1. Ana Sayfa
  2. Beslenme
  3. İntermittent Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

İntermittent Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Örnek Menü

intermittent diyeti nedir

İntermittent Diyeti (intermittent fasting ya da IF), aralıklı oruç yöntemidir. Bu sayede 8 saat beslenip 16 saat aç kalmaya odaklanılır ve yağ yakımı amaçlanır. Bu yöntem size genel bir liste sunmaz kişiye özeldir ve rejim yapmaktan çok beslenme düzeni içerisinde zaman ayarı yapılmasına odaklanır. Ne yediğiniz değil saat kaçta yediğiniz önemli olacağı için kendi bünyenize göre on altı saat bir şey yememek üzere diyette ayarlama yapmanız gerekir. Diyet yaparak zayıflarken sizin için önemli olan bu yöntemin sizden istediği uzun süre açlığa dayanma durumunu hayatınıza geçirebilmenizdir.

İntermittent Diyeti Nasıl Yapılır?

İntermittent diyeti belli bir kurala tabi değildir. Önemli olan güneşin doğuşu ve batışı arasındaki zaman içerisinde beslenmeyi düzene sokmaktır. Günde sekiz saat beslenip on altı saat aç kalmanız gerekmekte ve bünyenizi buna göre dengede tutmanız gerekecektir. Burada amaç enerji sisteminizin farklı kriz noktalarında da hazırlıklı çalışabilmesi ve her sisteme uyum sağlayabilmesidir. Tabi böylelikle kilo kaybı da olacağı için tamamen bireysel bir süreci ifade etmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

  • 16/8 yöntemi (her gün 16 saat aç kalmak)
  • 5:2 diyeti (haftada iki gün aç kalırsınız)
  • Ye-dur-yeme (haftada bir veya iki gün 24 saat aç kalmak)
  • Savaşçı tekniği (gündüzleri aç, geceleri dengeli ve büyük porsiyon yemek)
  • Öğün atlama (bünyenize göre öğün atlamak örneğin sabah yediniz akşam yemediniz)
Intermittent Fasting ( IF ) Nasıl Yapılır?
Intermittent Fasting ( IF )

Görüldüğü gibi bu yöntem tamamen kişisel ve belirli bir reçete dışında yapılmaktadır. Bunu uygulayan bireyler zamanla tokluk hissi oturduğu için tek öğün yaparak günlerini geçirdiklerini ifade etmektedir. Ancak bu uygulamanın sağlıklı olup olmadığı oldukça tartışılmakta ve kesinlikle doktora danışmadan uygulanması önerilmemektedir.

Özellikle, uzun süre açlık ve kan şekerinin ani yükselmesine yol açan insülin direnci meselesini tetikleyebileceği düşünülmektedir. Kendinizi yorgun, bitkin ve halsiz hissetseniz de sonrasında bir düzene girince acıkmayacaksınız. Diyet yapma konusunda bir sınırlama olmadığı için sabah kahvaltıda çikolatalı pankek yiyip akşam öğün atladığınızda ve spor yaptığınızda dahi aralıklı oruç tutmuş olursunuz. Yine aynı şekilde gün içerisinde iki öğün yiyip birini sabah saat 8.00’da diğerini de 16.00’da yaptığınızda bu yönteme uygun davranmış olacaksınız.

İntermittent Fasting Diyeti Nedir?

Intermittent fasting diyeti, sekiz saat yemek yiyip on altı saat aç kalmak ile zayıflamaktır. Yağ yakımı uzun süre açlık neticesinde gerçekleşir ve bu spor ile desteklenir. Tamamen bünyenin ve iradenin ön planda olduğu bir uygulamadır ve kişinin kendine özel yapacağı yöntemlere dayanır.

Örneğin, saat 16.00’da salçalı makarna yiyip günün geri kalanında hiçbir şey yemeyip gece uyku vaktinizde uyumanız bunun bir çeşididir. Kahvaltıyı serpme yapıp ve büyük porsiyonlar tüketip yine aynı şekilde uyuyana kadar bir şey yememeniz de buna bir örnektir. Bol bol su içilen bu uygulamada önemli olan açlığa dayanabilmek ve zamanla tokluk hissini artırmaktır.

İntermittent Diyeti Menü

İntermittent diyet menü hazır bir liste değildir. Tamamen kişiye özel bir süreci ifade eden aralıklı oruç yöntemi kişinin uzun süre aç kalmasına odaklanan bir tekniktir. Örneğin, meyve yok veya pizza yok denilmez, yemek düzeni tamamen uygulayan bireye aittir. Bunun sebebi de metabolizmanın uzun süre aç kaldığında yağ yakımını hızlandırdığının düşünülmesidir.

Zamanla tokluk hissi arttıkça kişi daha az yiyecek ve bunu yaşam biçimi haline getirecektir. Unutmayın ki bu tip uygulamalar herkes için yararlı olmayacak olumsuz sonuçlar yaratacaktır. O sebeple uzman bir diyetisyen ile görüşüp kendi fizyolojik ve metabolik sisteminize göre bir rejim yapmak faydalı olacaktır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap