Farkındalık Meditasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Mindfulness Kavramına Giriş
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Farkındalık Meditasyonu Nedir? Nasıl Yapılır? Mindfulness Kavramına Giriş

Farkındalık meditasyonu, bir diğer adı ile mindfulness bilinçli bir biçimde oturmaktır. Vücudunuz olabildiğince dik ve kendinizi hissettiğiniz bir pozisyonda olmalıdır. Transandantal bir süreç ile duruş sağlayarak, nefes egzersizleri ve doğru duygu, düşünceler ile zihni doldurmak gerekir. Kendinizi engellemeden olabildiğince tüm gelen enerjileri yaşayıp kabullenmek ön plandadır. An içerisinde kalarak uygulanmaktadır.

Farkındalık Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Farkındalık meditasyonu yapmak, basit görünen ama o kadar da karmaşık olmayan bir eylemdir. Yani tüm bilincin ve benliğin hissedilerek gelen tüm duyguların bastırılmadan dışavurumunu sağlayacak bir pozisyon gereklidir. Kastedilen tabii ki oturmak ve dinginliğe karşı direnmeden durabilmektir. En nihayetinde imgeleme ve çeşitli teknikler yolu ile mindfulness sürecinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tam olarak nelere dikkat edilmesi gerektiği ve ne şekilde olacağını merak ediyorsanız şunlar söylenebilmektedir;

 • Oturmak
 • Bacakları ve vücuda göz gezdirmek öz bakış
 • Kolların pozisyonunun doğru ayarlanması
 • Omurganın dik olmasına dikkat etmek
 • Nefes egzersizi
 • Mümkün olduğunca az hareket etmek
 • Zihni boşaltmak
 • Kendini bırakmak

Tüm bunlar farkındalık meditasyonu yaparken uygulanabilecek özelliklerdir. Ancak bir yoga eğitmeni veya spiritüel danışman ile çalışmanız takdirinde pozisyonlar ve tekniklerin farklılaşması görülebilmektedir. Kolektif bir çalışma olacaksa da aynı durum geçerlidir. Nefes alıp verirken diyaframdan olmasına ve belirli aralıklar ile gerçekleştirilmesi gerektiği akılda tutulmalıdır. Bu sadece kendinize bir yolculuk ve kendinizi keşfetmek içindir.

Bilinçli Farkındalık Meditasyonu Nedir?

Bilinçli farkındalık meditasyonu, anda kalmak ve önyargısız olmak demektir. Bedensel, zihinsel, duygusal ve çevresel anlamda her şeyi kavrayabilmeyi ve hissedebilmeyi ifade eder. Sadece içinde bulunduğunuz zaman çerçevesinde kim olduğunuzu ve neler olup bittiğini görebilmenizi sağlar. Kendinize yöneldiğiniz ve bir kâşif edası ile keşfe çıktığınız bir bilişsel egzersizdir. Vücut ve beyin etkinliklerinin bütünleşmesini amaçlamaktadır. Yüksek bir enerji seviyesine geçmek için sizi eğitir ve besler.

Farkındalık Meditasyonu Faydaları

Farkındalık Meditasyonu Faydaları

Farkındalık meditasyonunun faydaları dendiğinde ilk akla gelen sağlığa yaptığı olumlu etkidir. Kişiler şehir yaşamında yoğun stres ve olumsuz enerjiler altındadır. Herkesin bundan şikâyetçi olması ve çözümün zihin açıcı egzersizlerde yatması tesadüf değildir. En genel anlamıyla çeşitli psikolojik problemlerin yok olmasını sağlar. Beyin fırtınası yapmaya teşvik ettiği için sizin bilişsel gelişiminiz için de katkısı yüksektir. Genel olarak pozitif yönleri şöyle sıralanabilir;

 • Strese karşı çözüm
 • Anksiyete ve depresyona karşı etkili
 • Kilo vermeye yardımcı
 • Bilinçli yaşam

Hayat her gün akıp gider ve çoğu insan neyi neden yaptığını bilmez. İşte, farkındalık meditasyonu yapmak ile tüm bu bilinçsizliğin son bulmasını sağlarsınız.  Yeme bozukluğu ve çeşitli ruhsal sorunlara karşı yaşamınızın kontrolünü elinize almanızı sağlar ve eylemleriniz üzerinde söz sahibi olursunuz. Tüm bunlar kontrolü sağlamak adına olumludur.

içeriğimizi oylayın