Bize Reklam Verin
Kahve Asit Mi Baz Mı? Kahve PH Değeri Nedir?
 1. Ana Sayfa
 2. Bilim

Kahve Asit Mi Baz Mı? Kahve PH Değeri Nedir?

0

Kahve pH değeri 5 olarak ölçüldüğünden dolayı kahve asittir. Kahvenin asit mi yoksa baz mı olduğu özellikle kahve severler ve çok fazla kahve tüketenler tarafından merak edilmektedir. Yiyecek ve içeceklerin asit ya da baz oluşları insan vücudu için önemli bir konudur. Bununla birlikte bilindiği üzere kahve çeşitli nedenlerle çok fazla tüketilebilen bir içecektir. İşte bütün bunlar kahvenin asitlik bazlık durumunu merak konusu haline getirmektedir.

Kahve birçok çeşidi bulunan bir içecektir. Kahvenin asidik özellikte olması neredeyse bütün kahve çeşitleri için geçerli bir durumdur. Tüm çeşitleri göz önünde bulundurulduğunda kahvenin ortalama asidite değeri 4.85- 5.10 olarak bilinmektedir. Sahip olduğu bu pH değeriyle kahve, oldukça asidik bir yapıdadır. Dilerseniz şimdi pH değerinin ne olduğunu öğrenelim.

Kahve PH Değeri Nedir?

Kahve pH değeri 5 olarak bilinmektedir. PH maddelerin asitlik oranını ölçmektedir. Açılımı “Hidrojenin Gücü” olan bu değer maddelerdeki hidrojen iyonlarının yoğunluğuna göre belirlenmektedir. PH kendi içerisinde 0 ve 14 ile sınırlandırılmış bir ölçüm sistemine sahiptir. Bu sisteme göre pH değeri 0 ile 7 arasında ölçülen maddeler asit; 7 olarak ölçülen maddeler nötr; 7 ile 14 arasında ölçülen maddeler bazdır.

Sahip olduğu pH değeri ile kahvenin oldukça yüksek değerde bir asit olduğu görülmektedir. Kahvenin içerisinde 9 temel asit bulunduğu bilinmektedir. Bu asitler konsantrasyonu en düşük olandan en yüksek olana doğru şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Palmitik
 • Linoleik
 • Fosforik
 • Malik
 • Laktik
 • Asetik
 • Sitrik
 • Kinik
 • Klorojenik

Kahve Asiditesi Zararlı Mıdır?

Kahve asiditesi yüksek bir değerdedir ancak bu insan sağlığı için bir tehdit arz etmemektedir. Fazla kahve tüketen insanlarda baş ağrısı, uykusuzluk gibi problemlerle karşılaşılabilmektedir fakat bu problemin sebebi kahvenin asit olması değil, fazla kafein alımıdır. Kahvenin asidik bir özellikte olması bir insana zarar verecek bir durum değildir.

Bununla birlikte İBS (İrritabl Barsak Sendromu), mide ülseri, reflü gibi hastalıklara sahip olan kişilerde bu hastalıkları tetikleyebilmektedir. Bu nedenle söz konusu hastalıklardan herhangi birine sahip olan kişilere, kahve tüketimini sınırlandırmaları önerilmektedir. Bu tavsiyeye uyulmaması durumunda hastalıkların ağırlaşması mümkündür.

Kahve Nötr Mü?

Kahve ph değeri 7 olmadığından dolayı kahve nötr değildir.

Yorum Yazın