IBAN Numarası Vermek Sakıncalı mı?
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi

IBAN Numarası Vermek Sakıncalı mı?

0

IBAN numarası vermek tehlikeli mi diye düşünüyorsanız, cevabını hemen verelim, hayır değil. IBAN numaranızı, başka birinden ödeme almak için paylaşmanız durumunda, o kişi veya IBAN numaranıza ulaşabilecek başka kişiler, hesabınıza erişim sağlayamaz.

Bu durumu, evinizin adresini bilen kişilerin, anahtar olmadan evinize girememesine benzetebiliriz. Anahtar, sizin bankacılık bilgilerinizdir ve bunlar şubeye gidiyorsanız kimliğiniz ve kendiniz, internet bankacılığını kullanıyorsanız şifreniz ve bankaya kayıtlı telefon cihazınızdır. Bunlara sahip olmayan biri, sizin hesabınıza ulaşamaz.

Bu nedenle, para almak için IBAN numarası vermek tehlikeli değildir. Ödemelerinizi, IBAN numaranızı paylaşarak gönül rahatlığı ile müşterilerinize veya alacaklılarınızdan tahsil edebilirsiniz.

IBAN Numarası İle Para Çalınır Mı?

Sadece IBAN numaranız ile paranızın çalınması mümkün değildir. Ancak bilgisayar korsanları, güvensiz ağlar üzerinde yazışmalarınızı ele geçirip sizin IBAN numaranız ile kendilerininkini değiştirerek size gönderilecek paranın kendi hesaplarına gönderilmesini sağlayabilir.

Bankacılık ve finans konularında unutulmaması gereken en önemli nokta, güvenliğinizin kendi sorumluluğunuzda olduğudur. Örneğin, IBAN numaranızı, iş yapmadığınız üçüncü kişilere vermemek, kimlik bilgilerinizi paylaşmamak ve internet bankacılığı şifrenizi kimsenin bilmediği ve başka yerlerde kullanmadığınız bir şifre şeklinde belirlemek çok önemlidir. Buna ek olarak, internet bankacılığı şifrenizi, başka kişilerin kolaylıkla erişebileceği noktalara yazmamanızı da tavsiye ediyoruz.

Unutmayın, güvenliğiniz konusunda yapacağınız ihmaller, bankalar veya üçüncü kişiler zararınızı karşılamayacaktır.

IBAN Numarası Hacklenir Mi?

IBAN numaranız yabancıların eline geçse dahi, hiçbir şey yapamazlar. Önemli olan, yukarıda da anlattığımız gibi IBAN numaranızı paylaştığınız ağın güvenli olmasıdır. Aksi takdirde, yazışmalarınıza müdahil olup sizin IBAN’inizi kendilerininkiyle değiştirebilirler.

IBAN Numarası Nedir?​

IBAN numarası açılımı, International Bank Account Number şeklindedir. Türkçesi, Uluslararası Banka Hesabı Numarasıdır. Her IBAN numarası, dünya üzerinde sadece tek bir hesaba aittir. İki farklı hesabın aynı IBAN’i olamaz.

IBAN numarası, 2 harften oluşan ülke kodu ile başlar. Bu kod, ülkemiz için TR şeklindedir.

IBAN Numarası Kaç Haneli?​

Türkiye için geçerli olan IBAN numaraları, 26 hanelidir. IBAN hane sayısı, her ülke için farklı olarak belirlenmiştir. Yine de, herhangi bir IBAN numarasının toplam uzunluğu, baştaki iki karakterlik ülke kodu dahil olmak üzere 34 haneyi geçemez. Türkiye’de kullandığımız IBAN numaralarının yapısı şu şekildedir:

iban numarasi kac haneli
iban numarasi kac haneli

IBAN Numarası Kişiye Özel Mi?

Dünya üzerinde kullanılan tüm IBAN numaraları kişiye ve hesaba özeldir. Bir IBAN’ın başkasına verilmesi mümkün değildir. Bankalar, hesap açılışlarında size daha önce hiç kullanılmamı bir IBAN tahsis eder.

Hesap Numarası IBAN’in Son Kaç Hanesi?​

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz üzere, hesap numaranız, IBAN numaranızın son 16 hanesidir.

IBAN Numarası Nerede Yazar?​

IBAN numaranız, bankadan size verilen hesap cüzdanınızda yazar. Ancak, son zamanlarda başta Ziraat Bankası ve Halk Bankası gibi devlet bankalarımız, IBAN numaralarını bankamatik kartlarının üzerine yazmaya başladı. Bu durum, banka hesap cüzdanını sürekli yanında taşımayan vatandaşlarımız için büyük kolaylık oldu.

IBAN Numarası Yazarken Boşluk Bırakılır Mı?

IBAN yazılırken boşluk bırakılmaz. Başlangıçtaki TR dahil olmak üzere, 26 harf ve rakamın tamamını bitişik yazmalısınız.

EFT Yaparken IBAN Numarası Nasıl Yazılır?

EFT, havale veya FAST yöntemleri ile para gönderirken, IBAN numaranızı baştaki TR dahil olmak üzere bitişik yazmalısınız. IBAN, okurken kolaylık olması açısından 4’erli rakam grupları halinde verilse de, işlem yaparken bitişik yazmakta fayda vardır.

içeriğimizi oylayın

Yorum Yazın