İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Glutensiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

Glutensiz Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

glutensiz diyet nedir

Glutensiz diyet, glütenin yutulması sonucu oluşan otoimmüni önlemektedir. Bu durumda vücut reaksiyonu, ihtiyaç duyulan besin emilimini önlemekte ve depresyon, yetersiz beslenme ve kansızlık gibi birçok semptoma yol açan ince bağırsak astarını zedelemektedir. Yani bazı insanların bünyelerine dokunduğu için tercihen glüten bulunan ürün tüketmezler ancak bunun rejimi yapanlar zayıflamak için uygulamaktadır. İçinde glüten olmayan yiyeceklerin yenmesi ile yapılır. Daha çok çölyak hastalığı olan veya bu maddeye duyarlılığı olan kişilerin tercih ettiği bir yöntemdir.

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır?

Glutensiz diyet, içinde gluten olmayan besinlerin yenmesi ile yapılır. Ancak kontaminasyon yaşanabileceği için bazı sağlık sorunları da baş gösterebilir. Yemeklerinizi yaptığınız ocağınızı ve koyduğunuz tabaklarınızı iyice temizlemesiniz. Dışarıda yemek yerken çok seçici olmanız gerekmekte çünkü böyle bir yaşam biçimini uygulayan birisi her canı istediğinde dışarıda bir şeyler yiyemeyebilir. Detaylandırmak gerekirse gluten olmayan diyet için şunlar söylenebilir;

 1. Yediğiniz ürünlerin içinde gluten olmamalı
 2. Dışarıda yemek yerken dikkat edilmeli
 3. Gluten intoleransı dikkate alınmalı ve doktor kontrolüne gidilmeli
 4. Spor ve uyku düzeni

Yediğiniz Ürünlerin İçinde Gluten Olmamalı

Bu diyetin amacı zaten glütensiz beslenme olduğu için hiçbir biçimde yiyeceklerin bunu içermemesi gerekmektedir. Zaten eğer intoleransınız varsa doktorunuz tamamen glutensiz bir diyet önererek gıda takviyenizi bu şekilde sağlamanızı önerecektir. Örneğin glutensiz makarna, glutensiz pirinç vb. ürünler sırf bu toleransı yaşayan bireylere yönelik yapılmıştır.

Eğer, dışarıda bir pizza yiyecekseniz hamuru glutensiz seçme şansınız mevcut olabildiği gibi birçok lezzetten de mahrum kalmamış oluyorsunuz. Özellikle, sosis, salam, hazır çorba, buğday, arpa, çavdar veya kek, bisküvi vb. şeyler kesinlikle tüketilmez ve bunlar yasaklı ürünlerdir.

Dışarıda Yemek Yerken Dikkat Edilmeli

Kesinlikle glutensiz beslenen birisi dışarıda yemek yerken servis yapan kişilere kullanılan gıdaların içeriğini ve gluten olmayan seçeneğin olup olmadığını sormalıdır ki diyeti zarar görmesin ve sağlığı tehlike altına girmesin. Bu ciddi bir sorundur çünkü bireyler gluten aldığında kötü olabiliyor ve acil müdahale gerekebiliyor.

Özellikle, çölyak hastalığı olan kişilerde bu çok ciddi bir sorundur ve onlar her yerde bir şeyler yiyemeyebilirler. Bu yüzden doktor kontrolünde uygulanan listeye sadık kalmak ve mümkün mertebe dışarıdan bu maddeyi içeren yiyeceklerin yenmemesine özen göstermeleri gerekmektedir.

Glutensiz Gluten Free

Gluten İntoleransı Dikkate Alınmalı Ve Doktor Kontrolüne Gidilmeli

Eğer sizde böyle bir durum mevcutsa doktor muayenesine girmeli ve ona göre bir diyet listesi talep etmelisiniz. Çünkü bu keyfi bir zayıflama programından öte bazen bir hassasiyet problemi olabiliyor ve bireyler günlük yaşam içerisinde beslenme konusunda çok zorlanıyorlar. Bunun önüne geçebilmek adına yiyeceklerin içerenleri ile alakalı bilgili olmakta fayda var.

Daha çok çölyak hastalarının sindiremediği bir bileşen olduğu için gluten bazen bu kişilere yasaklanabiliyor. Bol bol su içmeli ve vücuda giren besinlerin sindirimine de yardımcı olunmalıdır. Bu sayede yapılan egzersiz programı daha atkif etki göstermiş olacaktır.

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten intoleransı ya da gluten hassasiyeti, gluten içeren gıdaların tüketilmesinden sonra mide ağrısı, şişkinlik (ve gaz), ishal ve bitkinlik gibi semptomlarla ortaya çıkar. Çölyak hastalığından farklı olarak, test ile ortaya çıkmayabilir. Çölyak testiniz negatif çıktıktan sonra dahi çölyak belirtileri göstermeniz ile anlaşılır ve diyetinizden glutenli ürünleri çıkardığınızda tekrar sağlığınıza kavuşursunuz. Son yıllarda tıp dünyası bu durumu Çölyak Olmayan Gluten Duyarlılığı (NCGS) olarak tanımlamıştır.

Gluten intoleransı, kimi zaman irritabl bağırsak sendromu ile de karıştırılmaktadır.

Spor ve Uyku Düzeni

Olmazsa olmaz mevzu uyku düzeni ve yeterli egzersiz yapmaktır. Çünkü, gluten duyarlılığı olan ve bu diyeti uygulayan kişilerde kabızlık, şişkinlik ve gaz konusunda da bir rahatlama ihtiyacı duyulmaktadır. Bunun önüne geçmek de bol egzersiz ve uykuya erken dalmak yeterli uyumak ile mümkündür.

Neden Glutensiz Beslenmeliyiz?

Glutensiz beslenmek, intolerans görüldüğü andan itibaren gerek psikolojik gerek fizyolojik bazı sağlık sorunları oluşacağı için bunu önlemek adına önemlidir. Çeşitli bağırsak ve sindirim problemleri ile karşı karşıya kalındığında ve halka açık bir yerde iseniz bu rahatsız edici olacaktır. İşte bu durumdan mustarip kişilerden iseniz hayat kaliteniz olumsuz yönde etkileneceği için bulanık görme ve baş ağrısı atakları da cabası olacaktır. Odaklanmada güçlük, öğrenme ve unutkanlık sorunları gibi temel konularda çözüm için glutensiz diyet uygulamak gerekir.

Glutensiz Diyet Listesi

Glutensiz diyet listesi, gluten içermeyen besinlerden oluşan ve doktor onayında verilen bir programdır. Kafanıza göre bu işlemi yapmanız vücut dengenizi bozabilir bunu unutmayın. Ayrıca buna intolerans geliştiren kişilerin sağlık sorunları sebebi ile yaptığı bir şeyi keyfi yapmak belki sizin vücudunuza iyi gelmeyeceği için temkinli olmakta fayda var. Bazı şeyler tamamen yenmediği için bu uygulamada geçerli olan besinler şu şekildedir;

 • Meyve
 • Sebze
 • Bakliyat
 • İşlenmemiş kabuklu kuruyemiş
 • Az yağlı süt ve ürünleri
 • Et
 • Yumurta
 • Mısır
 • Pirinç
 • Kinoa
 • Keten tohumu
 • Chia tohumu
 • Karabuğday
 • Yağlar

Görüldüğü gibi listenizde olması gereken yiyecekler bu şekildedir. Siz de doktorunuza danışarak detaylı bir program hazırlayabilir ve onun gerektirdiği besinleri temin etmek için bir alışveriş planı yapabilirsiniz. Unutulmamalı ki, canınız tatlı çektiğinde yiyemeyeceksiniz diye düşünmeden bunun glutensiz tarifi var mıdır diye araştırmak gerekir. Çünkü birçok ünlü şef bu şekilde beslenenlere uygun tarifler vermekte ve öneriler sunmaktadır.

Glutensiz Diyet Listeleri

7 Günlük Glutensiz Diyet Listesi

7 günlük glutensiz diyet listesi, intoleransa sebep olmayacak ürünler dahilinde hazırlanmıştır. Gluten duyarlılığı bazı kişilerde hazımsızlık, şişkinlik, baş dönmesi ve bulanıklık yaratarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Bu sebeple doktor kontrolünde kişilere bazı yiyecek planlamaları önerilmektedir. Bunlar daha çok meyveler, sebzeler ve et yemeklerinden oluşan tuz ve şekerin barınmadığı uygulamalardır. Vücutta su tutulumu yapacağı için bu duyarlılık halini tetikleyerek insanın kendisini fiziksel ve mental anlamda bitik hissetmesine neden olacaktır. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 Sabah 
• Glutensiz ekmek
• Çiğ sebze (buharda)
• Beyaz peynir
Yeşil çay

 Öğle 
• Izgara tavuk
• Salata
• Glutensiz pide

 Akşam 
• Tavada balık
• Pirinçli yayla çorbası
• Salata

Gluten Free Diet

Görüldüğü gibi 7 günlük glutensiz diyet listesi örneği bu şekilde olabilmektedir. Bu örnekten yola çıkarak sizde her hafta öğünlerinizi ayarlayabilir ve bu programa göre çeşitlendirebilirsiniz. Tabii bunun için doktorunuza danışıp onay almanız ve verdiği yiyecek takvimini uygulamanız daha doğru olacaktır. Kimsenin bunu kafasına göre yapmaması gerekir çünkü glutensiz yiyecekler daha fazla kalori içerir gıda açığını kapatmak adına bunlar tüketildiği için bazen zayıflama beklenirken kilo alımına yol açabilir. Bunun için bir hekime danışıp intoleransınız olup olmadığına baktırmanız daha doğru olacaktır.

Glutensiz Diyet Örneği

Glutensiz diyet örneği, dendiğinde akla tahıl içeren besinlerin ve buğday, arpa gibilerinin de olmadığı bir örnek gelmektedir. Zaten buna karşı duyarlılığı olan kişiler kesinlikle çikolata, kek, pasta, börek gibi yiyecekleri tüketemezler. Bu yüzden mesela dışarıda yemek yenildiğinde buna sahip kişiler muhakkak servis elemanlarına glutensiz bir içerik tercih edip edemeyeceklerini sorarlar. Sizin de böyle bir durumunuz mevcut ise bilmeniz gereken bazı temel öğünler vardır. Bu konuda ise şunlar söylenebilir;

 Kahvaltı 
• Glutensiz ekmek (1-2 adet)
• Yeşillik
• Domates
• Beyaz peynir (1 dilim)
• Haşlama yumurta

 Öğle 
• Bakliyat yemeği
• Izgara tavuk
• 1 bardak ayran

 Akşam 
• Glutensiz pizza
• Glutensiz brownie
• Yeşil çay

Görüldüğü gibi bu diyet listesinde glutensiz ürünlere yer verilmiştir. Çölyak hastalığı olan birisi için de doktoruna danışmadan uygulamaması gerektiğini hatırlatmak gerekir. Çünkü bu tip rejimler keyfi değil sağlık sorunları sebebi ile yapıldığı için gördüğünüz veya duyduğunuz bir şeyi hemen hayata geçirmek kişisel motivasyonları gölgede bıraktığı için riskli olabilmektedir.

Glutensiz Diyet

Glutensiz Diyetin Faydaları Neler?

Glutensiz diyetin faydaları, çölyak hastaları veya glütene duyarlılığı olan kişilerin gerek fizyolojik gerek de ruhsal iyi oluşuna etki yapması bakımından olumludur. Ayrıca bu sayede kilo vermeye yardımcı olduğu da söylenmekte ve böyle bir problemi olan kişilerin imdadına yetişmektedir. Bilinen o ki bu konuda sorun yaşayanların midesinde gaz, hazımsızlık, şişkinlik ve metabolik sorunlar görülmektedir. Bunun yanında kişide bulanık görmeye başlama ve migren atakları yaşanması da cabası olmaktadır. İşte tam bu noktada bireyi bu kadar etkileyen besin grubu tamamen çıkarılarak yerine glutensiz bir diyet programı konur ve tüm bu sıkıntılar için pozitif bir çözüm yaratır.

Glutensiz Diyetin Zararları Neler?

Glutensiz diyetin zararları, tahıl grubu yasaklı olduğu için ekmekte bulunan B grubu vitaminlerinin alınmasını engellemektedir. Zihinsel iyi oluş ve sinir sistemi için etkili bir besin olan ekmeğin vitaminindeki yetersizlik unutkanlık, yorgunluk ve halsizlik gibi sonuçlar doğurduğu bilinmektedir.

Glutensiz beslenme bu bakımdan lif açısından yetersiz bir beslenmedir. Bağırsak ve metabolizma hareketleri açısından gerekli olan liflerin alımı azaldığı veya hiç olmadığında çeşitli rahatsızlıklar doğurabilir. B2, tiamin, niasin, riboflavin ve folat eksiklikleri de ayrıca bilinen bir diğer olumsuz özelliğidir. Bu açıkları kapatmak adına kinoa, keten tohumu gibi tahıl çeşitlerine yer vermek sağlığı düzeltmek adına faydalı olacaktır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap