Çok Uluslu İşletmelerin Yatırım Yaptıkları Ülkelere Ne Ad Verilir?
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

Çok Uluslu İşletmelerin Yatırım Yaptıkları Ülkelere Ne Ad Verilir?

0

Çok uluslu işletmelerin yatırım yaptıkları ülkelere ev sahibi ülke denir. Ev sahibi ülke, dışarıdan yatırımcı çeken ülkedir. Yabancı yatırımcı çekmek için ev sahibi ülke işletmecilere birtakım imkanlar sunmaktadır. Söz konusu imkanlar başlıca vergi avantajları, garanti işler, toprak veya türevleri gibi hibeler olabilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından ev sahibi ülke olma durumu yaygındır. Çok uluslu işletmeler ev sahibi ülkeye yatırım yaparak ülkenin ekonomisini kalkındırmaktadır.

Çok Uluslu İşletmenin Özellikleri Nelerdir?

Merkezin bulunduğu ülkede ve başka ülkeler olmak üzere birden fazla ülkede işlemlerini yürütmektedirler. Diğer bir görüşe göre işletme sahiplerinin farklı ülkelerden olmasını ifade etmektedir. Bu çok doğru bir ifade değildir.

Ürünler hem üretim faaliyeti yapılan ülkede hem de başka pazarlarda da sunulmaktadır.

Genellikle çeşitli ülkelerde yerel kadrolar kullanılır fakat işleyiş ve işletme politikası merkez tarafından belirlenir.

Pazar payından veya işlem hacminden bağımsız olarak kurulduğu ülkeden farklı ülkelerde yerel organizasyonun kurularak merkez ile birlikte hareket eden işletmelerdir.

Çok Uluslu İşletmelerin Faydaları Nelerdir?

  • Ev sahibi ülkeye yatırım yapılmaktadır.
  • Ev sahibi ülkeye döviz girişi olmaktadır.
  • Ev sahibi ülkede istihdam yaratılmış olmakla refah düzeyi artmaktadır.
  • Ev sahibi ülkede istikrarlı bir yapının oluşmasına zemin hazırlanarak demokrasi, adalet gibi unsurlar geliştirilmektedir.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın