DNS Değiştiriyorum Ama Yasaklı Sitelere Giremiyorum Neden?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilgisayar

DNS Değiştiriyorum Ama Yasaklı Sitelere Giremiyorum Neden?

0

Dns değiştiriyorum ama yasaklı sitelere giremiyorum problemi varsa kullandığınız internetin modeminde büyük ihtimal yasaklı sitelere girilmesini engellemek için yazılım yüklenmiştir. İlgili modemin sitesine giriş yapıp güncelleme yapabilir ya da firmayı arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Eskiden site bazlı engellemeler mevcut iken şimdi İP bazlı engellemeler bulunmaktadır. VPN ya da Proxy tarzında uygulamalara yönelmeniz gerekmektedir. Bu tür uygulamalar başka ülkeden servis alıyormuş gibi gösterip ülkemizde bulunan yasaklı sitelere giriş yapmanızı sağlamaktadır.  Size gelen veriler şifreli olduğu için servis sağlayıcısı tarafından görülemez ve engelleme sağlanılamaz.

VPN bütün internet trafiğini kullandığı için kullanımı kolaydır. Proxy ise ‘Http’ tarama trafiğini taşır ve kullanımını bilmeyen kişiler için biraz karışık bulunmaktadır. En kolay ve basit kullanım ise Hotspot Shield programıdır. 

DNS Nasıl Değiştirilir?

 • Adım 1: İlk olarak DNS değiştirme için ‘’Denetim Masası’’ bölümüne giriş yapın.
 • Adım 2: ‘’Ağ Durumu ve Görevleri Görüntüle’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 3: Kullandığınız internet tarayıcınıza tıklayıp ‘’Özellikler’’ bölümüne giriş yapın.
 • Adım 4: İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) yazısını seçip ‘’Özellikler’’ seçeneğine tıklayın.
 • Adım 5: Yeni kullanacağınız DNS adresini girip ‘’Tamam’’ butonuna tıklayın. Ekrana gelen çıkan alternatif DNS listesinden seçim yapın.

Güncel 2021 DNS’LER

 • Google: 8.8.8.8 – 8.8.4.4
 • Quad9: 9.9.9.9 – 149.112.112.112
 • OpenDNS Home: 208.67.222.222 – 208.67.220.220
 • Cloudflare: 1.1.1.1 – 1.0.0.1
 • CleanBrowsing: 185..228.168.9 – 185.228.169.9

DNS Değiştirdim Ama Hala Giremiyorum

DNS değiştirerek her siteye girilmesi mümkün değildir. Farklı DNS ayarları deneyebilir ya da VPN, Proxy ve Hotspot Shield kullanarak sitelere giriş yapabilirsiniz. Bunun yanında Opera arama motoru kullanarak yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz.

Laptoptan Yasaklı Sitelere Giremiyorum

Laptoptan yasaklı sitelere giremiyorsanız DNS ayarları artık işe yaramıyor olabilir, bunun için VPN kullanmanız gerekir. Eğer bilgisayara uygulama indirmek istemiyorsanız Opera arama motoru kullanmanız gerekmektedir. Opera’yı açtığınızda sağ üst köşede yer alan ‘’Kolay Kurulum’’ yazısına tıklayın ve ‘’VPN’’ yazılı yere tıklayıp etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

VPN Olmasına Rağmen Sitelere Giremiyorum

Farklı modem, farklı internet sağlayıcısı ve bilgisayarı sıfırlama gibi işlemleri yapmanız rağmen sorun çözülmediyse kullandığınız internet firmasını arayıp durumu anlatmanız gerekmektedir. Bazen internet faturalarınızı geç ödediğinizde, kısıtlamalar getirebiliyor ve ödemenize rağmen düzeltmeyi unuttukları olabiliyor.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın