Gelin Diyeti Nedir? Örnek Menü
  1. Ana Sayfa
  2. Beslenme

Gelin Diyeti Nedir? Örnek Menü

0

Gelin diyeti, evlenecek olan kadınların düğünlerinden birkaç ay önce uygulamaya başladığı yöntemdir. Bunu yaparken oldukça dikkat edilmeli verilen kilolar geri alınmamalıdır. Uzman bir diyetisyen eşliğinde yürütülen bu beslenme programı ile gelinler hayal ettikleri gelinliklerin içine girebilmektedirler. Ayrıca, eğer düğün tarihi yaz aylarına denk geliyorsa bu rejimi uygulayanların sayısının da artması çok normaldir. Genel olarak 1 veya 2 ay önce başlanır ve düzenli bir sistemi vardır.

Gelin Diyeti Nasıl Yapılır?

Gelin diyeti yapmak, bol su içilerek ve karbonhidratlardan uzak durularak yapılan bir diyettir. Ayrıca yoğun ve yerinde bir egzersiz programı ile taçlandırılarak düğün tarihine kadar hedeflenen kilonun verilmesini sağlar. Bu uygulama kısa zamanda hızlı ve kalıcı zayıflatmayı vaat eder ancak böyle bir şeyin düğünden sonra bırakıldığı takdirde mümkün olmadığını bilmelisiniz. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  1. Bol su içilmeli
  2. Protein ve lifli gıdalar ağırlıkta olmalı
  3. Bol egzersiz yapılmalı

1. Bol Su İçilmeli

Gelin diyeti yaparken bilmeniz gereken en önemli şey su içmenin önemidir. Çünkü bu içecek hayat kaynağı olduğu gibi antioksidan özelliği ile vücutta biriken gereksiz yağları hemen atar ve ödem söktürücüdür. Yemeklerin sindirilmesi için de oldukça yararlı olan suyun zayıflamak için yüksek faydası vardır ve yeni evlenecek gelinler rejimlerinde en az 2 litre olacak şekilde su içmeye özen göstermelidir.

Tabii vücut kitle indeksiniz ve sindirim sisteminizin nasıl çalıştığını bilmek ve ona göre su içimini ayarlamak da ayrıyeten önem taşımaktadır. Bunun için bir diyetisyen randevusu alarak bedeninizi ve sınırlarını tanıyıp o şekilde bu işleme başlamanız faydanıza olacaktır.

2. Protein Ve Lifli Gıdalar Ağırlıkta Olmalı

Bir diğer püf nokta karbonhidrata bir süre ara vermek veya azaltmak gerektiğidir. Zaten zayıflamanın altın kuralı hamur işini ve unlu gıdaları kesmekten geldiği için pilav, makarna gibi besinlerin de tüketilmesi bu noktada zararlı olacaktır. Daha çok meyve, sebze gibi gıdaların yanında balık, tavuk gibi protein kaynaklarını yağsız veya az yağlı pişirerek yiyebilirsiniz. Ayrıca yemek aralarında işlenmemiş fındık, badem ve ceviz gibi atıştırmalıklar tercih edebilirsiniz.

3. Bol Egzersiz Yapmalı

Rejim yaparken sık yapılan hatalardan birisi de sadece yemek düzenine dikkat edip hareket etmeyi unutmaktır. Beğendiğiniz gelinliğin içine girmek için listeye uymanın yanında pilates veya yoga gibi sporlar yapabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak günde 60 Dk’lık yürüyüşlere çıkılabilir ve egzersiz ile de bu desteklenebilir.

1 Haftalık Gelin Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

1 haftalık gelin diyeti, diyetisyeninizin verdiği programı uygulamanız ve listede olan besinleri tüketmeniz ile yapılır. Özellikle düğüne 1 veya 2 hafta kala işi biraz daha sıkılaştırmanız gerekmektedir. Ancak, bu aç kalın ve hiçbir şey yemeyin demek değildir. Sadece egzersize daha fazla ağırlık verip düzenli uyumanız yeterli olacaktır. Ayrıca abur cubur veya şekerli gıdalar kesinlikle bu aşamada önerilmez. Detaylara geçtiğimizde şunları söyleyebiliriz;

Sabah

Öğle

  • Mercimek çorbası (limon sıkabilirsiniz)
  • 5 tane ceviz 

Akşam

  • Yarım porsiyon yağsız tavuk
  • Mevsim yeşillikleri ile salata

Gelin diyeti ile zayıflamak isteyenlerin gördüğü üzere örnek 1 haftalık program bu şekildedir. Siz de uygun besinler eşliğinde sofralarınıza yedi gün boyunca farklı tatları taşıyabilir ve bu işi eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Daha detaylı bir bir gelin diyeti menüsü için, Gelin Diyeti Listesi konumuza mutlaka göz atmalısınız.

Gelin Diyeti ve Ayça Kaya İlişkisi

Ayça Kaya, gelin diyeti ile 3.5 kilo verilebilen bir uygulama hazırlamıştır. Doktor Ayça, bu diyeti evlenme arifesinde olan ve zayıflamak isteyen gelin adaylarına vermiştir. Tabii bilinmesi gereken şudur ki bu uygulama her bünyede farklılık gösterecektir. Bir haftada üç buçuk kilogram kaybetmek su kaybı veya kas kaybı olacaktır. O sebeple bunu uygulamanız için önce yine de kendi diyetisyeninize bir danışmanız önerilmektedir.

Dr Ayça Kaya 1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet

Dr. Ayça Kaya 1 haftada kilo verdiren diyet önerisinde sabahları bir dilim kepekli ekmek beyaz peynir ve bol domates salatalık olması gerektiğini söylemektedir. Ara öğünleri meyve ile yapabilir veya işlenmemiş 5-6 adet ceviz, fındık yiyebilirsiniz.

Öğlen yağsız etli salata ve bir kâse çorbanın yanında yoğurt yiyebilir akşam da sebze yemeğinin yanında bol salata tercih edebilirsiniz. Ayrıca ince bir dilim ekmek ve 1 kâse yoğurt da yiyebilir ve tabi yemekten 1-2 saat sonra hafif bir egzersiz yapabilirsiniz. Böylelikle düğün öncesi yaptığınız bu program ile yağ yakımınız hızlanmış olacaktır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın