doğru bilginin adresiErteleme

Erteleme Hastalığını Nasıl Yenebilirim?

Cuma öğleden sonra ve saat işliyor. Bir görevi saat beş son teslim tarihinden önce tamamlamak için öfkeyle çalışıyor, daha önce başlamadığınız için sessizce kendinize küfrediyorsunuz.

Bu nasıl oldu? Ne yanlış gitti? Neden odağınızı kaybettiniz?

E-postaları yeniden okumak ve sosyal medyayı kontrol etmek için harcadığınız saatler, aşırı “hazırlık”, kahve molaları ve gelecek hafta güvenle bırakabileceğiniz diğer görevler için harcadığınız zaman vardı.

Tanıdık geliyor mu? Eğer öyleyse, yalnız değilsin!

Erteleme, çoğumuzun içine düştüğü bir tuzaktır. Aslında araştırmacı ve konuşmacı Piers Steel’e göre yüzde 95’imiz bir dereceye kadar erteliyoruz. Yalnız olmadığınızı bilmek rahatlatıcı olsa da, sizi ne kadar engelleyebileceğini anlamak şaşırtıcı olabilir.

Bu makale ve videoda bunun neden olduğuna bakıyoruz ve iş yükünüzü daha etkili bir şekilde yönetmek ve önceliklendirmek için stratejiler araştırıyoruz.

Erteleme Tembel Olmakla Aynı mı?

Erteleme genellikle tembellikle karıştırılır, ancak bunlar çok farklıdır.

Erteleme aktif bir süreçtir – yapmanız gerektiğini bildiğiniz görev yerine başka bir şey yapmayı seçersiniz . Aksine tembellik ilgisizlik, hareketsizlik ve harekete geçme isteksizliği olduğunu gösterir.

Erteleme, genellikle tatsız ama muhtemelen daha önemli bir görevi görmezden gelmeyi, daha zevkli veya daha kolay olanı seçmeyi içerir.

Ancak bu dürtüye teslim olmak ciddi sonuçlar doğurabilir. Örneğin, küçük erteleme dönemleri bile bizi suçlu veya utanç verici hissettirebilir. Verimliliğin azalmasına ve hedeflerimize ulaşamamamıza neden olabilir.

Uzun bir süre ertelersek, işimizle motivasyonumuzu yitirebilir ve hayal kırıklığına uğrayabiliriz, bu da aşırı durumlarda depresyona ve hatta iş kaybına yol açabilir.

Ertelemenin Üstesinden Nasıl Gelinir?

Çoğu alışkanlıkta olduğu gibi ertelemenin üstesinden gelmek mümkündür. Ertelemeyle başa çıkmanıza ve önlemenize yardımcı olacak aşağıdaki adımları izleyin:
1. Adım: Ertelediğinizi Tanıyın

İş yükünüze yeniden öncelik vermek zorunda olduğunuz için bir işi erteliyor olabilirsiniz. Gerçekten iyi bir sebepten dolayı önemli bir işi erteliyorsanız, o zaman ille de ertelemek zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, işleri süresiz olarak ertelemeye başlarsanız veya bir şey yapmaktan kaçınmak istediğiniz için odağı değiştirirseniz, bir süre sonra başa çıkamayacak hale gelebilirsiniz. Ayrıca şu durumlarda da erteliyor olabilirsiniz:

 • Gününüzü düşük öncelikli görevlerle doldurun.
 • Önemli olsa bile, Yapılacaklar listenizde bir öğeyi uzun süre bırakın.
 • E-postaları ne yapacağınıza karar vermeden defalarca okuyun.
 • Yüksek öncelikli bir göreve başlayın ve sonra kahve yapmak için dışarı çıkın.
 • Listenizdeki önemli görevlerle uğraşmak yerine, zamanınızı diğer insanların sizden yapmanızı istediği önemsiz görevlerle doldurun.
 • “Doğru modda” olmayı bekleyin veya bir görevin üstesinden gelmek için “doğru zamanı” bekleyin.

Adım 2: NEDEN Ertelediğinizi Anlayın

Bununla başa çıkmaya başlamadan önce neden ertelediğinizi anlamanız gerekir.

Örneğin, sıkıcı veya nahoş bulduğunuz için belirli bir işten kaçıyor musunuz? Öyleyse, işinizin daha keyifli bulduğunuz yönlerine odaklanabilmek için çabucak ortadan kaldırmak için adımlar atın.

Kötü organizasyon ertelemeye yol açabilir. Organize insanlar, öncelikli “Yapılacaklar Listeleri” kullandıkları için bunun üstesinden başarıyla gelirler.

Bu araçlar, işlerinizi öncelik ve son tarihe göre düzenlemenize yardımcı olur.

Organize olsanız bile, hala bir işten bunalmış hissedebilirsiniz. Belki yeteneğiniz hakkında şüpheleriniz var ve başarısız olmaktan endişeleniyorsunuz, bu yüzden onu erteliyorsunuz ve tamamlayabileceğinizi bildiğiniz işi yaparken rahatlık arıyorsunuz.

Bazı insanlar, başarısızlık kadar başarıdan da korkar. Şaşırtıcı bir şekilde, mükemmeliyetçiler genellikle erteleyicilerdir. Çoğu zaman, kusurlu bir şekilde yapmaktansa, yapacak becerilere sahip olmadıklarını düşündükleri bir görevi yapmaktan kaçınmayı tercih ederler.

Ertelemenin bir başka önemli nedeni de kötü karar vermedir. Ne yapacağına karar veremiyorsan, yanlış bir şey yapman durumunda muhtemelen harekete geçmeyi erteleyeceksin.

3. Adım: Erteleme Önleme Stratejileri Uygulayın

Erteleme bir alışkanlıktır – derinlemesine kökleşmiş bir davranış kalıbıdır. Bu, muhtemelen bir gecede kıramayacağınız anlamına gelir. Alışkanlıklar, yalnızca bunları uygulamaktan kaçındığınızda alışkanlık olmaktan çıkar, bu nedenle kendinize mümkün olan en iyi başarı şansı vermek için aşağıdaki stratejilerden mümkün olduğunca çoğunu deneyin. Geçmişte ertelediğiniz için kendinizi affedin. Araştırmalar , kendini affetmenin kendiniz hakkında daha olumlu hissetmenize ve gelecekte erteleme olasılığını azaltmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor:

 • Kendinizi yaptığınız işe verin. Tamamlamanız gereken işleri yazın ve bunları yapmak için bir zaman belirleyin. Bu, çalışmanızı proaktif olarak halletmenize yardımcı olacaktır.
 • Kendinize bir ödül vaat edin. Zor bir görevi zamanında tamamlarsanız, kendinizi bir dilim kek veya en sevdiğiniz kafeden bir kahve gibi bir ikramla ödüllendirin. Ve bir şeyleri bitirmenin ne kadar iyi hissettirdiğini fark ettiğinizden emin olun!
 • Birinden sizi kontrol etmesini isteyin. Akran baskısı işe yarıyor! Kendi kendine yardım gruplarının arkasındaki ilke budur. Soracak kimseniz yoksa , Procraster gibi çevrimiçi bir araç kendi kendinizi izlemenize yardımcı olabilir.
 • Geldiği gibi yapın. İşleri, başka bir gün içinde birikmelerine izin vermek yerine, ortaya çıktıkları anda ele alın.
 • İç sesinize kulak verin. Örneğin, “ihtiyaç duymak” ve “yapmak zorunda” ifadeleri, yaptığınız şeyde başka seçeneğiniz olmadığı anlamına gelir. Bu, kendinizi güçsüz hissetmenize ve hatta kendi kendinizi sabote etmenize neden olabilir.
 • Dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirin. E-postanızı ve sosyal medyayı kapatın. Çalışırken televizyonun yanında herhangi bir yerde oturmaktan kaçının!
 • Her gün ilk iş olarak “bir fil böceği yemeyi ” hedefleyin! En az hoş bulduğunuz görevleri erkenden alın. Bu size günün geri kalanında daha keyifli bulduğunuz işe konsantre olmanızı sağlayacaktır.

Eğer bir işi tatsız bulduğunuz için erteliyorsanız, “uzun oyun” a odaklanmaya çalışın. Araştırma dürtüsel insanların kısa vadeli kazanca odaklandıkları için erteleme olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Görevi tamamlamanın uzun vadeli faydalarını belirleyerek bununla mücadele edin. Örneğin, yıllık performans incelemenizi veya yıl sonu ikramiyenizi etkileyebilir mi?

Bir işi daha eğlenceli hale getirmenin bir başka yolu, ondan kaçınmanın tatsız sonuçlarını belirlemektir. Mesela işi tamamlamazsan ne olacak? Kişisel, takım veya organizasyon hedeflerinizi nasıl etkileyebilir?

Aynı zamanda, anlamı ve alaka düzeyine bakarak görevi yeniden düzenlemek faydalı olabilir. Bir işin tatsızlığını genellikle abartabileceğimizi kabul etmek de önemlidir. Öyleyse bir dene! Sonuçta bunun düşündüğünüz kadar kötü olmadığını fark edebilirsiniz! Organize olmadığınız için ertelerseniz, organize olmanıza yardımcı olacak beş strateji şunlardır:

 • Yapılacaklar Listesi tutun. Bu, bu rahatsız edici veya çok zorlayıcı işleri “uygun şekilde” unutmanızı önleyecektir. Bu, odaklanmanız gereken faaliyetlerin yanı sıra göz ardı edebileceğiniz etkinlikleri hızlı bir şekilde belirlemenizi sağlayacaktır.
 • Zamanlama ustası olun. Hareket halindeyken büyük bir projeniz veya birden fazla projeniz varsa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu araçlar zamanınızı etkili bir şekilde planlamanıza ve stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olabilir.
 • En zor zamanlarda en zor görevlerin üstesinden gelin. Sabah mı yoksa öğleden sonra mı daha iyi çalışıyorsun? Ne zaman en etkili olduğunuzu belirleyin ve bu zamanlarda en zor bulduğunuz işleri yapın.
 • Kendinize zamana bağlı hedefler belirleyin. İşleri tamamlamak için kendinize belirli bir son tarih belirlemek, hedeflerinize ulaşmanız için sizi yolda tutacak ve ertelemeye zamanınız olmadığı anlamına gelecektir!
 • Görev ve zaman yönetimi uygulamalarını kullanın. Örneğin, Trello ve Toggl gibi daha organize olmanıza yardımcı olmak için tasarlanmış çok sayıda uygulama vardır.

Projeleri bunaltıcı bulduğunuz için ertelemeye yatkınsanız, onları daha yönetilebilir parçalara ayırmayı deneyin. Projelerinizi daha küçük görevler halinde düzenleyin ve bitirmek yerine başlatmaya odaklanın. Önce hızlı ve küçük görevlerle başlayın. Bu “küçük kazançlar” size bir başarı duygusu verecek ve daha büyük bir proje veya üzerinde çalıştığınız hedeften daha az bunalmış hissetmenizi sağlayacak.

Son olarak, hangi eylemi gerçekleştireceğinize karar veremediğiniz için veya karar vermekte zorlandığınız için bir şeyi ertelediğinizi düşünüyorsanız, karar verme sürecinizi geliştirmenize yardımcı olacak çeşitli karar verme araçlarımıza bir göz atın.

Anahtar noktalar:

Erteleme, genellikle daha az acil, daha zevkli ve daha kolay faaliyetlere odaklanarak önemli bir görevi erteleme alışkanlığıdır. Harekete geçme isteksizliği olan tembellikten farklıdır.

Erteleme, potansiyelinizi kısıtlayabilir ve kariyerinize zarar verebilir. Ayrıca ekip çalışmasını bozabilir, morali azaltabilir ve hatta depresyona ve iş kaybına neden olabilir. Bu nedenle, bunu önlemek için proaktif adımlar atmak çok önemlidir.

Ertelemenin üstesinden gelmenin ilk adımı, bunu yaptığınızın farkına varmaktır. Ardından, davranışınızın arkasındaki nedenleri belirleyin ve onu yönetmek ve üstesinden gelmek için uygun stratejiler kullanın.

How to Stop Procrastinating başlıklı yazıdan tercüme edilmiştir.

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email