1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Tam Liste

isvec diyeti nedir nasil yapilir

İsveç diyeti, iki haftada 7 ve 20 kg arasında zayıflatmayı vadeden bir yöntemdir. Son iki yıl içinde hiç kilo almamak da bu söylemin arasındadır. Fakat bu oldukça iddialı bir cümledir ve böyle bir şeyin mümkün olmadığı herkesçe bilinmelidir. Az bir zaman içinde düşük kalori ile incelmeyi öneren bu rejim biçimi kesinlikle tavsiye edilmez. 13 gün içerisinde düşük karbonhidrat ve protein içerikli bir stil ile beslenme gerçekleştirerek bazı şeylerin yasaklı olduğu bir çeşittir.

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

İsveç diyeti, 13 gün içerisinde çok ciddi rakamlara kadar zayıflama vaadi veren bir uygulamadır ama böylesi çok sağlıksızdır o sebeple bu konuyu anlatıyor olsak dahi denemeniz tavsiye edilmez . 13 gün boyunca uygulanan ve belirli kurallar çerçevesinde şekillendirilen bir diyettir. Menüsünde genelde kafeinli içeceklerin yasak olduğu ve tuzun şekerin kesinlikle tüketilmediği görülmektedir. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 1. Kafeinli içecek içilmez, ya da çok az içilir
 2. Tuz ve şeker yok
 3. Günde 2 litre su içilmeli
 4. 13 günün üzerinde uygulanması yasak
 5. 3 aylık periyodlar ile diyet uygulanmalı
 6. Diyeti en erken 6. Günü tamamlayınca bırakın
 7. Gün içinde öğün sıralamalarında değişiklik yapılabilir

İsveç Diyeti Nasıl Yapılır?

Kafeinli içecek içilmez, ya da çok az içilir

Çay, kahve ve diğer kafeinli içecekler genelde içilmez veya belirli bir skalada tüketilmesi önerilir. Örneğin sütlü bir kahve içmek tercih edilebilir.

Tuz ve şeker yok

İsveç diyetinde tuz ve şeker de kesinlikle tavsiye edilmez ancak bazen ölçülü miktarda şeker kullanımına müsaade edildiği bilinmektedir.

Günde 2 litre su içilmeli

Günde 2 litre suyun içilmesi ödem atmak ve incelmek için zaten bilinen bir mevzudur ancak bu teknikte sınır noktası olarak iki olması daha üzerinin de içilebileceğini göstermektedir.

13 günün üzerinde uygulanması yasak

Temel olay zaten belirli günün üzerine çıkmamak çünkü metabolizma hasara uğrayabilmektedir. Zaten çok sağlıklı bir rejim biçimi olmadığını söylemiştik iki haftanın ötesinde bunu devam ettirmek ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir.

3 aylık periyodlar ile diyet uygulanmalı

Sık sık yapılmaması gerektiği için belirli zaman aralıklarında eğer gerekli görülür de tekrar edilmek istenirse üç aylık periyodlarda bu yapılabilir.

Diyeti en erken 6. günü tamamlayınca bırakın

Altı gün tamamlanmadan bu diyet bırakılmamakta ve yapanlar tarafından böyle önerilmektedir. Sebebi işe yaraması ve vücudun birden dağılmamasından olabilmektedir.

Gün içinde öğün sıralamalarında değişiklik yapılabilir

Örneğin, kahvaltıda yediğinizi akşam yiyebilir akşamkini de öğle tercih edebilirsiniz. Tabi hafif bir şekilde tutmak gerekir ölçünün kaçmaması önerilir.

İsveç Diyeti Listesi – Neler Yenir? Yenmez?

İsveç Diyet Listesi

İsveç diyeti listesi, düşük karbonhidrat ve protein ağırlıklıdır. Genelde az yağlı veya organik olanlardan oluşan özel bir beslenme stili önermektedir. Bazen modeller ve mankenler podyuma çıkmadan önce bunu uygulamaktadırlar çünkü detoks etkisi vardır ve ödem attırıcıdır.

Oldukça tehlikeli bir rejim biçimi olduğunu aklınızdan çıkarmayın ve bunu uygulamamaya özen gösterin. Eğer, merak ediyorum diyor iseniz bir doktordan randevu alarak muayene olup durumu açıklayın ve onay aldığınız takdirde uygulamaya başlarsınız. Detaylandırmak gerekirse şunlar söylenebilir;

 İsveç diyeti yaparken yenebilecek olanlar şunlardır; 

 • Et, tavuk, hindi, balık ve kabuklu deniz mahsulleri.
 • Yumurta (organik).
 • Toprağın üzerinde yetişen sebzeler (örneğin lahana, karnabahar, mantar, salatalık vb.).
 • Doğal süt ürünleri (tam yağlı örneğin yoğurt, tereyağı, krem peynir).
 • Kısıtlı olmak şartı ile kuruyemişler (ceviz, fındık, çekirdek vb.).
 • İçecekler; su (en az 2 litre).
 • Doğal bitkisel yağlar.
 • Yulaf ve çavdar gibi tüketilmesi makul görülen bazı tahıl ürünleri.

 Yenmesi yasak olan yiyecekler ise şunlardır; 

 • Şekerli sular ve biralar.
 • Yağsız ve normal süt.
 • Dondurulmuş yağ, rafine yağ, margarin.
 • Her çeşit tatlı özellikle pasta, çikolata, kurabiye.
 • Karbonhidrat (makarna, pirinç, müsli vb.).

Görüldüğü gibi İsveç diyeti ile zayıflamak genelde bazı yiyeceklerin serbest ve bazı ürünlerin ise hiç yenmemesine dayanan bir sisteme sahiptir. Birey, 13 gün boyunca bu sıkı programa uymaya tabi tutulur ancak kesinlikle sağlıklı bir yöntem olmadığını belirtmek tekrardan yararlı olacaktır.

İsveç diyeti listesi ise bir günlük şu şekilde yapılmaktadır:

 Sabah 

 • Filtre kahve
 • Şekersiz krema

 Öğle 

 • Ispanak
 • Yumurta (2 adet)
 • Domates ( 1 adet)

 Akşam 

 • Et (biftek)
 • Salata
 • Meyve

Bu programı dört dün boyunca uyguladığınızda yağ yakımı olduğunu ve midenizin küçüldüğünü hissedeceksiniz ancak yine söylenmeli çok sağlıksız bir programdır ve 13 gün boyunca yapılıp bırakıldığı zaman düzenli bir kilo verme süreci sağlamamış oluyor. Bu sebeple hayatınızda hep olacak bir tarz benimsemeniz önerilmektedir.

İsveç diyeti biftek yerine ne yenebilir? sorusu çok soruluyor. Akşam yemeklerinde tansiyon, kolesterol vb. nedenlerle kırmızı et yiyemediğinizde, tavuk göğsü veya hindi eti yiyebilirsiniz.

İsveç Diyeti Merak Edilen Şeyler

Vejetaryen İsveç Diyeti Nasıl Oluyor?

Vejetaryen İsveç diyeti, sadece etin çıkartıldığı ancak diğer ürünlerin tüketildiği bir şekilde oluyor. Örneğin önceden balık yeniliyorsa artık bunun olmadığı ve daha çok süt ürünleri, kuruyemiş, meyvelerin yer aldığı bir liste uygulanıyor. Bildiğiniz üzere adı geçen beslenme biçimi hayvansal gıda tüketebildiği için sadece canlının kendisi yenmiyor. Bu şekilde bir program uygulanarak sabah, öğle ve akşam öğünlerinizi belirleyebilirsiniz.

İsveç Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

İsveç diyeti, 13 gün içerisinde 7 ila 20 kg arasında rakamlar verdiğini iddia etmektedir. Ancak bu bünyeye göre değişebildiği gibi normalde böyle bir şeyin çok sağlıksız olduğu ve mümkün olamayacağı bilinmelidir. Şok rejim listeleri sağlığınız için oldukça zararlıdır ve kesinlikle tavsiye edilmez. Bu da onlardan birisi olduğu için ve vücudun tüm besinlere az da olsa ihtiyacı olduğu bilinerek doktora danışmadan kendi başınıza bu işe girişmemelisiniz.

İsveç Diyeti Faydaları Neler?

İsveç diyeti faydaları, hızlı kilo verdirme dışında genelde çok olumlu bulunmayan bir çeşittir ancak yine de ilginç bulabileceğiniz pozitif özellikleri mevcuttur. Bunlar ise daha çok metabolizma düzenleyici ve kolesterolü yönetici bir etkisinin olmasına bağlanmaktadır. Kısa sürede yapılıp bitmesi biraz detoks ve antioksidan görevini anımsatsa da daha farklı biçimlerde tezahür ettiği bilinmektedir. Bunlar nelerdir dendiğinde şunlar söylenebilir;

 • Tansiyon dengeleme.
 • Kolesterol düzenleme.
 • Kan şekeri düzenleme.
 • İltihaplanmaya karşı koruyucu etki.

Görüldüğü gibi kısa süreli ve hızlı bir biçimde yapılmasına rağmen çeşitli olumlu özellikleri vardır. Bunun sebebi ise tatlıyı ve zararlı yağlardan oluşan besinleri tamamen dışlamasıdır. Ayrıca kafeinin belli bir derecesine karşı olması ve filtre kahve dışında kahve kullanmaması da bunu göstermektedir.

İsveç Diyeti Zararları Neler?

İsveç diyeti zararları, ani kilo verimi ve alımı yapması bakımından tek olumsuzluğu budur denebilir. Bunun yanında bazen kan şekeri düzenlemesi yaptığı gibi bozukluğuna da sebebiyet verebilir.

Bünye yorulmuş ve tatlı ihtiyacı var ise bunu karşılayamaz ve bir dengesizlik oluşabilir. Bu sebeple de oldukça tehlikeli olduğu söylenmektedir ve doktor kontrolü almadan buna başlamamanız önerilmektedir. Ayrıca bunu yapanlar hiçbir şekilde enerjik hissetmediklerini ve gün içinde yorgun olduklarını söylediği için sizin kesinlikle onay almadan bu işe girmemeniz mental olarak düzeninizi bozmamanızı sağlayacaktır.

İsveç Diyeti 1 Haftada Kaç Kilo Verdirir

İsveç diyeti 1 haftada, 7 kg verdirdiğini öne sürmektedir. Fakat böyle bir şey çok mümkün gözükmemekte daha çok su kaybı yaşamaktasınız. Çünkü, bu kadar hızlı bir zaman diliminde böyle bir gelişme insanüstü olacağı için pek inanılır değildir. Bu yüzden verilen kilo hızla geri alınır ve hızlı yağ yakma hayali suya düşmüş olur. Hekime muayene olup kitle indeksinize göre daha uygun bir programa başlayabilirsiniz.

İsveç Diyeti Yapanlar Kimler?

İsveç diyeti yapanlar, genelde ünlüler arasında Hülya Avşar, İrem Derici, Ebru Şallı, Hadise, Çağla Şikel gibi isimler yer almaktadır. Tabi yabancı bazı ünlüler de özellikle mankenler bunu yapmaktadır. Fakat çok hızlı kilo alıp verdirdiği için bunu çok tavsiye eden yoktur o yüzden doktora danışmadan ve metabolizmanızı tanımadan işe girişmeyin. Bazen güzel görünmek için sağlığınızı tehlikeye atmış olursunuz ve bunun size olumsuz geri dönüşleri olur, o sebeple dikkat etmekte fayda var.

İsveç Diyeti Yorumları

İsveç diyeti yorumları, genel olarak değerlendirilecek olursa; insanlar, bu diyetle kilo verdiğini ancak sabah filtre kahvelerini içip öğlene kadar zor bekledikleri ve kan şekerlerinin düştüğünü söylemektedir. Bireyler diyet yaparak kilo vermek istese dahi bir yerden sonra bünyelerinin zorda kaldığını ve yorulduklarını ifade etmekteler ve çoğu bunu bıraktığını ifade etmektedir. Sinir sistemini de oldukça olumsuz etkilediği dile getirilen bu rejimin kimseye tavsiye edilmediği yorumlayanlar nezdinde anlaşılmaktadır.

Bu diyetin sizin için uygun olmadığını düşünüyor veya başka diyet yöntemleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, zengin içerikli Diyet Nasıl Yapılır? arşivimizi gözden geçirmenizi öneriyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap