Hard Disk Yanarsa Ne Olur? Nasıl Anlaşılır?
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar

Hard Disk Yanarsa Ne Olur? Nasıl Anlaşılır?

0

Hard disk yanarsa, içinde depolanan verilerin tamamını kaybedebilirsiniz. Durum bu hale geldiyse işinde uzman kişilerden destek almanız gerekir. Duruma göre verilerin hepsi kurtarılamasa da bir kısmının kurtarılma ihtimali bulunur. Gelin, hard disk yanarsa neler yapabiliriz birlikte inceleyelim:

İçindekiler

Hard Diskin Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

1. Hard Diskten Çıt Çıt Ses Geliyor

Hard diskin bozuk olduğunu anlamak için, sabit diskten çıt çıt ses geliyorsa kafa vurma problemi ortaya çıkmış demektir. Bu sorun genellikle cihazın düşürülmesinde, darbe almasında ya da şiddetli sarsıntı geçirmesinde yaşanır. İçinde yer alan plaka okuyucunun bozulmasından kaynaklanır.

2. Hard Disk Yavaş Çalışıyor

Cihazınız yavaş çalışıyor ve işlemi gerçekleştirmesi uzun sürüyorsa diskte problem olabilir. Bu sorun genelde hard diskin düzgün okunamamasından kaynaklanır.

3. Hard Diske Format Atılamıyor

Cihaza format atmaya çalışırken hata verip yarıda bırakıyor olabilir. Bu sorun da sabit diskin okuma/ yazma bölümünde bir hata oluştuğunu gösterir.

4. Bilgisayar Diski Görmüyor

Cihazınıza format atarken ya da boot menüsünde hard disk görünmüyor ise muhtemelen disk arızalı durumdadır. Bu sorunu tam anlamak için sata ve güç kablosunu değiştirmeniz ya da diski dock station cihazına bağlamanız gerekir. Sabit disk burada görünmüyorsa problemlidir.

Hard Disk Değişince Bilgiler Gider Mi?

Hard disk değişince içindeki bilgileri yeni sabit diske aktarmanız gerekir. EaseUS gibi programları yüklemeniz gerekir. Uygulama ücretli olsa da deneme sürümüne para vermeden bakabilirsiniz. https://tr.easeus.com/pc-transfer-software/pctrans.html adresinden indirebilirsiniz.

Bunun dışında Windows kurulumunu yeniden yapmanız gerekir. Bilgisayarın power tuşuna basın. Ekran açılırken F12 ya da F5 tuşuna basarak boot menüsüne giriş yapın. USB belleği bilgisayara takıp Windows’u yeniden kurabilirsiniz.

Hard Disk Bozulursa PC Açılır Mı?

Hard disk bozulursa bilgisayarın açılmasını engelleyebilir. Bunun nedeni cihazın işletim sisteminin yani açılmasını sağlayan yazılımın devreye girememesinden kaynaklanır. Bu sorunda bilgisayarın açılmasını engeller. Eğer yeterli bilginiz yoksa cihazı tamir etmeye kalkmayın. Yetkili servise teslim edip sorunun kaynağını ve çözümünün bulunmasını bekleyin.

Hard Disk Tamir Edilir Mi?

Hard disk tamiri yapılabilmesi için öncelikle sorunun nerede olduğu bilinmesi gerekir. Eğer plaka ya da okuyucu ucu zarar gördüyse hdd tamiri yapılamaz. Genelde veri kurtarma işlemi gerçekleştirilir. Tamir ile çalıştırılan disk, plak ve iç hasarlarından dolayı kısa bir zaman sonra yeniden bozulacağı için onarımın yapılması mantıklı değildir.

Umarım yazımızı faydalı ve bilgilendirici bulmuşsunuzdur. Beğendiyseniz, teşekkür olarak sizden yazımızı paylaşmanızı ve daha çok kişiye ulaşmasında yardımcı olmanızı rica ediyoruz.

Yorum Yazın