Forum

Forum Devri Kapandı mı?

1990’larda ve 2000’lerde altın çağını yaşayan internet forumları, önce Facebook ve Twitter’ın, daha sonra diğer sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasıyla altın çağını kapattı ve düşüşe geçti. Buna bir de WordPress gibi çok amaçlı ve özelleştirilebilir, kolay kullanım sağlayan bir blog yazılımı da eklenince, çoğu forum kapandı veya birer sanal hayalet şehire dönüştü.

Forum devri kapandı diyebilmek için henüz erken olabilir, ama öncelikle forumların neden popülerliğini kaybettiğini inceleyelim:
Sosyal Medya‘nın insanlara sağladığı daha çok kişiye ulaşma imkanı, forumların kapalı birer ekosistem, yani üyeliğin sadece o forumda geçerli olması nedeniyle ağır bastı. Örneğin, benzer ilgi alanlarına sahip olmasanız dahi, sadece Twitter’a üye olarak dünya üzerindeki milyonlarca Türkçe konuşan insana ulaşma şansımız oldu, ama forumlarda bu sadece Google aracılığı ile forumu bulup kayıt olan üyeler ile sınırlıydı.

İnsan, genel olarak görünür olmak ister. Daha fazla kişi tarafından görülmek, duyulmak ve fikirlerinin bilinmesi, insanı mutlu eder. Forumlar bunu sağlamada başarılı olsa da, tek bir hesap ile milyonlarca kişiye ulaşabilme kolaylığı sayesinde, sosyal medya, forumların devrinin kapanma sürecini başlatan en önemli etkendir. Buna bir de 2000’lerin ikinci yarısından itibaren hayatımıza giren akıllı telefonların sağladığı her an internete ulaşabilme kolaylığı eklenince, büyük sosyal medya sitelerinin patlaması, forumların giderek boşalmasına neden oldu.

Başka bir önemli nokta da, Blog yazılımlarının giderek daha hızlı ve kolay kullanılır hale gelmesi ve cep telefonlarından bile rahatlıkla girilebiliyor olması. Google’ın sağladığı ücretsiz Blogger, WordPress’in sağladığı yine ücretsiz wordpress.org gibi hizmetler, herkesin blog sahibi olup düşüncelerini ifade edebilmesinin önünü açtı ve artık insanlar okunabilmek için bir foruma kayıt olup düşüncelerini yazma zorunluluğundan kurtuldu. Kurtuldu diyorum çünkü forumlara değer veren birçok insan için aidiyet oluşturan bu eylem, genç ve / veya deneyimsiz birçok kullanıcı için külfet haline geliyordu.
Peki, forumlar tekrar eski günlerine dönebilir veya tamamen bitmekten kurtulabilir mi?

Zamanın ruhunu okumaya çalışırsak, forumların devrinin artık kapandığını, forumların artık bittiğini söylemek mümkün. Forum yazılımları, sosyal medya hesapları ile forumlarda yorum yapabilme, sosyal medya paylaşımlarını kolaylaştıracak modüller gibi geçici çareler ile forumların hayata tutunmasını sağlamaya çalıştılarsa da, bir yandan sosyal medya, diğer yandan da bloglar zorlarken, forumların 2021 yılında veya daha sonra tekrar eski popülerliğine kavuşması imkansıza yakın. O nedenle, internet dünyasında yeni bir edinmek isteyen herkese, kendilerine bir blog açmalarını veya sosyal medyada daha aktif olmalarını tavsiye ediyoruz.

Yorum yazın

Send this to a friend