İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beslenme
 3. Kahve İçerek Kilo Vermek

Kahve İçerek Kilo Vermek

kahve kilo vermek

Kahve içerek kilo vermek, son zamanların yeni beslenme ve diyet trendlerinden biri haline geldi. Kahve şekerli olarak hazırlandığında hem kilo aldırır, hem de sağlıksız bir içecek haline gelir. Fakat sade kahve ölçülü olarak tüketildiğinde ve fazla şeker eklenmediğinde kilo vermenizi destekleyici bir yiyecek olur. Fakat piyasada satışa sunulan pek çok popüler kahve ürünü, fazla kalori yüklü olup ekstra şeker içerdiği için oldukça sağlıksız formda tüketilmektedir. Bu yazımızda kahve ile kilo vermek konusunda detaylı bilgi bulacaksınız, kahve içerek kilo vermek sizin için de mümkün olacak!

Kilo vermek için kahve içmek istiyorsanız, kahvenize kesinlikle şeker ilave etmeyin. Ve günde en fazla 4 fincan kahve tüketin. Ayrıca yatmanıza birkaç saat kala kahve içmeyi bırakın.

Kahve tüketimini dünya çapında incelediğimizde yılda toplam 168 milyon torba* kahve tüketildiği ortaya çıkıyor. Kahve özellikle enerjiyi arttırmak için tercih dilen bir içecek olsa da sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmenize de yardımcı olabilir. Kahve ölçülü olarak ve fazla tatlandırıcı ilavesi yapılmadan tüketildiğinde hem genel sağlığınız için yararlı olur, hem de kilo vermenizi destekler.

Kahve ile Kilo Vermek

Kahve çeşitli mineraller ve antioksidanlar bakımından zengin bir içecektir. Kahvede bulunan başlıca besin maddeleri şunlardır:

 • Niasin
 • Potasyum
 • Magnezyum
 • Kafein
 • Çeşitli antioksidanlar
Önerilen Yazı
Kahve Asit Mi? Baz Mı?

Kahve bu değerli bileşenleri içerdiği için vücudunuza sağladığı başlıca yararlar şunlardır:

 • Sindirim sağlığını iyileştirmek
 • Kasların sağlıklı çalışmasını desteklemek
 • Kalp sağlığını desteklemek
 • Metabolizmayı hızlandırmak
 • Enerji vermek
 • Kilo verilmesini desteklemek

Şimdi de kahvenin enerji arttırıcı ve kilo verme ile ilgili faydalarını inceleyelim.

Sade Kahve Düşük Kalorili Bir İçecektir

Gün içinde yaktığınız kaloriden daha az kalori alırsanız, kilo kaybı gerçekleşir.  Buna kalori açığı oluşturmak denir. 

Sade kahve, bir fincan başına 5 ya da daha az kalori içerdiği için kilo verme aşamasında tüketilebilecek ideal bir içecektir. Fakat yalnızca sade siyah kahvenin kalorisinin düşük olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sade kahve düşük kalorili olduğu için ona bolca krema, süt ve şeker eklerseniz artık içeceğiniz, aynı şekilde masum ve az kalorili olarak kalmaz. Kilo vermek için kahve içerken sade kahve tüketin.

Kahve Metabolizmayı Hızlandırır

Vücudunuzun metabolizması, besinlerin parçalandığı ve gün boyu yiyeceklerin ve kalorilerin kullanıldığı bir süreç olarak tanımlanabilir. Kahvede bulunan kafein uyarıcı özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde kafein, dinlendiğiniz sırada bazal metabolizma hızınızı arttırır. Bazal metabolizma hızı kalori yakma hızı olarak tarif edilebilir. Metabolizma hızınızın artması siz dinlenirken ya da fiziksel aktivite harcarken daha fazla kalori yakmanıza sebep olur. Bu da kilo verilmesi sırasında istenen bir durumdur. Bu konuda yapılan çok fazla araştırma olmasına rağmen beslenmenin kişiye özel olduğunu da göz önünde tutmalısınız. Kahve bir kişinin metabolizma hızını arttırırken, bir başkasınınki üzerinde fazla etkili olmayabilir.

Kafein Daha Az Açlık Hissedilmesine Sebep Olur

İştahınız tüketilen besinin türü, yaptığınız fiziksel aktiviteler, hormonlar vb. çeşitli kriterlerin etkisi altındadır. Kafeinin iştah üzerine etkilerini araştıran çalışma sayısı çok olmamakla beraber, kafein alımının sizi aç hissettiren grelin hormonunu salınımını azaltacağını gösteriyor.

2014 Yılında yapılan bir bilimsel araştırmada katılımcıların grelin düzeyleri ölçüldü. Denekler günlük kahvelerini içtikten sonra kendilerini daha tok hissettiklerini ve daha az yemek yeme ihtiyacı duyduklarını belirttiler. Kafein grelin salınmasını azaltırken, aynı zamanda tokluk hormonu olarak tanımlanan peptidi YY’in salınımını arttırır. Böylece kendinizi daha tok hissedersiniz.

Kahve Sağlıksız Hazırlanırsa Kilo Alınmasına Sebep Olur

Diyetisyenler kahvenin kilo verilmesini desteklemesine ve pek çok yararı olmasına rağmen bazı olumsuz etkileri bulunduğunu da ilave ediyor. Kahve içerek kilo vermek için çaba gösterirken, dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktaları aşağıda açıklıyoruz:

Bazı Kahveler Çok Kalorili Ve Çok Şekerlidir

Kilo vermek için kahve içiyorsanız içeceğinize ekstra kalori eklemeyin. Sütlü ve/veya şekerli kahve çok lezzetli olsa da, sade kahveye oranla çok daha yüksek miktarda kalori içerir. Piyasada hazır satılan pek çok kahvenin kalori yükü çok yüksektir. Sözgelimi Frapuccino 370 kalori iken Caramel Macchiato 250 kalori içerir. Günlük almanız gereken kalori miktarından daha çok kalori alırsanız, hem kalori açığı elde edemezsiniz, hem de kilo alırsınız. Kahve içerek kilo vermek istiyorsanız, butik kahvecilerin aromalı ürünlerinden uzak durmanız faydalı olacaktır.

Kafein Uykuyu Kaçırabilir

Zayıflama döneminde uykusuz kalmamaya özen gösterin. Uykunuzu alamazsanız, özellikle yüksek kalorili yiyecekler tüketme isteğiniz ve açlık hissiniz artar.

Sade Kahve ile Kilo Vermek

Uyku eksikliği olduğunda vücut açlık hormonu grelini daha çok salgılar. Böylece daha çok kalori tüketmek istersiniz, bunun sonucunda da kilo alırsınız. Hormonlarınızın düzenli çalışması ve kaliteli bir uyku uyumanız için kahve alımınızı uykudan 6-7 saat önce kesmeniz önerilmektedir.

Zayıflamak İçin Nasıl Kahve Hazırlanmalıdır?

Kilo vermek için kahve tüketiyorsanız, günlük içeceğiniz kahve miktarı 4 fincanı geçmemelidir. Bu da günlük ortalama 400 mg kafein alınması anlamına gelir. Araştırmalar günde 4 fincan kahve içmenin uyku düzeninizi bozmayacağı ve açlık hormonunuz üzerinde kayda değer bir etki oluşmaz. Günde 400 mg kafein almak daha uyanık ve dinç hissetmenizi ve yağ metabolizmasının düzenli çalışmasını sağlar.

Eğer tercih olarak sert kahve tüketmeyi seviyorsanız, günde 400 mg kafein sınırını aşmamak için 4 fincandan daha az kahve tüketmelisiniz. Sert kahvede daha çok kafein bulunur. Çünkü her bir fincan başına daha çok kahve içerir.

Sade kahve içmeye yeni başlıyorsanız, kahvede almaya alışık olduğunuz tadı yavaş yavaş azaltın. Eğer mideniz hassas ise aç karnına kahve içmeyin. Kahve asitli bir içecek olduğu için midenizi rahatsız edebilir. Sindirim sisteminizde çok fazla stres yaşarsanız kilo alırsınız. Özetle kilo vermek için kahve içmek iyi bir yöntem olsa da bu yazıda anlatıldığı bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Kilo vermek için uygulayabileceğiniz sağlıklı diyet yöntemleri için ketojenik diyet nedir ve nasıl yapılır başlıklı konumuz ile pesketaryen diyeti nasıl yapılır başlıklı konumuzu okumanızı tavsiye ediyoruz.

* International Coffee Organisation

Yorum Yap

Yorum Yap