklerin bulunduğu şehirlerimizden biridir. Çanakkale içerisinde konaklamak için bütçe dostu apart tarzı oteller tercih edebilir ya da yüksek hizmet seçenekleri olan otellerden faydalanabilirsiniz. Her durumda şehirde her bütçeye ve talebe uygun konaklama alanları olduğunu söylemek mümkündür.

Çanakkale'de Konaklama

Çanakkale’de şehir içinde konaklama için otel, apart ve benzeri işletmeler arıyorsanız işe şehir merkezinden başlamanız önerilir. Akabinde farklı bölgelerde de konaklama imkânları mevcuttur. Taleplere göre gidilebilecek ilçeler ise aşağıdaki gibidir;

Gelibolu

Çanakkale’de gezilecek yerler arasında en fazla tercih edilenler arasında yer alan Gelibolu’da seçkin oteller tercih edilmektedir. Daha çok sahil kesimde olması nedeni ile şehrin gürültüsünden uzak kalmak isteyenlerin konaklama arayışlarında tercih ettiği bir yerdir. Akar Pansiyon ve Sarıçay Hotel ise bölgede en çok tercih edilen otellerdir.

Eceabat

Şehrin karşı yaka bölümünde bulunan ve genellikle sakinliği ile bölünen bölgesidir. Sessiz ve huzur dolu bir konaklama arayışındaysanız Eceabat civarındaki konaklama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bu seçenekler arasında en popüler olanları ise Boss Hotel ve Hotel Crowded House olarak biliniyor.

Kepez

Şehre gelmişken şehrin güzelliklerini görmek isterseniz özellikle doğal manzaraları ve gezilecek yerleri ile Kepez’de konaklamak sizin için en uygun seçenek olabilir. Burada konaklamak isterseniz Hotel Zileli ve Sunsan Hotel iyi birer tercih olabilir.

Barbaros Mahallesi

Havalimanı ile şehir merkezi arasında bulunan ve ulaşım yönünden kolay bir bölgede bulunan Barbaros aynı zamanda plajları ile de konaklama konusunda tercih nedeni olmaktadır.

İlgili Makale
Çanakkale Merkez Otelleri

Çanakkale şehir merkezinde en popüler ve tercih edilen Çanakkale otelleri arasından bazıları şu şekilde:

 • Helen Hotel,
 • Troya Otel,
 • Grand Anzac Otel,
 • Akol Hotel,
 • Artur Hotel,
 • Büyük Truva Otel,
 • Helen Park Hotel,
 • Barbaros MD Hotel
Çanakkale Şehitler Abidesi
Çanakkale Şehitler Abidesi, Çanakkale’de gezilecek en önemli yerlerden biridir.