Hurling nedir? Hurling Sporu Nasıl Oynanır?
  1. Ana Sayfa
  2. Genel Kültür

Hurling nedir? Hurling Sporu Nasıl Oynanır?

Hurling sporu, çim üzerinde değnek ve topla oynanan, çok hızlı olmayı gerektiren bir açık hava oyunudur. İrlandalılar’ın milli sporlarından biri olan oyun, ülkede popülerliği açısından ikinci sırada gelmektedir. Bu spor İrlanda tarihinde önemli bir yere sahiptir ve İrlanda halkı oyun için her yıl düzenlenen organizasyonu yakından takip etmektedir.

Oyunun en temel özelliği “Çim üzerinde oynanan en hızlı spor” olarak bilinmesidir. Saha büyüklüğü, oynanış şekli gibi nedenler yüzünden yorucu bir spor olarak bilinmektedir. Hızlı ve güçlü oyunculara ihtiyaç duyan bu spor herkesin yapabileceği bir spor değildir. Öyle ki, İrlanda öykülerinde kahramanların birçoğunun hurling oyuncusu olduğu bilinmektedir. Dilerseniz şimdi oyunun nasıl oynandığını daha yakından inceleyelim.

Hurling Sporu Nasıl Oynanır?

Hurling oyunu, 15’er kişilik iki takım ile oynanmaktadır. Oyunda temel amaç; “Sliotar” adı verilen topu rakip takımın kalesine veya kalenin üstündeki direklerin arasına sokmaktır. Oyun “Hurley” adı verilen özel bir sopa ile oynanmaktadır. Diğer takım sporlarında olduğu gibi forma giyilmektedir. Bunun yanında biraz sert ve hız gerektiren bir oyun olmasından dolayı oyuncular kask takmaktadırlar.

Oyuncular, ellerindeki hurleyleri kullanarak topu kazanmak için mücadele etmektedirler. Topu kazandıktan sonra rakip takıma kaptırmadan karşı kaleye doğru ilerlemeye çalışmaktadırlar. Bu süreçte çok hızlı olmaları gerekmektedir. Hızını ve gücünü kullanarak karşı kaleye gelmeyi başaran oyuncunun son amacı topu kaleye veya üst direklerin arasına sokmayı başarmaktır.

Hurling Nasıl Bir Sahada Oynanır?

hurling 1
hurling 1

Hurling sahası, diğer oyunlara kıyasla büyük bir sahadır. Bu oyunun oynanması için diğer sporlara göre daha geniş bir stadyum gerekmektedir. Bu oyunda saha uzunluğu 137 metre, saha genişliği ise 82 metre olarak belirlenmiştir. Sahanın iki ucunda yer alan kale direkleri yerden 7 metre yüksekliktedir ve direkler arasındaki uzaklık 6,4 metredir. Bununla birlikte üst direğin yerden yüksekliği 2,4 metredir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Wingsuit Uçuşu Nedir? Tehlikeli Mi? Tüm Detaylar

İrlanda’nın başkenti Dublin’de bulunan Croke Park, hurling açısından önemli bir stadyumdur. 82.500 kişilik kapasiteye sahip olan bu stadyum, futbol dışında bir oyun oynamak için kurulmuş en büyük stadyum olmasıyla ve İrlandalıların, İngilizlerden aldıkları bağımsızlıklarını simgelemesiyle öne çıkmaktadır.

Hurling Sporunda Kullanılan Malzemeler

Hurling topu, sopası ve kaskı bu spor için gerekli malzemelerdir. Sliotar mantardan yapılmakta ve etrafı yün ve deri ile sarılmaktadır. Bu topun ağırlığı 100-130 gr arasında değişirken, çevresi 22,9- 25,4 arasında değişir. Hokey sopasına benzeyen hurleyin en önemli farkı, tokacının daha kısa ve enli olmasıdır. Bu enlilik topun yerden veya havadan başka bir oyuncuya yollanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu sopanın eni 7.6 cm, uzunluğu ise 1.07 cm’dir.

hurling sporu kurallari
hurling sporu kurallari

Hurling Sporunun Kuralları Nelerdir?

  • Sliotar adı verilen top, alt kaleden geçirildiğinde takım 3 puan kazanırken, üst direklerden geçirildiğinde 1 puan kazanmaktadır. Topu alt kaleden geçirmek daha yüksek bir puan sağlar çünkü alt kaleyi koruyan bir kaleci bulunmaktadır.
  • Rakibi durdurmak için kasıtlı bir şekilde yapılan sert müdahale, faul sayılıp serbest atış ile cezalandırılmaktadır ve atış faulün yapıldığı yerden kullanılmaktadır. Bununla birlikte hurling sporunda faul kale çizgisinin önündeki dikdörtgende yapılırsa, kaleye 20 metre uzaklıktan bir penaltı ile cezalandırılmaktadır.
  • Sliotara ayakla vurulabilir fakat yerden elle almak veya elle fırlatmak yasaktır. Sliotar, hurleyin ucuyla sürülebilir. Vuruşlar soldan ya da sağdan yapılabilmektedir.
  • Hurley ile topa vurmadan önce topu elle tutmak serbesttir. Fakat sliotarı elle tutarak 5 adımdan fazla atmak, elden ele pas vermek ve yere değmeden üst üste 3 kez tutmak yasaktır.

Hurling Maçları Kaç Dakika Sürer?

Hurling maçları, iki devre şeklinde oynanmaktadır ve her bir devre 30 dakika sürmektedir. Eğer oyun şehirlerarası büyük bir oyunsa, her bir devre 35 dakikaya çıkmaktadır. Maç sonunda eşitlik söz konusuysa, uzatma devresi oynanmaktadır. Uzatma devresi 10 dakika sürmektedir.

içeriğimizi oylayın