İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Etkili Tüyolar

Detoks Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Etkili Tüyolar

detoks diyeti nedir

Detoks diyeti, ödem atıcı ve vücutta zararlı toksinleri defedici bir yöntemdir. 3 günlük detoks diyeti için örneğin sabha kalkar kalkmaz ılık limonlu su su ile güne başlamak ve kahvaltıda da çok hafif besinler tüketerek ilerleyen saatlere de aynı biçimde devam etmeyi içerir. Bu bir yaşam tarzı olarak yapıldığında daha etkin sonuç verir ama aralıklı olarak da uygulanabilir. 7 günlük detoks programı egzersiz ve yiyecek ayarlaması yapılarak kişiye özel doktor muayenesi sonucu temin edilebilir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti yapmak, fazla kilosu olanların tercih ettiği bir yöntem olmaktan ziyade bir yaşam biçimi olarak da uygulanabilir. Ödem atmak ve kanda biriken zararlı toksinlerden kurtulmak amaçlanır. Doğal besinler ve antioksidon özelliği olan ürünler kullanılarak gayet uygun bir programa başlanabilir. Ancak bunu hekime danışmadan kafanıza göre yapmak faydasız olabilir çünkü her vücut tipi farklı ve metabolizma da aynı değildir. Kendi başınıza karar vermeden önce bir doktor randevusu alın ve vücut kitle indeksinize, glikozunuza vb. durumlara baktırın. Detaylandıracak olursak şunlar söylenebilir;

 1. Detoks suları
 2. Porsiyon küçültmek
 3. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek
 4. Detoks boyunca karbonhidratı minimumda tutmak
 5. Yoga / cardio tipinde egzersizler
 6. Yürüyüş
 7. Kitle indeksine uygun bol su tüketimi

Detoks Diyeti Rehberi

Detoks Suları

Bazı besinler antioksidan özelliği gösterdiği için kolayca vücutta birikmiş ödemleri attırır. Özellikle, belirli bölgelerde bel, bacak, ayak bileği, karın gibi yerlerde daha fazla antikor toplaşır ve bu da insanın günlük yaşam hareketini olumsuz etkiler. Enginar, limon gibi yiyecekler sıcak ile içilince çok fayda sağlamaktadır. Salatalık tüketmek de bunlara örnek verilmekte ve ayrıca elma ve havuç da bu konuda mücadele veren türlerdir. Hepsini bir mikser yardımı ile öğütebilir özel bir karışım hazırlayabilirsiniz hem tok tutar hem de fit bir vücuda sahip olmanızda yardımcı olur.

Porsiyonları Küçültmek

Klasik bir konu olan tabakları küçültmek veya az yemek meseleleri gerçekten klişe ama en genel çözümdür. Çünkü, siz ne kadar minimum tüketim sağlarsanız o kadar zayıflamış olursunuz. Bunu yaşam tarzınız haline getirmek size kalıcı olacaktır sakın unutmayın. Bir iki gün uygulayıp anında bırakmayı düşünüyorsanız hiç başlamayın.

Meyve ve Sebze Ağırlıklı Beslenmek

Zaten detoks diyetinin temel mottosu ağırlığı proteine vermek ve karbonhidratı düşürmektir. Ama bu tamamen bırakmaktan ziyade yeşilliğe yönelmeyi ve daha sağlıklı olanlarını tercih etmek maksadında yapılır. Örnek vermek gerekirse sabah haşlanmış bir yumurtanın yanına roka yiyebilirsiniz veya maydanozlu bir omlet yapabilirsiniz. Meyve olarak da kivi, greyfurt, armut gibi antioksidan özelliği yüksek olanları takviye alabilir ve vücudunuza sağlık aşılayabilirsiniz.

Detoks Boyunca Karbonhidratı Minimumda Tutmak

En az düzeyde karbonhidrat ve donmuş yağ içeren abur cubur tüketimi yapılmalıdır. Hatta bahse konu ikinci örnek tamamen hayatınızdan çıkarmanız gereken vücuda hiç faydası olmayan ürünlerdir. Ancak sağlıklı ve kuru meyvelerden üretilmiş atıştırmalıklara merhaba demek hiç de yanlış olmaz sonuçta herkes bu tip yiyecekleri sever ve yenilmesi de normaldir. Makarna veya pirinç konusuna gelindiğinde kepekli olanı veya basmatiden pilav yapmak da bu diyete katkı sağlayacaktır. Önemli olan mümkün mertebe farkındalık seviyesinde bir beslenme programı oluşturmak ve bunu yaşam tarzı haline getirmektir. Rayına oturttuktan sonra zaten incelecek ve sıkılaşacaksınız tabi egzersiz yapmayı ihmal etmeyin.

Yoga/cardio Tipinde Egzersizler

Ağır bir vücut çalışması bu tip detoks diyetinde önerilmez çünkü vücut çok su tutar ve kaslar gelişirken büyüme gerçekleşir. Bunun için hafif biçimde egzersizler tercih etmeli ona göre kendinizi hazırlamalısınız. Genelde incelme ve sıkılaşma için kadınlara çok iyi gelen bu türlerde başlangıç için 8-10 dk’lık periyodlar yeterli olacaktır. Gün geçtikçe seviyenizi artırabilirsiniz ve unutmayın ki çeşitli video kanalları üzerinden kişisel eğiticilerin verdiği spor tavsiyelerini takip edebilir ve uygulayabilirsiniz.

Yürüyüş

Yürüyüş yediden yetmişe tüm bireylerin gündelik hayatlarında bir alışkanlık haline getirmesi gereken aktivitedir. Çünkü, vücudu aynı anda çalıştıran en kolay ve rahat egzersizdir. Günde 5-10 bin adım arası sağlıklı bir vücut için ideal olacaktır. Tabi çeşitli kitle indeksi, cinsiyet ve yaş faktörüne göre bunlar değişebilir. Hafif tempoda başlayıp ısındıktan sonra yavaş yavaş artışa geçerek her gün belirlenen skalayı yakalayabilirsiniz. Beslenmenin yanında doğru yapılan bir spor düzenli bir biçimde kilo vermenizi sağlayacaktır.

Kitle İndeksine Uygun Bol Su Tüketimi

Her bireyin vücut kitle indeksine göre su tüketme gereksinimi farklı olacaktır. Ama bol bol her bünyenin günde en az 2.5 litre su içmesi gerekmektedir. Su en etkili antioksidandır ve yiyeceklerin sindirimine yardımcı olur. Böylelikle iyi bir uykunun ardından ertesi sabaha bu sıvı sayesinde daha hafif uyanırsınız. Tuvalete çıkmanıza da fayda sağlayacağı için kabızlık sorununu da önlemiş olacaktır.

3 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

3 günlük detoks diyeti yiyeceklerin meyve ve sebze ağırlıklı seçilmesi ve çeşitli karışım sularının içilmesi ile yapılır. Ana yemeklerde genelde protein ağırlıklı az yağlı veya yağsız balık/tavuk gibi besinlerin tüketilmesi ile uygulanır. Bunun için bazı ekstra püf noktalar vardır bunlar ise her bünyede farklı işleyeceği için bir doktor muayenesinden geçtikten sonra bu işlemleri gerçekleştirmeniz tavsiye edilir.

Bazen televizyonlarda ünlülerin uyguladığı şok rejimler ile karşılaşabilirsiniz ama bu bahsi geçen mesele üç günde yapılsa dahi aralıklı olarak tekrar ettirildiğinde ve düzene sokulduğunda başarılı olmaktadır. Dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;

3 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

 1. Uyanınca bir bardak su için
 2. Detoks suyu hazırlayıp için
 3. Protein ağırlıklı hafif kahvaltı
 4. Ara öğün meyve
 5. Akşam protein ağırlıklı et ürünleri (balık, tavuk)
 6. Akşam yemeğinden sonra sadece sıvı tüketmek (su veya detoks suyu)
 7. 23.00-1.00 arasında uykuya dalmış olmak

Uyanınca Bir Bardak Su İçin

Elinizi yüzünüzü yıkadıktan ve güne başladıktan sonra hemen bir bardak su için. Bunu yaparken kafanıza bir anda dikmeyin farkındalık ile oturarak sakin sakin tüketin. Bu hemen metabolizmanızı hızlandıracak ve toksinlerin atılması için iç organlarınız çalışmaya başlayacaktır.

Detoks Suyu Hazırlayıp İçin

Su kaynatıp bir bardağa koyduktan sonra üzerine limon sıkabilir veya çeşitli meyvelerden oluşan karışımı içine dökebilirsiniz. Greyfurt ve enginar da size bu konuda çok fayda sağlar çünkü onlar da ödem attırıcı ve antikoru önleyici besinlerdir.

Protein Ağırlıklı Hafif Kahvaltı

Yumurta haşlayabilir veya tavada yeşillik (roka, maydanoz) ile birlikte omlet yapabilirsiniz. Bu besin kadar insanı tok tutanı da yoktur denebilir. Yanında yeşil çay içebilir ve yağsız peynirler tercih edebilirsiniz. Kepek veya çavdar ekmeği tüketebilir, mevsim sebzelerini sofranıza taşıyabilirsiniz.

Ara Öğün Meyve

Bu gerçekten olmazsa olmaz bir durum olarak detoks diyet listenizde elma, kivi, greyfurt, yeşil erik vb. yiyecekler ara öğün niyetine yenmelidir. Arada çilek ve muz tüketmeniz de tatlı ihtiyacınızı karşılamaya iyi gelecektir fakat ölçüyü kaçırmadan adetine göre tüketmeniz iyi olacaktır.

Akşam Protein Ağırlıklı Et Ürünleri (Balık, tavuk)

Hızlı yağ yakmak için protein ağırlıklı et ürünlerini tavada mümkün mertebe yağsız pişirmek ve yemek gerekmektedir. Porsiyon olarak aç kalacağınız şekilde yemeyin normal ideal kilonuza ulaşmak için doktorunuzun önerdiği gramajı tüketin ve sağlıksız bir beslenmeye yol açmamaya özen gösterin. Bunun yanında bazen isteğe bağlı iki üç yemek kaçığı kepekli makarna veya basmati pilavı yiyebilirsiniz.

Detoks Diyet
Detoks diyetten maksimum fayda elde edebilmek için, uyku düzenimize dikkat etmeli ve karbonhidrat tüketmekten kaçınmalıyız.

Akşam Yemeğinden Sonra Sadece Sıvı Tüketmek (Su veya detoks suyu)

Akşam yemeğinden sonra sıvı tüketmek sizin için yağ yakımını hızlandıran bir diğer etken olacaktır. Diyet yaparak kilo vermek istiyorsunuz muhakkak içecek konusunda hassas olmalı ve su içimini mümkün mertebe en yükseğe çıkarmalısınız. Yiyeceklerin hızlı emilimi için bu birebir çözümdür. Tabi düzenli bir yaşam tarzı haline getirilmemiş hiçbir şey veya durum uzun süreli sonuçlar vermeyecektir bunu unutmayın.

23.00-1.00 Arasında Uykuya Dalmış Olmak

Düzenli beslendikten sonra en önemlisi sağlam bir uyku çekmektir. Bunu yaparak yatma esnasında yiyeceklerin sindirilmesini ve sabaha zinde kalkmaya yardımcı olursunuz. Vücudunuzun yapılan sporlar sonra şekillenmesi de prensipli bir biçimde uyumak ile mümkündür.

3 Günlük Detoks Diyeti Listesi

3 günlük detoks diyeti listesi, kişisel olarak doktor kontrolünde alınması gereken bir şey olsa da temel bazı öneriler mevcuttur. Genelde antioksidan ürünler tercih edildiği için mevsim yeşillikleri roka ve maydanoz bilinen etkin olanıdır. Siz de yağ yakmak ve fit bir vücuda sahip olmak istiyorsanız kesinlikle ödem attırıcı besinleri tercih etmelisiniz. Peki sabah, öğle ve akşam nasıl bir yol izlenmelidir diyorsanız şunlar söylenebilir;

 Sabah: 

 Öğle (Ara Öğün) 

 • Elma
 • Kivi
 • Yağsız fındık

 Akşam 

 • Yağsız pişirilmiş balık veya tavuk
 • İki üç yemek kaşığı kepekli veya glütensiz makarna
 • Yağsız salata
 • Detoks çayı

Görüldüğü gibi insanın alıştığı zaman oldukça keyifli gelebilecek bir beslenme listesi karşınızda duruyor. Tüm yapmanız gereken bunu yaşam biçiminiz haline getirmek ve tabii ki arada canınızın çektiği yiyeceği doktor kontrolünde ve danışarak yemek size psikolojik anlamda da iyi gelecektir.

7 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır

7 günlük detoks diyeti, dendiğinde bir önceki başlıkta açıklananlardan bir farkı yoktur sadece bu işlemlerin daha uzun sürdürülmesi anlamına gelir. Tabi, bazı püf noktalar da olacaktır bunlar bir haftalık sürecinizde egzersiz programınızı yoğunlaştırmak ve her güne ayrı bir beslenme listesi koymak demektir. Detaylandıracak olursak uygulamanız gereken temalar ve dikkat edilmesi şart olanlar şu şekildedir;

 1. Bol su içmek ve sebze ağırlıklı beslenmek
 2. Öğünlerde porsiyon küçültmek
 3. Bol egzersiz ve yürüyüş
 4. Akşam 6’dan sonra bir şey yememek

7 Günlük Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Bol Su İçmek ve Sebze Ağırlıklı Beslenmek

Detoks diyetinde temel çözüm bol bol su içmek ve sıvı tüketmektir. Bunun haricinde de sebze ağırlıklı beslenmek çok etkilidir. Özellikle kış aylarından ısırgan çorbası pişirip içerseniz oldukça faydalı bir antioksidan vücudunuza girmiş olacaktır.

Öğünlerde Porsiyon Küçültmek

Bu işlem için daha küçük tabaklarda yiyerek işe başlayabilirsiniz. Hatta aldığınız yiyecek kaplarının süslü olmasına özen gösterirseniz size daha çok motivasyon sağlar.

Bol Egzersiz ve Yürüyüş

En önemlisi yediğiniz yemekleri hem yakabilmeniz hem de şekilli ve sıkı bir vücuda sahip olmanız için bol egzersiz yapmanızdır. Egzersiz programları için çevrimiçi kursları takip edebilir veyahut ücretsiz içerik kanallarından çeşitli spor programlarını izleyebilirsiniz.

Akşam 6’dan Sonra Bir Şey Yememek

Uyuyana kadar artık sıvı tüketmek dışında bir şey yemeniz önerilmez eğer akşam az yemişseniz ve bayağı acıkırsanız saat en geç 9 civarında bir dilim meyve veya 3-4 kaşık yoğurt yiyebilirsiniz.

7 Günlük Detoks Diyeti Listesi

7 günlük detoks diyeti listesi, bir hafta boyunca verilecek olan listeyi uygulamanız anlamına gelir. Bu programda arada küçük değişiklikler yapsanız bile önemli olan düzenli bir biçimde bunu tekrar ettirebilmenizdir. Bol bol sıvı tüketmeye ve meyve karışımlarını içmeye özen göstermeniz gerekir. Özellikle roka, greyfurt, maydanoz, limon gibi ürünleri blender yardımı ile tadı kötü olsa dahi ılık su ile karıştırarak ödem atabilirsiniz. Aşağıda verilenler her gün tekrarlanmalıdır;

 Sabah: 

 • Haşlanmış yumurta
 • Yağsız peynir (isteğe bağlı vejeteryan peyniri olabilir)
 • Mevsim yeşillikleri (örn: maydanoz, roka)
 • Greyfurt (suyu sıkılabilir meyve suyu şeklinde)
 • Avokado

 Öğle (Ara Öğün) 

 • Elma
 • Kivi
 • Yağsız fındık veya ceviz

 Akşam 

 • Yağsız pişirilmiş balık veya tavuk
 • İki üç yemek kaşığı kepekli veya glütensiz makarna
 • Yağsız salata (isteğe bağlı üzerine glütensiz ve yağsız sos dökebilirsiniz)
 • Detoks çayı (isteğe bağlı)

Anlaşıldığı üzere detoks diyeti yapmak en genel ifadesi ile ödem attırıcı bir beslenme şeklidir. Bunu hayatınız boyunca uygularsanız fit bir birey olarak yaşamınıza devam edersiniz. Önemli olan bunu yaşam tarzı haline getirmek ve tabi arada kendinizi sıkmadan doktorunuzun kontrolünde bazı sevdiğiniz yiyecekleri yiyebilmeniz de enerjinizi yükseltecektir.

Maranki Detoks Diyeti Farkı Nedir?

Maranki Detoks Diyeti

Maranki detoks diyeti, kozmik anlamda şifa sağladığı düşülmesi bakımından farklıdır. Prof Dr. Ahmet beyin kendisinin özel tarifleri ile ay hareketlerinin belirli günlere denk gelmesi ile başlanan safra kesesi, kalın bağırsak ve karaciğer hastalıklarına iyi gelen bir yanı olduğu söylenmektedir. Kendisi bu konuda araştırmalar yapıp belirli karışımlar önermekte ve çoğunluğu ödem attırıcı besinlerden oluştuğu gibi et suyu da içerisinde kullanılabilmektedir.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap