E-Fatura Satıcıyı ve Müşteriyi Koruyor
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

E-Fatura Satıcıyı ve Müşteriyi Koruyor

0

E-fatura uygulaması, son yıllarda giderek yaygınlaştı ve büyük işlem hacmine sahip bir uygulamaya dönüştü. E-fatura ile hem satıcılar büyük bir kırtasiye masrafından kurtuluyor, hem de müşteriler elektronik ortamda taklit veya yok edilmesi mümkün olmayan bir faturaya sahip oluyor. Peki, e-fatura nedir? E-fatura nasıl kesilir?

İçindekiler

E-Fatura Nedir?

2020 yılında brüt hasılatı 5 milyon TL’yi geçen firmalar için zorunlu hale getirilen e-fatura uygulaması, bu tarihe kadar geçerli olan kağıt faturalardan finansal olarak farklı değil. Daha öncesine kadar kağıt üzerinde kesilen faturalar, işletmelere ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na kolaylık sağlamak ve tüketiciyi güven kapsamına almak amacıyla, dijital ortama aktarıldı.

E-Fatura Kesme Limiti Var Mı?

E-fatura uygulamasında herhangi bir alt limit bulunmuyor. 10 TL’lik bir alışverişe de e-fatura kesebilirsiniz. Ancak, 22 Ocak 2022 tarihinde yürürlüğe giren yeni düzenleme ile, vergi mükellefi olmayan kişilere de 5.000 TL ve üzerindeki alışverişler için e-fatura kesme zorunluluğu getirildi.

Vergi mükellefi olan kişilere kesilecek faturalar için ise, bu limit 2000 TL şeklinde.

E-fatura nedir sorusunu cevapladıktan sonra, gelin e-fatura nasıl kesilir onu öğrenelim.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

E-fatura veya e-arşiv fatura kesebilmek için, üç yol vardır:

  • GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) Portal: GİB Portal ile müşterilerinize ücretsiz olarak e-fatura kesebilirsiniz.
  • Uyumsoft i-Dönüşüm Portalı gibi güvenilir bir i-Dönüşüm uygulaması kullanarak rahatça e-fatura kesebilirsiniz.
  • Sisteminizi GİB Portal’a entegre ederek e-fatura kesebilirsiniz.

E-Fatura Kullanmak İşletme Maliyetlerini Düşürür Mü?

Ticaret yaşamını kolaylaştıran entegrasyon uygulamaları, vaktinizin çoğunluğunu işinizi geliştirmeye ve müşterilerinizle ilgilenmeye ayırmanıza yardımcı olacağından, öncelikle vakitten tasarruf etmenizi sağlar. Kağıt fatura kullanmanıza gerek kalmadığından, aynı zamanda kağıt maliyetiniz de düşmüş olacak.

E-Fatura’ya Nasıl Başvurabilirim?

E-fatura nasıl kesilir sorusu kadar önemli olan başka bir soru da, e-faturaya nasıl başvurulacağı. E-fatura hizmetine başvurmak için, Gelir İdaresi Başkanlığı Başvuru sayfasına tıklayabilir veya yukarıda belirttiğimiz gibi güvenli bir entegrasyon uygulaması ile bu işlemi çok daha kısa sürede ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın