Kalçada Çıkan Sivilcelerden Hızlıca Kurtulma Yöntemleri
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Kalçada Çıkan Sivilcelerden Hızlıca Kurtulma Yöntemleri

Kışın pek sorun olmasa da yaz mevsiminde plajdayken kalçanızda kırmızı sivilcelerin olmasını istemezsiniz. Bu durumdan kurtulmak için size birkaç etkili yöntemden bahsedeceğiz.

Kalçadaki sivilceler genellikle poponuzdaki tıkanmış kıl köklerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Tüy kökleri çeşitli bakteriler tarafından enfekte olduğunda kalçada sivilce çıkmasına neden olur. Bu enfeksiyon aynı zamanda folikülit olarak da adlandırılır. Bu tip bakteriler her zaman cildinizin yüzeyinde bulunur fakat cildinize hiçbir zarar vermezler. Ancak cildinizde genişçe bir gözenek veya yara varsa bu bakteriler içeri girerek çeşitli enfeksiyonlara neden olabilirler. Çıban veya sivilceye de bu bakteriler sebep olur.

Kalçada çıkan sivilcelerin normal sivilcelerden pek farkı yoktur. Genellikle kırmızıdırlar ve ortasında beyaz, iltihap dolu bir yumru vardır. Bu şişlikler uzun vadede oldukça kaşıntılı ve rahatsız edici bir hâle gelebilir. Bazı durumlarda geride yara izi ya da iz bile bırakabilirler. Bu durum için endişelenmenize gerek yoktur çünkü kolayca tedavi edilebilirler.

İşte kalçadaki sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilecek en etkili yöntemler. Üstelik tüm bunları evde kendiniz yapabilirsiniz.

Kalça Sivilcelerini Gidermek İçin Ev Yapımı Yöntemler

Tuzlu Su

Tuzlu Su

İki bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz bir el bezini yaptığınız solüsyona batırın ve fazla suyu sıkarak el bezi ile etkilenen bölgeye dairesel hareketlerle masaj yapın. Bunu günde üç kez yapabilirsiniz. Tuz, antibakteriyel özellikleriyle bilinen sodyum klorürden oluşur ve bu da onu kalça aknesi için etkili bir çözüm yapar.

Çay Ağacı Yağı

Çay Ağacı Yağı

Herhangi bir kabın içine bir yemek kaşığı zeytinyağı ile birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin ve iyice karıştırın. Bu karışımı doğrudan kalçanızdaki sivilceye uygulayın ve emilmesini bekleyin. İyi bir sonuç almak için bunu günde 2 ila 3 kez yapmanız gerekir. Çay ağacı yağı olağanüstü antimikrobiyal ve antiinflamatuar etkileri nedeniyle kalçadaki sivilceler için birebirdir. Araştırmalar çay ağacı yağının akne tedavisinde neredeyse benzoil peroksit (çok etkili kimyasal bir bileşen) kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Sıcak veya Soğuk Kompres

Sıcak - Soğuk Kompres

Sıcak su şişesi veya buz torbasını kalçanızda gerekli bölgelerde 10-15 dakika kadar bekletin. Önce buz torbasını, ardından sıcak kompresi de bekletebilirsiniz. Bu işlemi günde 2-3 kez yapın. Sıcak kompres, kalçada yer alan sivilcelere sebep olan bakterilerle savaşır. Ayrıca iltihabı ve şişliği de azaltır; hatta irinleri bile çıkarabilir. Aynı şekilde buz torbası da iltihabı azaltır ve sivilce oluşumuna ortam hazırlayan büyük gözeneklerin küçülmesine yardımcı olur.

Limon Suyu

Limon Suyu

Yarım limonun suyunu sıkın. Bir tutam pamuğu limon suyuna batırın ve doğrudan etkilenen bölgelere uygulayın. 10-15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bunu günde 2 ila 3 kez yapabilirsiniz. Limon suyu, popoda çıkan sivilce şişliğini ve iltihabını azaltan özelliklere sahiptir. Sıkılaştırıcı özellikleri büyük gözenekleri küçültebilir ve yeni sivilce oluşumlarının önüne geçebilir. Ek olarak, limon suyunun sivilceye neden olan bakterilerle savaşabilen bakterisit özelliklere sahip olduğu da kanıtlanmıştır.

Diş Macunu

Diş Macunu

Pamuklu bir çubuk alın ve biraz diş macununa batırın. Diş macununu poponuzdaki sivilceye leke tedavisi olarak uygulayın. Kuruduktan sonra soğuk suyla yıkayın. Bunu günde 1- 2 kez yapabilirsiniz. Diş macunu doğal bir peeling görevi gören, fazla yağı ortadan kaldıran ve sivilceleri kurutan bir yapıya sahiptir. Diş macununun antibakteriyel özellikleri cilt yüzeyindeki bakterileri de öldürür.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Parmaklarınıza biraz hindistan cevizi yağı alın ve doğrudan kalçanızdaki sivilcelere sürün. Cildiniz yağı emene kadar ovalayın. Bunu her 3 saatte bir 2-3 kez tekrarlayın. Bu işlemi haftada 2 ila 3 kez yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağında yararlı yağ asitleri vardır. Bu yağ asitleri bakterileri ortadan kaldırabilen ve sivilceleri iyi şekilde azaltabilen mükemmel antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Yulaf Ezmesi

Bir kâseye bir çorba kaşığı toz yulaf ezmesi ve bir çorba kaşığı yoğurt ekleyin. Üzerine bir çay kaşığı zerdeçal ilave edin. Kalın bir kıvam oluşturana kadar iyice karıştırın. Macunu etkilenen bölgelere sürün ve 15-20 dakika kurumasını bekleyin. Ardından kuruyan kısmı ılık suyla yıkayın. Bunu haftada bir defa yapmalısınız. Yulaf ezmesi doğal bir kese görevi görür ve ölü deri hücrelerini yok eder. Ayrıca gözenekleri temizler ve sivilce oluşumunu önler. Yulaf ezmesinin antienflamatuar özellikleri iltihabı azaltmaya yardımcı olur; böylece kalçada çıkan sivilcelerden kurtulmanıza da yardımcı olur.

Zerdeçal ve Sandal Ağacı

Zerdeçal ve Sandal Ağacı

Bir kâseye bir çay kaşığı zerdeçal tozu ile bir çay kaşığı sandal ağacı tozu ekleyin. Kalın bir kıvam yapacağınız şekilde su ekleyin. Yaptığınız karışımı doğrudan sivilce çıkan bölgelere uygulayın. Kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın. Bunu her gün yapmanız gerekir. Zerdeçal ve sandal ağacı karışımı akneye neden olan bakterileri yok edebilecek doğal antiseptik özellikler sergiler.

Sarımsak

Birkaç diş soyulmuş sarımsak alın ve ikiye bölün. Etkilenen bölgeye kesilmiş bir diş sarımsağı yavaşça sürün. Ilık suyla yıkamadan önce 30-50 dakika bekletin. Bunu haftada 4 ila 5 kez yapmalısınız. Sarımsak, antimikrobiyal özellikler gösteren allisin içerir. Aynı zamanda olağanüstü antienflamatuar özelliklere de sahiptir. Bunların hepsi sadece sivilceye neden olan bakterileri öldürmekle kalmaz, aynı zamanda iltihabı da azaltır.

Aloe Vera

Aloe Vera

Biraz taze aloe vera jeli alın ve doğrudan kalçadaki sivilceler üzerine uygulayın. 15-20 dakika kurumasını bekleyin ve ardından suyla yıkayın. En iyi sonuç için bunu günde üç kez yapmalısınız. İyileştirici, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri göz önüne alındığında, aloe vera jeli sivilceleri hızla kurutacaktır. Sıkılaştırıcı özelliği sayesinde aloe vera jeli tekrar sivilce oluşumunun da önüne geçer.

Elma Sirkesi

Elma Sirkesi

Bir bardak suya yaklaşık iki yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve iyice karıştırın. Bu solüsyona pamuklu bir bez batırın ve poponuzdaki sivilcelere uygulayın. 20-30 dakika bekletin ve suyla yıkayın. Alternatif olarak, banyo suyunuza biraz elma sirkesi de katabilir ve içinde bekleyebilirsiniz. Etkili sonuçlar için bunu haftada 3 ila 4 kez yapabilirsiniz. Elma sirkesinin antienflamatuar özellikleri, popo aknesi ile ilişkili kızarıklık ve kaşıntıyı da azaltabilir.

Karbonat

Bir çorba kaşığı karbonat alın ve kalın bir kıvam elde edeceğiniz şekilde su ekleyin. Bu macunu poponuzun sivilceye yatkın bölgelerine uygulayın ve kurumasını bekleyin. Ardından soğuk suyla yıkayın. Bunu her gün yapın. Karbonat sivilceye neden olan bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel özelliklere sahiptir. Ayrıca cildinizin pH değerini dengeler; ağrı ve iltihapla savaşır.

Bu yöntemler kesinlikle kalçanızdaki sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Yaşam tarzınızda bazı basit değişiklikler yaparak bu sorunu tamamen önleyebilirsiniz. Aşağıda kalça sivilcelerinden kurtulmanıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu daha listelenmiştir:

 • İyi bir antibakteriyel sabun kullanarak düzenli olarak banyo yapın.
 • Bol giysiler giyin.
 • Herhangi bir şeye alerjiniz olup olmadığını öğrenin.
 • Duş sonrası egzersiz yapın.
 • Ölü cilt hücrelerinden kurtulmak için her duşta vücudunuzu keseleyin.
 • Güçlü kokulu sabunlar kullanmaktan kaçının.
 • Gözeneklerinizi tıkayabilecek kremler veya losyonlar kullanmaktan kaçının.
 • Taze meyve ve sebzelerden oluşan sağlıklı bir diyet uygulayın.
 • Vücudunuzdaki toksinleri atmak için bol bol su için.
 • Kalçanızın hava almasını önleyecek yüzeylere sahip oturaklarda uzun süre oturmayın.

Sivilce oluşumu birçok nedene bağlı olsa da işin ana kaynağı hijyendir. Vücudunuzda hijyeni sağlamak son derece önemlidir. Daha hızlı sonuçlar için kalçanızı düzenli olarak yıkayın ve burada anlattığımız yöntemleri uygulayın.

içeriğimizi oylayın