1. Ana Sayfa
  2. Gezi
  3. Gökçeada Gezilecek Yerler Rehberi | Yapılabilecek Aktiviteler

Gökçeada Gezilecek Yerler Rehberi | Yapılabilecek Aktiviteler

gokceada gezilecek yerler rehberi

Gökçeada gezilecek yerler rehberi, Gökçeada’ya gideceğim ancak nereyi, nasıl gezeceğim? sorusuna yanıt olarak hazırlanmıştır. Ayrıca, merak ettiğiniz ulaşım problemine de cevap verilmiştir. Çanakkale’de gezilecek yerler arasında, doğası ve tarihi ile önde gelen yerlerden biridir. Dilerseniz, sizler için hazırladığımız rehbere geçelim;

Gökçeada Gezilecek Yerler Listesi

Pek çok gezilecek yer barındırmakta olan Gökçeada, ruhunuzu tazeleyen dinginliği ve eşsiz doğası ile size oldukça keyifli bir gezi deneyimi yaşamanızda yardım ediyor. Temiz atmosferi sayesinde bol miktarda oksijen depolayabileceğiniz Gökçeada’da gezilebilecek yerler listesine birlikte göz atalım.

  1. Yıldız Koyu
  2. Aydıncık Plajı
  3. Rum Köyleri
  4. Gökçeada Lazköyü

Yıldız Koyu

Gökçeada’nın merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunmakta olan Yıldız Koyu, Sualtı Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgenin kayalık yapısı ve güzel havası, koya farklı bir ambiyans katmaktadır. Özellikle sualtı dünyasını merak ediyorsanız Yıldız Koyu’nu kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Aydıncık Plajı (Kefaloz Plajı)

Gökçeada merkezine 10 kilometrelik mesafede bulunmakta olan Aydıncık Plajı, Gökçeada’da oldukça fazla uğramakta olan noktalardan biridir. Aynı zamanda Kefaloz Plajı olarak da bilinmekte olan Aydıncık Plajı, 1 kilometreden uzun altın rengi kumlara sahip olan bir plajdır. Bölge sahip olduğu doku sayesinde Rüzgâr sörfü içinde oldukça uygundur. Bu nedenle pek çok kişi sörf yapmak için bu plaja gelmektedir.

Rum Köyleri

Gökçeada tarihi için oldukça önemli olan Rum köyleri, ciddi turistik geziler yapılan bir yerdir. Rum köyleri aynı zamanda eşsiz doğal güzelliklere de sahiptir. Gökçeada Tepeköy, Dereköy, Zeytinli ve Kaleköy bölgede gezilmesi gereken önemli yerler arasında bulunuyor.

Rum köylerinde bulunmakta olan Kaleköy dışındaki köy alanları, sit alanı olarak ilan edilmiştir. Kaleköy bu nedenle şu an itibari ile adanın merkezinde yer alırken aynı zamanda gündelik hayatın da çoğunlukla yaşandığı yer olarak bilinir.

Gökçeada Lazköyü

Gökçeada Lazköyü de kesinlikle gezilmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Bu köylerde yapılmakta olan eşsiz kahve ve sahil manzaraları ile farklı bir kültür ve güzellik ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Gökçeada sizi birçok yer gezerek özel bir deneyim yaşamaya davet ediyor. Peki, Gökçeada’ya nasıl gidilir?

Gökçeada’ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada'ya Nasıl Gidilir?

Gökçeada Çanakkale içerisinde bulunmakta olan çok güzel bir adadır. Peki birçok kişinin en az bir kere gidip gezmek istediği Gökçeada’ya nasıl gidilir? Türkiye’nin Batı köşesinde bulunmakta olan Gökçeada; sualtı güzellikleri, tertemiz olan denizi, sakinliği ve yemyeşil doğası ile hem yaz ayları hem de kış ayları pek çok aktivite ile birlikte konuklarını bekliyor.

İstanbul’dan 330 kilometre uzaklıkta olan bu güzel bölgeye deniz yolu ile ulaşım sağlanıyor. Adaya Çanakkale limanından kalkmakta olan deniz otobüsleri ile ya da Eceabat limanından kalkan Gökçeada feribotu seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Pek çok kişi gibi siz de adaya özel aracınızla gitmek isteyebilirsiniz. Gökçeada’ya özel aracınız ile gitmek istiyorsanız Eceabat, Gelibolu, Tekirdağ üzerinden Kabatepe Limanı’na ulaşabilir, Kabatepe Limanı‘ndan kalkmakta olan Gökçeada arabalı vapur seferlerini kullanarak Gökçeada’ya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Gökçeada’da Yapılacak Şeyler

Gökçeada gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir adadır. Ancak Gökçeada içerisinde gezmek dışında yapılabilecek pek çok aktivite bulunur. Ayrıca bu aktiviteleri yapmak isteyen birçok kişi, Gökçeada’ya gelip Gökçeada’da bulunmakta olan güzellikler ile rahat bir nefes alırken aynı zamanda da birçok aktivite yapabilirler. Peki Gökçeada’da yapılabilecek aktiviteler nelerdir?

Gökçeada'da Yapılacak Şeyler
Gökçeada, daha çok yaz turizmi ile öne çıkmış olsa da, dört mevsim tatile gidilebilecek bir cennet köşesidir.

Kitesurf

Gökçeada’da yapılması en çok tavsiye edilen aktivite Kitesurf’tür. Kiteboarding olarak da bilinmekte olan bu aktivite, güçlü bir uçurtma ile küçük bir board ile sörf yapan kişiyi özgür olarak hareket ettirme olanağı sağlayan bir spor dalıdır.

Rüzgârı tüm yıla homojen bir şekilde dağılmış olan Gökçeada rüzgarları sayesinde, rüzgarı kuvvetli ve sürekli olan yerlerde yapılabilecek olan bu spor dalı rahatlıkla Gökçeada’da yapılabilmektedir.

Dalış

Dalış da Gökçeada’ya gelindiği zaman yapılması gereken aktiviteler arasında yer almaktadır. Gökçeada dalış yapıp sualtı dünyasını keşfetmek ayrı bir keyif sunuyor. Saros Körfezi’nden başlayarak Gökçeada’ya doğru uzanmakla olan fay hattı size eşsiz bir dalış deneyimi sunacaktır. 2009 yılında açılmış olan dalış merkezi sayesinde artık Gökçeada dalış yapmak mümkün.

Tekne Turları

Gökçeada yapılmakta olan tekne turlarında sabah saat 12.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında rüzgârın durumuna göre Tepeköyaltı, Pirinçburnu, Şelale, Mavikoy, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Yelkenkaya, Kaşkava (Peynir Kayalıkları), Güzelcekoy, Kefalos Burnu Koyları ve Batıklar gezdirilmektedir. Koylarda rüzgârın durumuna göre verilmekte olan molalarda gezinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Rüzgâr Sörfü

Gökçeada’da saymış olduğumuz bu aktivitelerin dışında rüzgâr sörfü için de Türkiye’nin en önemli merkezleri arasında yer alıyor. Uzun yıllar boyunca yabancı sörfçüler tarafından ziyaret edilen ve özellikle son yıllarda Bulgar-Romen sörfçülerin ilk tercihi konumunda bulunmakta olan Gökçeada, yıl içerisinde ortalama olarak 300 gün boyunca rüzgâr sörfü için uygun olan koşullara sahip.

Gökçeada’da Kışın Ne Yapılır?

Gökçeada gezilecek yerler, özellikle kış aylarında renkleri ile insanları cezbediyor. Doğru zamanda yola çıkıldığı zaman Gökçeada’da keyif alacağınız pek çok aktivite bulabilir, tarihi açıdan önemli olan birçok yeri gezebilirsiniz.

Gökçeada'da Kışın Ne Yapılır?

Kış zamanı Güney illerinde bulunmakta olan birçok beldenin aksine Gökçeada’da sezon oldukça çabuk kapanmaktadır. Eylül ayına gelindiği zaman sezonluk yerlerin birçoğunun kapanmış olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle de yemek yenilecek ya da kalınacak yerler sınırlıdır. Bunu bilerek kış zamanı Gökçeada’ya gitmenizde fayda var.

Kış aylarında Gökçeada içerisindeki tüm köyler, en yalın hallerine bürünür ve daha önce hiç görmediğiniz bir manzara sunar. Kış ayında Gökçeada’da yaz ayı tatile gelmiş olan tatilciler, gideceği için herhangi bir kalabalık grup ile karşılaşmadan adanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Ayrıca sahiller de kışın birbirinden farklı renkler ve manzaralar sunuyor. Bu nedenle sakin kış ayı diyerek sahilleri gezmemezlik etmeyin. Eğer kış mevsiminde Gökçeada’ya gittiyseniz Yıldız Koyu’nun bürünmüş olduğu mavi ve yeşil arası birçok tonu da gözlerinizle görmelisiniz. Ayrıca kış aylarında su da bulanık olmayacağı için sualtını net bir şekilde seyredebilirsiniz.

Gökçeada Nerede?

Gökçeada nerede? sorusu son zamanlarda oldukça merak ediliyor. Eski adı İmroz olan Gökçeada, Saros Körfezi’nin girişinde bulunurken Ege Denizi’nin ise kuzey tarafında yer alıyor. Dört tarafı denizlerle çevrili olan bu güzel nokta, Çanakkale’ye bağlıdır ve Türkiye’nin en büyük adası konumunda yer alır. Adanın kuzey tarafında Semadirek Adası yer alırken güney tarafında ise Bozcaada yer alıyor. Yolunuz Bozcaada’ya da düşerse, ki bizce Gökçeada’dan sonra mutlaka oraya da gitmelisiniz, Bozcaada Gezilecek Yerler Rehberimizi okumalısınız.

Pek çok kişinin sormakta olduğu Gökçeada nasıl bir yer sorusunun cevabı ise oldukça hayret vericidir. Beklenilenin aksine Gökçeada’nın arazisi volkanik kütlelerden oluştuğu için bir hayli engebelidir. Gökçeada’nın en yüksek noktası, 673 metre yüksekliğe sahip olan Doruk Tepesi’dir. Ayrıca su ile doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin olan Gökçeada’da dört gölet ile beraber 1 adet de baraj gölü bulunuyor.

Gökçeada Nereye Bağlı?

Gökçeada’nın Çanakkale içerisinde bulunduğunu biliyoruz. Peki, Gökçeada nereye bağlı hiç düşündünüz mü? Marmara Bölgesi’nde yer almakta olan Çanakkale ilinin yaklaşık olarak 9000 nüfuslu bir ilçesi olan Gökçeada, Çanakkale’nin Ege Denizi’ndeki iki ada ilçesinden birisidir.

Gökçeada’nın en yakın komşusu doğu kısmında bulunmakta olan Eceabat ilçesidir. Ana karadan uzaklığı yaklaşık olarak 10 kilometre olan Gökçeada’nın il merkezine olan uzaklığı ise yaklaşık olarak 70 kilometre olarak belirtilmiştir.