Yaratıcılık

Daha Yaratıcı Bir Beyin İçin İzlenmesi Gereken 5 Adım

Neredeyse tüm harika fikirler benzer bir yaratıcı süreci takip eder. Bunu anlamak önemlidir çünkü yaratıcı düşünme sahip olabileceğiniz en yararlı becerilerden biridir. İşte ve yaşamda karşılaştığınız hemen hemen her sorun yenilikçi çözümlerden, yanal düşünme ve yaratıcı fikirlerden yararlanabilir.

Bu beş adımı kullanarak herkes yaratıcı olmayı öğrenebilir. Yaratıcı olmanın kolay olduğu söylenemez. Yaratıcı dehanızı ortaya çıkarmak cesaret ve tonlarca pratik gerektirir. Bununla birlikte, bu beş aşamalı yaklaşım, yaratıcı sürecin gizemini çözmeye yardımcı olmalı ve daha yenilikçi düşünceye giden yolu aydınlatmalıdır.

Bu sürecin nasıl işlediğini açıklamak için size kısa bir hikaye anlatayım.

Yaratıcı Çözüme İhtiyaç Duyan Bir Sorun

1870’lerde gazeteler ve matbaalar çok özel ve çok maliyetli bir sorunla karşılaştı. O zamanlar fotoğrafçılık yeni ve heyecan verici bir ortamdı. Okuyucular daha fazla resim görmek istiyordu, ancak hiç kimse resimlerin nasıl hızlı ve ucuza basılacağını bulamadı.

Örneğin, 1870’lerde bir gazete bir görüntüyü basmak isterse, fotoğrafın bir kopyasını elle çelik bir plaka üzerine kazımak için bir oymacı görevlendirmesi gerekiyordu. Bu plakalar, resmi sayfaya bastırmak için kullanıldı, ancak genellikle birkaç kullanımdan sonra kırıldılar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu foto-oyma işlemi oldukça zaman alıcı ve pahalıydı.

Bu soruna bir çözüm bulan adamın adı Frederic Eugene Ives idi. Fotoğrafçılık alanında öncü olmaya devam etti ve kariyerinin sonunda 70’in üzerinde patenti vardı. Şimdi paylaşacağım yaratıcılık ve yenilikçilik öyküsü, yaratıcı sürecin 5 temel adımını anlamak için faydalı bir vaka çalışmasıdır.

Bir İçgörü Parıltısı

Ives, New York, Ithaca’da matbaacı çırağı olarak işe başladı. Baskı sürecinin tüm ayrıntılarını öğrendikten iki yıl sonra, yakındaki Cornell Üniversitesi’ndeki fotoğraf laboratuvarını yönetmeye başladı. On yılın geri kalanını yeni fotoğrafçılık tekniklerini deneyerek ve kameralar, yazıcılar ve optikler hakkında bilgi edinerek geçirdi.

1881’de Ives, daha iyi bir baskı tekniğine ilişkin bir kavrayışa sahipti.

Ives, “Fotostereotip sürecimi Ithaca’da çalıştırırken, noktalı resim süreci problemini inceledim” dedi. “Bir gece, sorunun üzerine beyin sisi halinde yatmaya gittim ve sabah uyandığımda önümde, görünüşe göre tavana yansıtılan, tamamen çalışılmış işlem ve ekipmanın çalışır durumda olduğunu gördüm.”

Ives, vizyonunu hızla gerçeğe dönüştürdü ve 1881’de baskı yaklaşımının patentini aldı. On yılın geri kalanını bunu geliştirerek geçirdi. 1885’te daha da iyi sonuçlar veren basitleştirilmiş bir süreç geliştirdi. Bilindiği üzere Ives Süreci, görüntü basma maliyetini 15 kat azalttı ve sonraki 80 yıl boyunca standart baskı tekniği olarak kaldı.

Pekala, şimdi Ives’ten yaratıcı süreç hakkında hangi dersleri öğrenebileceğimizi tartışalım.

Yaratıcı Sürecin 5 Aşaması

1940 yılında, James Webb Young adlı bir reklamcılık yöneticisi, Fikir Üretmek İçin Bir Teknik başlıklı kısa bir rehber yayınladı. Bu kılavuzda, yaratıcı fikirler üretme konusunda basit ama derin bir açıklama yaptı.

Young’a göre, eski unsurların yeni kombinasyonlarını geliştirdiğinizde yenilikçi fikirler ortaya çıkar. Başka bir deyişle, yaratıcı düşünme boş bir sayfadan yeni bir şey üretmekle ilgili değildir, daha ziyade zaten mevcut olanı alıp bu parçaları ve parçaları daha önce yapılmamış bir şekilde birleştirmekle ilgilidir.

En önemlisi, yeni kombinasyonlar oluşturma yeteneği, kavramlar arasındaki ilişkileri görme yeteneğinize bağlıdır. İki eski fikir arasında yeni bir bağlantı kurabilirseniz, yaratıcı bir şey yapmışsınız demektir.

Young, bu yaratıcı bağlantı sürecinin her zaman beş adımda gerçekleştiğine inanıyordu.

  1. Yeni malzeme toplayın. İlk başta öğrenirsin. Bu aşamada, 1) doğrudan görevinizle ilgili belirli materyalleri öğrenmeye ve 2) çok çeşitli kavramlardan etkilenerek genel materyali öğrenmeye odaklanırsınız.
  2. Aklınızdaki malzemeler üzerinde iyice çalışın. Bu aşamada, gerçeklere farklı açılardan bakarak ve çeşitli fikirleri bir araya getirmeyi deneyerek öğrendiklerinizi incelersiniz.
  3. Problemden uzaklaşın. Sonra, sorunu tamamen aklınızdan çıkarırsınız ve sizi heyecanlandıran ve size enerji veren başka bir şey yaparsınız.
  4. Fikrinizin size dönmesine izin verin. Bir noktada, ama ancak siz onu düşünmeyi bıraktıktan sonra, fikriniz size bir içgörü ve yenilenmiş enerji ile geri dönecektir.
  5. Geri bildirime göre fikrinizi şekillendirin ve geliştirin. Herhangi bir fikrin başarılı olması için onu dünyaya yaymalı, eleştiriye sunmalı ve gerektiğinde uyarlamalısınız.

Uygulamaya Geçen Fikir

Frederic Eugene Ives tarafından kullanılan yaratıcı süreç, bu beş eylem adımının mükemmel bir örneğini sunuyor.

İlk olarak, Ives yeni malzeme topladı. İki yıl matbaacı çırağı olarak çalıştıktan sonra dört yıl Cornell Üniversitesi’ndeki fotoğraf laboratuvarını yönetti. Bu deneyimler, ona fotoğraf ve baskı arasında ilişki kurması ve bunlardan yararlanabileceği pek çok malzeme verdi.

İkincisi, Ives öğrendiği her şey üzerinde zihinsel olarak çalışmaya başladı. 1878’de, Ives neredeyse tüm zamanını yeni teknikler deneyerek geçiriyordu. Fikirleri bir araya getirmenin farklı yollarını sürekli inceliyor ve deniyordu.

Üçüncüsü, Ives problemden uzaklaştı. Bu durumda, içgörüsü parlamadan önce birkaç saat uyumaya gitti. Yaratıcı zorlukların daha uzun süre beklemesine izin vermek de işe yarayabilir. Ne kadar uzaklaşırsanız uzaklaşın, sizi ilgilendiren ve zihninizi sorundan uzaklaştıran bir şey yapmanız gerekir.

Dördüncüsü, fikri ona geri döndü. Ives, önündeki sorunun çözümüyle uyandı. (Kişisel bir not olarak, genellikle uyku için uzanırken yaratıcı fikirlerin aklıma geldiğini görüyorum. Beynime o gün çalışmayı bırakma izni verdiğimde, çözüm kolayca beliriyor.)

Son olarak, Ives fikrini yıllarca gözden geçirmeye devam etti. Aslında, ikinci bir patent başvurusunda bulunduğu sürecin birçok yönünü geliştirdi. Bu kritik bir noktadır ve genellikle göz ardı edilir. Fikrinizin ilk versiyonuna aşık olmak kolay olabilir, ancak harika fikirler her zaman gelişir.

Kısaca Yaratıcı Süreç

“Bir fikir, bir çağrışım başarısıdır ve onun zirvesi iyi bir metafordur.”
—Robert Frost

Yaratıcı süreç, eski fikirler arasında yeni bağlantılar kurma eylemidir. Dolayısıyla, yaratıcı düşüncenin kavramlar arasındaki ilişkileri tanıma görevi olduğunu söyleyebiliriz.

Yaratıcı zorluklara yaklaşmanın bir yolu, 1) materyal toplamak, 2) zihninizdeki materyal üzerinde yoğun bir şekilde çalışmak, 3) problemden uzaklaşmak, 4) fikrin size doğal olarak geri gelmesine izin vermek gibi beş aşamalı süreci takip etmektir. ve 5) fikrinizi gerçek dünyada test etmek ve geri bildirime göre düzenlemek.

Yaratıcı olmak, bir fikri düşünen ilk (veya tek) kişi olmakla ilgili değildir. Daha sıklıkla, yaratıcılık fikirleri bağlamakla ilgilidir.

Kaynak: For a More Creative Brain Follow These 5 Steps

Yorum yazın

Send this to a friend