Haram Aylarda Yapılan Savaşlara Ne Denir?
  1. Ana Sayfa
  2. Din

Haram Aylarda Yapılan Savaşlara Ne Denir?

0

Haram aylarda yapılan savaşlara Ficar Savaşları denir. Bu savaşın bir diğer tanımı ise Peygamber Efendimizin amcaları ile birlikte katıldığı ancak bizzat kendisinin yer almadığı savaşlardır.

Arap kabilelerinde savaşmanın haram sayıldığı bazı aylar mevcuttur. Medine, Taif ve Mekke’de yaşayan Arap kabilelerine göre haram aylar şunlardır:

  • Zilkade
  • Zilhicce
  • Muharrem
  • Recep

Elbette bu uygulamanın hangi tarihten itibaren yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Bu aylarda bütün kabilelerde ufak tefek farklılıklar olur. Ancak bu ayların büyük bir bölümünde barış ortamı hakimdir. Bu aylarda insan öldürmek ve bir malı gasp etmek büyük günah sayılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Oruçluyken Pis Şeyler İzlemek Orucu Bozar Mı?

Haram Aylarda Yapılan Savaşlar Nelerdir?

Haram aylarda yapılan savaşların sebebinin yine krallığının çöküşünden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu savaşlar toplam 4 tanedir

  1. Birinci Ficar Muharebesinde Kinane ve Hevazin kabileleri birbirleriyle savaşmıştır. Bu savaş tamamıyla güç mücadelesidir.
  2. İkinci Ficar Muharebesinde ise Kinane kabilesinde bulunan bir grup gencin bir kadına saldırması sonucu yaşanmıştır.
  3. Üçüncü Ficar Muharebesi borç davasından çıkmıştır. Bunlara ek olarak Kinane ve Hevazin kabileleri arasında yaşanmıştır.
  4. Dördüncü Ficar Muharebesi ise en uzun süren Ficar Muharebelerinden birisidir. Savaş Kureyş ve Kinane kabilesi ile Kays Aylan kabilesi arasında meydana gelmiştir. Bir cinayetten dolayı çıkmıştır. Bu durum daha sonra kan davasına dönüşmüştür. Savaşı Kureyş ve Kinane kabileleri kazanmıştır.
içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın