Genel Forum Sitesi Nedir? En İyi Forum Sitesi Hangisi?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Genel Forum Sitesi Nedir? En İyi Forum Sitesi Hangisi?

Genel forum sitesi, blog sitelerinde olduğu gibi sadece yöneticilerin ve editörlerin değil, üyelerinin -ve ziyaretçilerinin- konulara cevap yazabileceği, içerik üretebileceği ve özgürce katkıda bulunabilecekler mesaj panosu tarzında sosyal medya platformlarıdır. Güncel forum sitelerinde, üyelerin yorumlarının yönetici onayından geçmesine gerek yoktur.

Forum sitesi kavramının kaynağı, 90’lı yıllardaki BBS (Bulletin Board System) olarak adlandırılan, siyah ekran üzerinde çalışan mesaj panolarıdır. Bunları mail grupları ve odaları izlemiş, son olarak da internet forumu kavramı ortaya çıkmıştır. Forum sitelerinde, üyelerin arasında özel mesajlaşma seçeneği de bulunmaktadır. Bu, sosyal medya yönünü öne çıkaran bir özelliktir.

Günümüzde birçok internet forumu çeşidi bulunmaktadır, bunlar kısaca şöyledir:

  • vBulletin
  • XenForo
  • Invision Power Board
  • PHPBB
  • MyBB
  • SMF
  • Vanilla

Bu forum yazılımları arasında, daha çok vBulletin ve XenForo tercih ediliyor.

Forum Sitesi Ne İşe Yarar?

Genel forum sitesi, temel olarak bloglarla aynı işleve sahiptir. Bilginin paylaşılması ve tartışılması. Ancak forumlarda, üyelerin sadece basit bir metin kutusuna yorum yazmaları söz konusu değildir. Çok daha gelişmiş kişiselleştirme özellikleri mevcuttur. Örneğin, üyeler kendilerine daha özel avatarlar belirleyebilir, profillerine daha fazla bilgi girebilir ve mesajlarının altında gözükecek imza belirleyebilir.

Internet üzerinde birçok forum sitesi örnekleri mevcut. Maalesef günümüzde içerik üreticilerinin ilgisi bloglara kaydığından dolayı, çoğu forum güncelliğini yitirmiş durumda. Senelerce öncesinden kalmış, doğruluğunu yitirmiş bilgiler içeren konular ve artık kimsenin uğramadığı, ıssızlaşmış forumlar çok fazla.

Buna rağmen, forum siteleri dün olduğu gibi bugün de ilgi görüyor. Hala sadık bir kitleye sahip olan genel forum sitesi konsepti, güncel genel forum sitesi arayışında olan insanların ilgisini çekiyor.

En İyi Forum Sitesi

Eğlenceli genel forumlar kişiden kişiye değişen bir kavram olmakla birlikte, bize göre üyelerin rahat davranabildikleri, samimi bir ortama sahip, iyi yapılandırılmış ve üyeleri koruyan forum kurallarına sahip forumlar, bir adım öne çıkıyor.

Güncel ve sürekli genişleyen bilgi arşivi, üyelerin sorduğu sorulara kısa sürede cevap verilmesi ve eğitim, sağlık, bilim, astronomi ve deprem gibi konularda son gelişmeleri takip edebileceğiniz genel forum sitesi olarak, Genel Forum Sitesi, en iyi Türkçe forum olmaya aday.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.