DD Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

DD krem; açılımı “Daily Defense” yani günlük koruma anlamına gelen, cildi nemlendirirken dış etkenlere karşı koruyan hafif yapılı bir kremdir. BB ve CC kremlerin bizler için vazgeçilmez hale gelmesinin ardından DD kremler piyasaya sürülmüştür. Bu kremler BB ve CC kremlerin bir karışımı olarak görülse de aslında bu ürünlerden farklıdır. Dilerseniz şimdi DD kremleri daha yakından tanıyarak bu farkları öğrenelim.

DD Krem Ne İşe Yarar?

 • Orta ve yoğun kapatıcılık seçenekleriyle cilt üzerindeki hafif lekeleri kapatmaktadır.
 • İçerdiği vitaminler sayesinde cildi iyileştirmektedir.
 • Cildi dış etkenlere karşı korumakta ve yaşlanmayı geciktirmektedir.
 • Güneş koruyucu faktöre sahip olmasıyla cildin zararlı güneş ışınlarından korunmasında etkilidir.
 • Cildi nemlendirmektedir.
 • Sivilce ve akneleri kontrol altına almaktadır.

DD krem yararları genellikle bu şekildedir. DD kremler, BB krem ve CC kremden farklı olarak yaşlanma karşıtı olması ve cildi dış etkenlere karşı korumasıyla öne çıkmaktadır. Oldukça kullanışlı ve etkin bir yapıya sahiptir.

DD Krem Nasıl Kullanılır?

DD krem kullanım şekli; cildi iyi bir şekilde temizledikten sonra bir miktar alarak bütün cilde uygulamaktır. DD kremler direkt olarak yüze uygulanabilmekte ya da nemlendirici ve güneş kreminin üzerine sürülebilmektedir. Bununla birlikte makyaj yaparken de kullanılabilen bu kremler, içerisinde primer yani makyaj bazı bulundurduğundan dolayı öncesinde esktra bir şey sürmeye gerek kalmamaktadır.

DD Kremin Özellikleri Nelerdir?

 • İçerisinde cilt için yararlı vitaminler bulunmaktadır.
 • Anti-aging (yaşlanma karşıtı) özelliktedir.
 • Primer yani makyaj bazı bulundurmaktadır.
 • Antioksidan ve cilt sıkılaştırıcı özelliktedir.
 • Yoğun nemlendirme ve güneşten koruma sağlamaktadır.
 • Akne ve sivilce karşıtı olarak bilinmektedir.
 • Leke kapatıcı olarak kullanılabilmektedir.
 • Yalnızca yüz bölgesinde değil vücudun çeşitli bölgelerinde de kullanılabilmektedir.

DD kremin özellikleri yukarıdaki gibi belirtilmektedir. Sahip olduğu bu özellikler onu sıklıkla tercih edilen bir krem haline getirmektedir. Kullanışlı ve cilde uygun yapısı sayesinde oldukça gözde kremlerden biri olarak bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir:
AA Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

DD Krem Sivilceleri Kapatır Mı?

DD krem sivilceler üzerinde kapatıcı özellik göstermektedir. DD kremler oldukça hafif bir yapıda olmasına rağmen kapatıcılıkta başarılı kremlerdir. Bu özellikleri BB ve CC kremlerin karışımı olarak görülmesinin en büyük sebebidir. Söz konusu kremler orta ve yoğun kapatıcılık seçenekleriyle üretilmektedir ve sivilceleri kapatmak için yoğun kapatıcı olanlar tercih edilmelidir.

En İyi DD Krem Markası Hangisi?

en iyi dd krem markasi hangisi

En iyi DD krem markası, Casmara Urban Protect markasıdır. BB ve CC krem üreten birçok marka henüz DD kremleri üretmemektedir. Yavaş yavaş markaların raflarında yer almaya başlayan bu kremler gitgide daha da yaygınlaşmaktadır. Şu anda bu kremleri üreten markalar arasından en iyi dört marka Casmara, DERMAdoctor, Voox ve Shine ‘n Jam Shea Butter olarak belirlenmiştir.

DD Krem Renk Tonu Nasıl Açılır?

DD krem renk tonu açma, kremin içerisine başka bir nemlendirici krem katarak yapılabilmektedir. DD kremler de diğer kremler gibi birkaç farklı renkte üretilmektedir. Bunlar arasından cilt rengine en uygun olan seçilmelidir. Ancak eğer bir yanlışlık sonucu cildiniz için koyu kalan rengi tercih ettiyseniz, içerisine nemlendirici katarak tonu açabilirsiniz. Bununla birlikte üzerine beyaza yakın bir pudra uygulayarak da rengi açabilirsiniz. Bu yöntemler bütün kremler için geçerlidir.

DD Krem Zararları Nelerdir?

 • Cilt tipine uygun krem seçilmediğinde etkisi tam olarak görülememektedir.
 • Tüm markalar arasından, içeriği temiz olmayacak şekilde üretim yapan bir marka tercih edilirse birtakım cilt problemlerine yol açabilmektedir.

DD krem zararları buradan da anlaşıldığı üzere nerdeyse bulunmamaktadır. Temiz içeriği ve zararsız yapısıyla dikkat çeken bu kremler, güvenilir bir marka tercih edildiği sürece gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

DD Krem Faydaları Nelerdir?

 • İçerdiği vitaminler ile cildi beslemekte ve iyileştirmektedir.
 • Lekeli bir cilt görünümünün önüne geçmektedir.
 • Akne ve sivilcelerle mücadele etmektedir.
 • Cildi nemlendirmekte ve güneşten korumaktadır.
 • Cildi dış etkenlere karşı korumaktadır.
 • Anti-aging özelliği ile yaşlanmayı geciktirmektedir.

DD krem faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Bu kremler cilt üzerinde yalnızca geçici değil kalıcı ve uzun süreli olarak sağladığı faydalar ile kendisinden söz ettirmektedir. Zararlarının da az olması sebebiyle oldukça sevilen bir yapısı bulunmaktadır.

DD Krem Cilt Tonu Nasıl Seçilir?

DD krem cilt tonu seçme; el, kol ya da boyun üzerinde deneyerek yapılabilmektedir. Farklı ciltler için birkaç seçeneği bulunan kremlerden, en uygun tonu seçmek oldukça önemlidir. Doğru tonu seçmek için, bahsettiğimiz bölgelerde deneme yapmak iyi bir yöntemdir. Bununla birlikte deneme fırsatı bulunmayan durumlarda, markanın sizin cildiniz için hangi tonu belirlediğini öğrenmeniz gerekmektedir.

DD Krem Fondöten Mi?

DD krem bir fondöten değildir. Kapatıcı özelliği bulunduğundan dolayı BB, CC ve DD kremler bir fondöten çeşidi olarak düşünülebilmektedir. Ancak bu kremler fondötenden çok daha zararsız ve birçok yönü ile farklıdır. Peki fondöten ve DD kremler arasındaki farklar nelerdir? Dilerseniz bu farkları birlikte öğrenelim.

DD Krem ve Fondöten Farkı Nedir?

 • DD kremler çok ince ve hafif bir yapıdayken, fondötenler ağır ve kıvamlı bir yapıya sahiptir.
 • DD kremler hafif leke ve izleri kapatırken, fondötenler derin leke ve izleri kapatabilmektedir.
 • DD kremlerin yaşlanma karşıtı, sıkılaştırıcı, koruyucu gibi özellikleri de bulunurken, fondötenler bu gibi özellikleri sahip değildir.
 • DD kremler cilt üzerinde ince bir tabaka halinde bulunurken, fondötenler kalın bir tabaka oluşturmaktadır.

DD krem ve fondöten farkı yukarıda belirtildiği gibidir. DD kremler birçok özelliği ile fondötenin önüne geçmekte ve fondöten gibi ağır bir ürün kullanılmak istenmediğinde devreye girmektedir. Bu yüzden kullanıma dikkat etmek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: EE Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Kılavuzu

DD Krem Hangi Ciltler İçin?

DD krem cilt tipi her ne olursa olsun güvenle kullanılabilmektedir. DD kremler bütün cilt tiplerinin rahatlıkla kullanabileceği kremlerdir. Bununla birlikte bazı markalar bu kremleri cilt tiplerine göre sınıflandırarak piyasaya sürmektedir. Bu gibi durumlarda hangi cilt tipine sahipseniz, o cilt tipine göre üretilmiş olan DD kremi tercih etmeniz gerekmektedir.

DD Kremin Altına Ne Sürülmeli?

DD kremin altına nemlendirici ve güneş koruyucu uygulanarak kullanılabileceği gibi, tek başına da kullanılabilmektedir. DD kremlerin nemlendirme ve güneşten korumada BB ve CC kremlere göre daha iyi olduğu ifade edilmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu; alınacak DD kremin nemlendirme ve güneşten koruma konusunda yeterli olup olmadığıdır.

DD Kremi Kimler Kullanabilir?

DD kremi kullanabilecek kişiler, orta yaş ve ilerisi olarak ifade edilebilmektedir. DD kremleri isteyen herkesin kullanmasında bir sakınca yoktur ancak özellikle yaşlanma karşıtı ve cilt sıkılaştırma gibi özellikleriyle ileri yaşlara daha fazla hitap etmektedir. Genç yaşlar bu tarz etkilere sahip bir kreme ihtiyaç duymadığından dolayı, ortak özellikler içeren BB ve CC kremleri daha çok tercih etmektedirler.

DD Krem Yüze Nasıl Uygulanır?

DD krem yüze uygulama şekli; fırça, makyaj süngeri veya parmak ile yüze yedirmektir. Bu tarz ürünler yüze uygulanırken fırça, sünger ya da parmak uygulamasından herhangi biri tercih edilebilmektedir ancak en etkili yöntemin parmak uygulaması olduğu belirtilmektedir. Bu kremler nemlendiriciler gibi düşünüldüğünden dolayı, parmak ile sürüldüğünde etkilerini daha iyi göstermektedir.

DD Krem Kuru Ciltler İçin Mi?

DD krem kuru ciltler için kullanılabilmekle birlikte, diğer ciltler için de kullanılabilmektedir. Yani bu kremler yalnızca kuru ciltler için değil tüm ciltler için uygundur. DD kremler nemlendirici özellikleri sayesinde kuru ciltlerin de rahatlıkla kullanabildiği ürünlerdir. Bununla birlikte kuru cilde sahip olanlar genellikle DD kremlerle birlikte nemlendirici kullanmayı da ihmal etmemektedirler.

Karma Ciltler İçin DD Krem Uygun Mu?

Karma ciltler için DD krem uygundur. Karma ciltler, cildin her bölgesinde aynı oranda yağ salgılamayan ciltlerdir. Bu ciltlerde genellikle T bölgesi yağlıyken yanaklar kuru kalmaktadır. DD kremler hem yağlı hem de kuru cilt tiplerinde etkili olduğundan dolayı, karma cilt tiplerinde de etkili olmaktadır. Dolayısıyla karma cilt tipine sahip kişiler DD kremleri endişe etmeden tercih edebilmektedir.

Sivilceli Ciltler İçin DD Krem Uygun Mu?

Sivilceli ciltler için DD krem uygundur. BB ve CC kremler başta olmak üzere birçok krem sivilceler üzerinde belirli bir etkiye sahiptir fakat bu etki yalnızca kapatıcılık anlamındadır. DD kremler ise sivilceleri yalnızca kapatmakla kalmayıp, onlar ile mücadele de etmektedir. Bu nedenle özellikle sivilceli ciltler için uygun kremlerdir.

içeriğimizi oylayın
Yazar: Sinan

1982 İstanbul doğumluyum. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimimi İstanbul'da tamamladıktan sonra Çanakkale'ye yerleştim. Birkaç yıllığına ticaret hayatının içinde bulunduğum için aktif olarak ilgilenemediğim programlama ve web tasarım kariyerime, burada içerik yazarlığı yaparak devam ediyorum.

Yorum yapın