Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Meslekler

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Öğretmen Olabilir Mi? Formasyon Kalktı Mı?

0

Çocuk gelişimi bölümü mezunu öğretmen olabilir. Çocuk gelişimi bölümü mezunları öğretmen olarak okul öncesi veya çocuk gelişimi bölümlerine öğretmen olarak atanabilmektedir. Ancak çocuk gelişimi bölümü mezunlarının öğretmen olabilmeleri için formasyon almaları gerekmektedir. MEB tarafından Haziran 2020’de alınan karar ile formasyon eğitimi kaldırılmıştır.

Ancak Ağustos 2021’de yapılan açıklama ile formasyon talep edenlerin tekrar formasyon alabileceğine dair çalışmaların olduğu duyurulmuştur. Halihazırda ise çocuk gelişimi bölümü mezunları tezsiz yüksek lisans yaparak öğretmen olabilir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Formasyon Kalktı Mı?

Çocuk gelişimi bölümü formasyon kaldırılmış durumdadır. Eğitim Fakültesi bölümleri dışındaki tüm bölümler için formasyon halihazırda uygulanmamaktadır. Bunun yerine öğretmen adayları 2 yıllık tezsiz yüksek lisans programına kayıt olmak durumundadır. Temel olarak tezsiz yüksek lisans eğitimi formasyon olarak geçecektir. Üniversitelerin eğitim fakülteleri tarafından açılacak tezsiz yüksek lisans programı sonucunda başarılı olanlar öğretmen olarak kabul edilecektir. Şimdilik ise hiçbir üniversiteden tezsiz yüksek lisans programı öğretmenliğe dönük olarak açılmamıştır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Okul Öncesi Öğretmeni Olarak Atanabilir mi?

Çocuk gelişimi bölümü okul öncesi öğretmeni olarak atanabilmektedir. Ancak yeni mezunlar veya formasyon belgesi olmayanlar için formasyonları olmadıkları için şimdilik okul öncesi öğretmeni olarak atanmaları mümkün değildir. İlgili düzenlemeler sonucunda adaylara tekrar formasyon hakkı tanındığında çocuk gelişimi bölümü mezunları okul öncesi öğretmenliğe başvuru yapabilecektir.

Çocuk Gelişimi Lisans Mezunları Ne İş Yapar?

Çocuk gelişimi lisans mezunları formasyon ile birlikte okul öncesi öğretmeni olabilmektedir. Formasyon kaldırıldığı için şimdilik eğitim fakültelerine bağlı olarak açılacak tezsiz yüksek lisans programları kapsamında formasyon belgesi alınabilmektedir. Ancak MEB’in yeni kararları ile birlikte formasyon tekrar aktif hale getirildiğinde çocuk gelişimi bölümü mezunları da doğrudan formasyon belgesi alarak öğretmen olma hakkı elde edebilecektir.

Bunun dışında tercihlerine bağlı olarak çocuk gelişimi lisans mezunları yuva, kreş, anaokulu, hastane, bakım evi gibi yerlerde de iş bulabilmektedir. Büyük fabrikalarda kreş zorunlu olduğu için fabrikalarda da iş bulabilirler. Bu alanlarda iş bulmak için formasyon belgesine gerek bulunmamaktadır. Özellikle özel sektörde çocuk gelişimi bölümü mezunlarının iş olanakları oldukça fazladır.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın