1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 4 Aşama

Dukan Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 4 Aşama

dukan diyeti nedir 4 asama

Dukan diyeti, dört aşamadan oluşan yüksek proteinli ve düşük karbonhidrat diyetidir. Dr. Pierre Dukan tarafından oluşturulmuştur. Kitap 2000 yılında yayımlanmış ve okuyan çoğu kişi rejime başlayıp zayıflamıştır. Düşük karbonhidrat alımı sebebiyle egzersiz ile desteklendiğinde yağ yakımı gerçekleşir. İki adet kilo koruma aşaması vardır ve bu aşamalarda oldukça dikkat edilmesi gerekir. Diyeti uygularken ideal kilonuza ulaşana kadar devam edebilirsiniz. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti yapmak dört aşama kapsamındadır. Oldukça düşük karbonhidrat alımı ve yüksek yağsız proteinler tercih edilerek uygulanır. Oldukça deneyeni vardır fakat diğer diyetler gibi şok özellik taşır. Çünkü vücuda sadece yağsız besinleri almak vücut enerjisini düşürmesi bakımından risklidir. Ekmek, un vb. mamuller kesinlikle diyet içerisinde yer almaz ancak sadece kepek ürünler tüketilir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  1. Saldırı
  2. Seyir
  3. Güçlendirme
  4. Dengeleme

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

1. Aşama Saldırı

Bu aşamada sınırsız yağ içermeyen proteinler tüketilmeli ve 1.5 yemek kaşığı yulaf kepeği yenmelidir. Bu aşamanın 1 ve 7 gün aralığında sürmesi gerekir aksi takdirde rejiminiz doğru yapılmamış demektir.

2. Aşama Seyir

1 ve 12 ay aralığında yapılan bu aşamada yağsız proteinler ile birlikte nişasta içermeyen sebzelerin tüketimi mevcuttur. Tüm listenizi bu özellikleri baz alarak temin etmelisiniz.

3. Aşama Güçlendirme

1. ve 2. Aşama baz alınarak kaybedilen her 450 gram için 5 gün boyunca rejiminizi sürdürmeniz anlamına gelir. Burada yine sınırsız yağsız proteinler ve sebzeleri yiyecek ve sonrasında bazı karbonhidratları minimum düzeyde tüketebileceksiniz.

4. Aşama Dengeleme

Bunun belirli bir süresi yoktur çünkü tüm hayatınız boyunca uygulamanız gereken bir koruma dönemidir. Kurallara uyun ve kilonuzu sabit tutmaya çalışın. Ancak yine de doktora danışmadan bu tip diyetleri uygulamanız sağlığınız için uygun olmayacaktır.

Dukan Diyeti Listesi

Dukan Diyeti Listesi

Dukan diyet listesi dendiğinde akla hemen düşük karbonhidrat ve yağsız proteinli bir beslenme listesi gelir. Bu rejimde bol bol spor yapılmalı ve su içilmelidir. Çünkü yediklerinizi sindirmeniz ve metabolizmanızı hızlandırmanız için su bir yaşam kaynağı olmaktadır. Uzman bir diyetisyene danışarak vücut kitle indeksinize baktırın ve ona göre bireysel bir beslenme düzeni talep edin. Detaylandırmak gerekirse dukan diyet örnek listesi şöyledir;

 Sabah 
• 1 yumurta
• Yulaf kepeği (1.5 kaşık)
• Diyet peynir
• Şekersiz çay yada kahve

 Öğle 
• 400 gr balık (yağsız tavada)
• Salata

 Ara Öğün 
• Yulaf kepeği (1.5 kaşık)

 Akşam 
• Yağsız yayla çorbası
• Fırında tavuk
• Salata

Görüldüğü gibi dukan diyeti ile zayıflamak bu şekilde bir listeye sadık kalmak ile mümkündür. Eğer siz de bu rejimi uygulamak istiyorsanız önce bir doktor kontrolüne girmeniz gerekmektedir. Çünkü diyet yapmak düzenli bir hayat tarzı olarak benimsenmediği sürece geçici bir heves şeklinde yapıp bırakmak sağlık için tehdittir.

Dukan Diyeti Menü

Dukan diyet menü dendiğinde yüksek proteinli besinlerin tercih edildiği sofralar ile karşılaşılır. Zaten rejimin amacı da çikolata, tatlı, şeker, abur cubur vb. hazır gıdaları ve unlu mamuller, ekmek gibi karbonhidratları bıraktırmaktır. Menünüzde olmazsa olmaz yulaf kepeği veya müsli gibi besinler ile lif açısından yüksek protein almanız amaçlanır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah  
• Yulaf kepekli krep
• Çay (şekersiz)

 Öğle 
• Haşlanmış tavuklu salata ( yağsız sos dökebilirsiniz )

 Ara Öğün 
• 1 bardak limonlu su

 Akşam 
• Fırında yağsız balık
• Salata

Görüldüğü gibi bir günlük dukan diyet örnek menüsü bu şekildedir. Uzman tavsiyelerini muhakkak dinleyip bir de muayene olmaya gittiğiniz zaman uygun görülürse bu rejime başlayabilirsiniz.

Dukan Diyeti Atak Evresi

Dukan diyet atak evresi, 1 veya 10 gün arasında sürmekte ve diyetin ilk aşamasına karşılık gelmektedir. Bu aşamada saf protein, 1.5 yemek kaşığı yulaf ezmesi ve 6 bardak su ile geçirilir. Yağsız etlerin tümü tüketilebilir. Örneğin balık, tavuk, jambon, sığır gibi besinleri tüketebilirsiniz. Yine aynı şekilde yağsız yumurta, süt, yoğurt, peynir de serbesttir. Tüm bunlar günün herhangi bir saati içerisinde tüketilebilir yani saat konusunda sınırlama yoktur. Burada amaç hızla yağ yakmak ve zayıflama sürecini hızlandırmaktır.

Dukan Diyeti Tarifleri

Dukan diyeti yemekleri dendiğinde ilk akla gelen yulaf kepeğidir. Bunu 1.5 kaşık olacak şekilde günde 1 veya 2 kez tüketmeniz beklenmektedir. İçine un veya hamur bileşeni katmadığınız tüm tarifleri dukan diyet ürünleri kullanarak deneyebilirsiniz. Örneğin, dondurma canınız çekti ise bunu light süt tozu, yumurta sarısı ve light şekersiz ürünler ile yapabilirsiniz. Dolapta 40 Dk veya 1 saat beklettikten sonra hazır olacaktır.

Dukan Diyeti Zararları

Dukan diyetinin zararları dendiğinde bir diyet işleminin yavaşça kilo verdirmesi gerekirken dukan gibi şok diyetlerde geri kilo alma riski vardır. Karbonhidrat da dahil tüm besinler ölçülü olduğu müddetçe insan bedeni için gereklidir bir besin grubu tamamen dışlandığında o zaman sağlık açısından zararlıdır.

Metabolik hasarlar verebilir ve sindirim sistemini yavaşlatabilir. Bunun haricinde diyabet ve kan şekeri düşüklüğüne sebep olabilir. Ayrıca, düşük vitamin ve mineral içeren yiyeceklerin tüketilmesi kişilerde kronik yorgunluk ve halsizlik yaratmaktadır. Bu diyetin olumsuz yanlarından birisi de gut hastalığına sebep olmasıdır.

Dukan Diyeti Yasaklı Ürünler

Dukan diyetinde yasaklı ürünler, şeker ve karbonhidrat içeren besinler yoktur. Patates, mısır, bezelye, mercimek, avokado ve meyve türleri gibi yiyecekler dukan rejiminde tüketilmez. Ayrıca çikolata, cips, jelibon vb. abur cuburlar da kesinlikle yasaktır. Zaten dondurulmuş ve işlenmiş gıdaların birçoğu karbonhidrat ve çok yağlı değerler barındırdığı için zayıflamak için yanlış tercihlerdir. Eğer zayıflamak istiyorsanız daha çok yağsız ve protein içeren yiyecekler ile hazırlanmış sofralarda yemek yemeniz gerekir.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap