Motorlu Hasta Yatağı ve Havalı Hasta Yatağı Arasındaki Farklar
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Motorlu Hasta Yatağı ve Havalı Hasta Yatağı Arasındaki Farklar

0

Hasta yatağı veya bilinen adı ile hastane yatağı, yatarak tedavi gören veya yatalak hastaların bakım ve konforu düşünülerek üretilmiş olan medikal bir üründür. Hasta yatağı denildiğinde 2 motorlu, 3 motorlu ve 4 motorlu hasta karyolası ile havalı hasta yatağı akla gelir.

Hayatın bazı dönemlerinde yaşanan hastalıklar veya yaşlılık nedeni ile hayat her zaman sağlıklı bir şekilde yaşanmıyor. Yatakta tedavisi devam etmek durumunda olan veya kalan yaşamını yatarak geçirmek zorunda olanların daha konforlu uyuması, dinlenmesi, tedavi olması ve iyileşme sürecinin hızlanması için hasta yatağına ihtiyaç duyuluyor. Yatarak tedavi olmak veya sürekli yatmak oldukça zor bir süreçtir. Bu süreçte aynı zamanda hastanın bakıma da ihtiyacı vardır. Hem hasta ihtiyacı ve konforu hem de hasta bakıcı iş yükü bakımında mükemmel bir destek ve yardımcı olan hasta yatağı, donanım olarak birçok özelliklere sahip bir yatak çeşididir.

Motorlu hasta yatağı ve havalı hasta yatağı, kullanımı son derece pratik, konforlu ve çok özellikli yataklar olup fiziksel ve psikolojik desteği ile yatan hastalar için hastane ve ev ortamında tercih edilmektedir.

Motorlu Hasta Yatağı

Motor sayısına göre baş-ayak kısmı ve gövdesi hareketli bir yatak çeşidi olup, hastanın ihtiyacına göre kumanda ile pozisyon aldırılan hasta karyolasıdır. 2, 3 ve 4 motorlu modelleri bulunan motorlu hasta yatağı; yatakta tedavi gören, hiç hareket edemeyen veya sürekli yatmak durumunda olan hastaların bakımında önemli rol oynar.

Tedavi veya sürekli yatış süresince hastanın beden ve ruh sağlığının desteklenmesi son derece önemlidir. Önceki yıllarda sadece hastane ortamında gördüğümüz motorlu hasta yatağı artık ev ortamına uygun ahşap modelleri ile evde de kullanılıyor. Hastanın kendisi veya bakıcısı, kumanda yardımı ile yatağa pozisyon aldırarak yemek yeme ve TV izleme gibi aktiviteleri daha kolay hale getiriyor. Kilolu hastaların yatakta doğrultulması fiziksel güç gerektirdiğinden son derece zordur. Oysa motorlu hasta yatağı ile bu tür ihtiyaçlar en pratik şekilde karşılanıyor. Taşıma kapasitesi kilolu hastalara da uygun olan yataklar, havalı hasta yatağı veya karyolaya uygun bir yatak şiltesi ile kullanılıyor.

Serum askısı ile gönderilen motorlu hasta karyolası, hastanın tedavi ve yatış süresince yaşanan zorlukları ortadan kaldıran kullanımı kolay bir karyola çeşididir. 360 derece dönen tekerlekleri sayesinde gerek hastane gerekse ev ortamında en kolay şekilde konumlandırılır, sabitlenir ve kayması engellenir. Ahşap modelleri ev ortamında diğer mobilyalarla uyumlu olup hastane havasından uzak oluşu ile hasta psikolojisini olumlu etkiler.

Havalı Hasta Yatağı

Tedavi ve yatış süresince vücudun maruz kaldığı basıncı karşılayarak bası yarası oluşumunu engelleyen havalı hasta yatağı, boru tipi havalı yataklar olup dalgalı şişme formunda medikal bir yatak çeşididir. Boru yüksekliği 12,7 cm’dir ve dalgalı şişme özelliği ile kan dolaşımının sağlıklı çalışmasında etkilidir. 7/24 kullanılan havalı hasta yatağı; ısınma, titreşim ve ses gibi rahatsız edici durumların yaşanmadığı ürünlerdir. Hastanın kilosuna göre basıncının ayarlanabilmesi, vücudun her zaman nefes alabilmesi, kullanım kolaylığı ve rahatlığı en önemli özellikleridir.

Terleme yapmayan, bası yarası oluşumunu engelleyen ve mevcut yaraların iyileşmesini hızlandıran havalı hasta yatağı, boru şeklinde birbirine paralel hava kanallarına sahiptir. Birbiri ile senkronize çalışan hava kanalları sayesinde adeta masaj etkisi oluşturarak hastayı rahatlatır.

Yatan hasta için cildin oksijenle teması son derce önemlidir. Klasik bir karyola ve yatakta uzun süre yatan hastaların vücudunda kızarıklı ve ilerleyen zamanlarda yaralar oluşur. Bu tür yataklarda yatarken bu yaraların iyileşmesi neredeyse imkânsız olup yaralar giderek daha da acı verici hale gelebilir. Boru tipi havalı hasta yatağı, A+B sıralı borulu ve ayarlanabilir basınç motorlu olup yatan hasta ve hasta ile ilgilenenlerin hayatını fiziksel ve psikoloji olarak kolaylaştıran bir yatak çeşididir. Baklava dilimli ve baklava tipi havalı hasta yatağı modelleri de senkronize çalışan hava kabarcıkları sayesinde boru tipi yataklarla aynı mantıkla çalışır.

Motorlu Hasta Yatağı Nedir, Havalı Hasta Yatağı Nedir?

  • Motorlu hasta yatağı hasta karyolası olup motor sayısına göre kumanda edilen karyola çeşididir
  • Havalı hasta yatağı, baklava dilimli ve borulu modelleri ile motorlu hasta yatağı üzerinde kullanılır
  • Motorlu hasta yatağı, gün içinde ihtiyaç durumuna göre pozisyon aldırılan yataktır
  • Havalı hasta yatağı günün 24 saati çalışır
  • Motorlu hasta yatağı ve havalı hasta yatağı sağlık merkezleri ve ev ortamında kullanılır
  • Metal ve ahşap çeşitleri bulunan motorlu hasta yatağı ev ortamında ahşap modelleri ile hastane ortamında uzak bir hava yaratır
  • Havalı hasta yatağı, üzerine örtülen şilte ile kullanılan ve hasta karyolasına kolay bir şekilde sabitlenen bir üründür
  • Kan dolaşımı ve konforlu bir tedavi süreci ve yatış için motorlu hasta yatağı ve havalı hasta yatağı bir bütünün 2 parçası olarak birlikte mükemmel sonuçlar verir.

Motorlu hasta karyolası, standart hasta yatağı veya havalı hasta yatağı ile birlikte kullanılmakta, kullanım süresince hastanın pozisyon aldırılmasını kolaylaştırarak bakım ve tedavide önemli destek olmaktadır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın