12 Maddede Evden Çalışmanın Zorlukları | Evden Çalışmak Kolay mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

12 Maddede Evden Çalışmanın Zorlukları | Evden Çalışmak Kolay mı?

Evden çalışmak istiyorum diyenlerin aklında hep evin rahatlığı ve sıcaklığı vardır. Oysa evden çalışmak kendi zorluklarını da bünyesinde barındıran bir durumdur. Evden çalışarak para kazanmak iştah kabartan bir düşünce de olsa, düzenli değil part time bir iş olarak daha mantıklı olabilir. Evden çalışmanın zorlukları, bazen aklımıza gelenden çok daha fazlasıdır.

İşe giderken birçok insanın hayali evden çalışmaktır. Evin rahatlığında pijamalarınızla çalışmak, yol ve trafik sorununa maruz kalmasak ve en önemlisi başımızda sürekli dolaşan bir patron görmesek ne güzel olurdu değil mi? Peki, evde çalışmak gerçekten kolay mı?

Çalışma hayatında çoğumuzun kurduğu bu hayal, pandemi döneminde kısmen de olsa gerçeğe dönüştü. Maalesef bütün dünya için zor bir sürecin içinde gerçekleştiği için keyfini çıkaramadık ama, acaba tek nedeni bu muydu? Yoksa, evden çalışmak söylendiği kadar keyifli değil mi? Gelin, 12 maddede birlikte inceleyelim.

Evden Çalışmanın Zorlukları

1Çevrenizin Çalıştığınıza İnanmaması

Zor günlerden geçtiğimiz şu dönemde evde çalışmak zor mu? diye sorduğumuzda ilk olarak ev halkının çalışanlara inanmadığını gördük. Her ne kadar masa başında da olsa çalışmak, çalışmaktır. Hatta “boşsun nasıl olsa” deyip tartışanlar bile vardır. Sanırım insanlar masa başında oturarak çalışan insanların dinlendiklerini sanıyor olabilir. Bu nedenle, evden çalışmanın zorlukları arasında, çalışıyor olduğunuza yakınlarınızı inandırmayı ilk sıraya yazıyoruz.

Aileniz çalıştığınıza ikna olmadığı zaman size iş yüklemeye çalışır. Örneğin; markete gider misin, çocuğa bakar mısın gibi.

2Online Görüşmelerin Zorlaşması

Toplum olarak çalışma kavramını ağır iş ile özdeşleştirdiğimiz için, masa başında oturan bir insan zamanını boşa harcıyor gibi görülür. Saygı görmek için terlemenizin gerektiği gibi bir yanlış algıya neden olmamak için, evden çalışma sırasında pijamanızla bile rahat edemezsiniz. Siz bir iş görüşmesi veya toplantı yaparken, arkadan elektrik süpürgesi sesi gelebilir. Daha da ötesi, sosyal medyada sık sık gördüğümüz gibi kediniz kameranın önüne geçebilir veya çocuğunuz odaya girebilir.

3Dikkatinizin Dağılması

Masa başı işlerde çalışan insanlar genellikle zihin yoğun işlerle uğraşır. Bu nedenle dikkatinizi çok iyi toplamanız gerekir. Örneğin bir muhasebeci iseniz, bol sıfırlı sayılarla uğraşırken çocuk sesi veya ev halkının sizi konuşmaya dahil etmeye çalışması gibi evden çalışma zorlukları ile karşılaşabilirsiniz.

4Çalışma Odasının Olmaması

Herkes sosyal medyadaki fotoğraflarındaki gibi ideal bir çalışma ortamına sahip olmayabilir. İnsanlar, hayallerindeki çalışma ortamını, sanki o ortama gerçekten sahipmiş gibi göstererek kendilerini avutmaya çalışırken, sizin de moralinizi bozabilir. Gerçekte çoğumuzun evinde, bu iş için hazırlanmış bir çalışma odası veya özel bir masası yok.

Evden Çalışmak
Evden çalıştığını söyleyenlerin paylaştığı fotoğraflara aldanmayın. İnsanlar idealindeki düzende çalışıyormuş gibi gösterebilir.

5Elinizden İşi Bıraktığınız Anda Boş Sanılmanız

Zor bir programlama sorununu çözdünüz ve derin bir oh çekmek için arkanıza yaslandınız. Tam bu sırada sizi gören ev sakinleri, herhangi bir işle uğraşmıyor olduğunuzu düşünüp sizden bir şey isteyebilir.

6Sürekli Uykunuzun Gelmesi

Yan odada bir yatak olduğunu düşünmek bile kimi zaman insanın uykusunu getirebilir. Hele ki keyifsiz bir müşterinin sorununu çözmek zorunda kaldığınızda veya okumanız gereken onlarca e-posta olduğunda. Erteleme hastalığının da baş gösterebileceği bu anlarda, uykunun çağrısını kulaklarınızda duymanız işten bile değildir. “Sadece beş dakika” diyerek dalacağınız uykudan saatlerce kalkamayabilir ve evden çalışmak eylemini evde uyumak haline dönüştürebilirsiniz. Patronunuz bundan hoşlanmayacaktır.

7Oda Değiştirmek Zorunda Kalmak

Evden çalışmanın zorlukları arasında, belirli bir masanızın olmaması, hep farklı yerde çalışmak zorunda kalmak da zorlayıcıdır. Gündüz küçük kardeşinizin ve hatta çocuğunuzun kullandığı masaya, akşam da yemek yeneyeceği için oturamayabilirsiniz. Yaptığınız işin adı “ödev” olmadığı için, gerçekten bir iş yapıyor sayılmayabilirsiniz ve sürekli yer değiştirmek, evde çalışmanın kaderi olabilir. Üstelik, sizi evde gören çocuğunuz, haklı olarak ilgi isteyeceği için, çalışmanız gereken saatlerde başka şeyler yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Evden Çalışmak ve Çocuklar
Evden çalışırken, çocuklarınız da sürekli ilgi bekleyecektir.

8Uzaklara Dalmak

Evde çalışarak yapılacak işler daima dikkat dağınıklığı tehdidi altındadır. Pencereye konan kuş, kucağınıza yatan kedi, duvardaki tablo, akvaryumdaki balıklar (kediniz varsa pek tavsiye edtmiyoruz :) ) ve en önemlisi televizyonda ne olduğu gibi birçok dikkat dağıtıcı ile başbaşasınız. Özellikle siz çalışırken, evdekiler televizyonda bir şey izliyorsa, aklınız ister istemez oraya kayacaktır. “Beş dakika programa bakayım” diyerek işinizin başından kalkarsanız, bütün günü televizyonun başında geçirmeniz yüksek olasılıktır.

9Sık Sık Mola Vermek veya Hiç Vermemek

Evden çalışmanın zorlukları arasında, yakınlarınızın veya arkadaşlarınızın size sürekli karışması kadar, kimsenin karışmaması da vardır. Böyle durumlarda sıkıntıdan sık sık ara verme ihtiyacı duyabilirsiniz ve bu da veriminizi düşürebilir. Benzer şekilde, işinizi bir an önce bitirip keyfinize bakabilmek için hiç mola vermeden çalışmanız da veriminizi düşürecek ve işi bitirme sürenizi uzatacaktır. İşyerinizde uyguladığınız mola düzenini, aksatmadan evinizde uygulamanız çalışma temponuzu olumlu etkileyecektir. Eğer bir mola temponuz yoksa, her saat başı 5 – 10 dakika dinlenebilirsiniz.

10Hareketsizlik

Hareketsizlik, evden çalışmanın zorlukları arasında işi bitirmeye odaklı olmadığı için genellikle göz ardı edilir. Oysa evdeyken, tüm ihtiyaçlarımızı küçük bir daire içinde giderebildiğimizden, fazladan hareket etmeye ihtiyaç duymayız. İşe gidip gelirken yaptığımız hareketler, bize angarya gibi gelse de, sağlığımız için faydalıdır. Başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorununa, hareketsiz kalarak davetiye çıkarmamak için, evde de olsanız egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

11Zaman Yönetimi

Evden Çalışmanın Zorlukları - Zaman Yönetimi
Evde zamanın nasıl geçtiğini anlamamak, evde çalışmanın zorluklarından biridir.

Pandemi sürecinde evden çalışmak aynı zamanda mesainin hiç bitmemesi anlamına da geliyor. Çünkü eğer aklınız bitmeyen işlerde kaldıysa ve bir an önce bitirmek için çalışıyorsanız, farkında olmadan mesai saatleri haricinde de çalışmaya devam edebilirsiniz. Benzer şekilde, gün içinde ev işleri nedeniyle bitiremediğiniz işleri gece geç vakte kadar çalışarak bitirmeye çalışmanız da olası. Bitmeyen, günlerce süren mesai sizi ev ortamında aradığınız huzurdan uzaklaştırıp sinirli bir ruh haline sokabilir. Bu da, sürekli aynı ortamda bulunmanızla bir araya geldiğinde depresyona neden olabilir. Üstelik, sevdiklerinizi kırmaya başlamanız da, maalesef ihtimal dahilinde.

12Sosyal Medya

İster ofiste, ister evde çalışıyor olun, sosyal medya, en büyük zaman hırsızı olmaya adaydır. Evde çalışmanın zorluklarından biri de, sosyal medyanın her an önünüzde olmasıdır. Gelen bir mesaja cevap yazmanız ve ardından gelişen diyalog, işe saatlerce ara vermenize neden olabilir. Ofiste veya okulda böyle bir şey söz konusu değildir, bu da ev ortamının zorluklarından biridir. Yarım saatlik bir sosyal medya molası bile, bazen o gün yapacağınız bütün çalışmayı sekteye uğratabilir. Ayrıca, internet tabanlı oyunlar veya mobil uygulamalar da, patron sizi gözlemediği için elinizin altında bekleyen tuzaklardandır.

içeriğimizi oylayın