Karantina

Karantinada Kendimizi Geliştirmek İçin Uygulanabilecek 80 Püf Noktası

COVID-19 pandemisi nedeniyle evde kaldığımız zamanlarda, kendimizi geliştirmek ve hayatımızı değiştirmek için pek çok hobi edinebilir, yeni beceriler kazanabilir ve pandemi sonrasında yeni bir başlangıç yapabiliriz. Bunun için interneti dolaştım ve sizin için 80 değişik püf noktası derleyip Türkçe’ye çevirdim:

1. Kendinize hedefler koyun. Hedef belirlemek, hayatta ilerlemeye devam etmenin ve hayallerinizi gerçekleştirebilmenizi sağlamanın en iyi yoludur.

 

2. Hedeflerinizi yazın. Kendiniz için hedefler belirlerken bunları not ettiğinizden emin olun. İnsanların hedeflerine ulaşma olasılıklarının daha yüksek olduğunu gösteren o kadar çok araştırma var ki, onları görebilecekleri bir yere yazmışlar!

3. Şimdi başlayın. Pek çok insanın kişisel gelişim hedefleri var, ancak gerçekten başlayabilmeleri için başka kilometre taşlarına ulaşmaları gerektiğini düşünüyorlar. Bu sadece bir çeşit erteleme. BUGÜN başlayabilirsiniz!

4. Hedefinizi eyleme geçirilebilir adımlara bölün. Hedefinize çok büyük bir görev olarak bakarsanız, fazlasıyla bunaltıcı görünecektir. Bunun yerine, hedefinize ulaşmak için tamamlamanız gereken her bir göreve bölün, böylece bu görevleri takviminize koyabilirsiniz.

5. Aylık bir bütçe oluşturun. Paranızı yönetmeye gelince, başlamak için en iyi yer aylık bir bütçe oluşturmaktır. Biliyorum, eğlenceli olmayacak. Ancak her ay ayıracak daha fazla paranız olduğunda keyif almaya başlayacaksınız! Bütçenizi oluşturduktan sonra, günlük veya en azından haftalık olarak kontrol ettiğinizden emin olun. Bu bütçe uygulamaları, bütçenizi aşmanıza yardımcı olabilir.

6. Beş yıllık bir plan hazırlayın. Beş yıl önceden herhangi bir şey planlamak saçma gelebilir. Ancak önümüzdeki beş yıl için planınızı belirlemek aslında şu anda hayatınız için hedefler belirlemenize yardımcı olmak için gerçekten yararlıdır!

7. Neyin işe yaramadığını değerlendirin. Hedeflerinize ulaşamıyorsanız, bunun bir nedeni vardır. İlerlemenizi sürekli olarak değerlendirdiğinizden emin olun, böylece neyin işe yaramadığını anlayabilir ve çok geç olmadan rotayı değiştirebilirsiniz.

8. Anın tadını çıkarmayı öğrenin. Ben planlamak ve düşünmek için çok zaman harcayan biriyim. Nişanlımla tanıştığımdan beri, o anın tadını çıkarmanın ne kadar önemli olduğunu görmeme gerçekten yardımcı oldu ve bunu nasıl yapacağımı öğretmeme yardımcı oldu. Şimdi, geleceği planlamak ve ona stres atmak yerine gerçekten birlikte vakit geçirdiğimiz anı yaşamaya çalışıyorum.

9. Bir kişisel gelişim blogu başlatın. Bir blog başlatmak ve kişisel gelişim yolculuğumu paylaşmak, bir insan olarak büyümeme yardımcı oldu. Ayrıca başkalarına kendi kişisel gelişim yolculuklarında yardımcı olabildim ki bu çok faydalı oldu!

10. Bir yemek planı başlatın. Yemek planlamanın pek çok faydası var! Her şeyden önce, her gece işten eve döndüğünüzde kendinizi çok daha az stresli hissedeceksiniz ve akşam yemeğinde ne yiyeceğiniz konusunda stres yapmanıza gerek kalmayacak. Aynı zamanda paradan tasarruf etmenize ve çok daha sağlıklı beslenmenize yardımcı olur!

11. Kör noktalarınızı belirleyin. Kişisel gelişim söz konusu olduğunda, kör noktalar kendimizle ilgili göremediğimiz, ancak zayıf yönler veya iyileştirilmesi gereken şeylerdir. Bunları belirledikten sonra, gerçekten üstesinden gelmeyi öğrenebilirsiniz!

12. Daha fazla para kazanın. Mali sağlığınızı sağlamanın harika bir yolu, kazandığınız para miktarını artırmaktır.

13. Sağlıklı alışkanlıklar oluşturun. Alışkanlıklarınız temelde tüm hayatınızı oluşturur. Yani hayatınız küçük sağlıksız alışkanlıklarla doluysa, sağlıksız bir hayat yaşıyorsunuz demektir. Bunun yerine, hayatınızda sağlıklı alışkanlıklar oluşturduğunuzdan emin olun.

14. Kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırın. İyi alışkanlıklara başlamanın yanı sıra, kötü bir alışkanlığı ortadan kaldırmaya çalışın. Kuşkusuz, sigara içmek, aşırı yemek yemek, kendimizle aşağılık konuşmak ya da bize hizmet etmeyen herhangi bir şey olsun, hepimizin sağlıklı olmayan bir alışkanlığı vardır.

15. Ekran süresini kısaltın. Bu, fiziksel sağlığınız için iyidir çünkü gözlerinizi ve başınızı ekranın ışığından uzaklaştırır. Ama aynı zamanda ruh sağlığınız için de iyidir! Kendimi kötü hissettiğimde, sosyal medyadan biraz uzakta vakit geçirmenin yardımcı olacağını biliyorum.

16. Hayatınızda rutinler oluşturun. Rutinler temelde her gün aynı sırayla yaptığınız bir alışkanlıklar koleksiyonudur. Hayatınızda rutinler oluşturarak, gün içinde çok daha az karar vermeniz gerekir ve çok daha mutlu ve daha üretken olursunuz.

17. Kişisel gelişim kitaplarını okuyun. Kişisel gelişim kitaplarına biraz takıntılı hale geldim! Hayatta neyle mücadele ediyor olursanız olun, size yardımcı olabilecek bir kitap bulabileceksiniz.

18. Kişisel finans kitaplarını okuyun. Paramı yönetme konusunda daha fazla şey öğrenmeye kararlı olduğumda, kişisel finans kitapları en sevdiğim öğrenme aracı oldu! Bilgiyi paylaşacak çok sayıda uzman var.

19. 30 günlük bir meydan okuma başlatın. Bir hedefe başlayın ve sonraki 30 gün boyunca her gün üzerinde çalışın. Fitness, sağlıklı beslenme, okuma, yazma ve daha fazlasına kadar her şey için internette 30 günlük çok sayıda meydan okuma kılavuzu var.

20. Bir hesap verebilirlik ortağı veya beyni bulun. Bir hedefe ulaşıyorsanız, neden aynı hedefin peşinden giden birini (veya birini) bulmayasınız ve birbirlerini sorumlu tutmak için birlikte çalışmayasınız? Bitiş çizgisine ulaşmanızı sağlamak için ipucu ve motivasyon alışverişinde bulunabilirsiniz.

21. Bir egzersiz rutinine bağlı kalın. Fiziksel aktivite çok önemlidir ve vücudunuza bakmanın en iyi yollarından biridir.

22. Geri bildirim isteyin. Kimse eleştirel geri bildirimler almayı sevmez, ama aynı zamanda bizim de büyümemiz! Sevdiklerinize, arkadaşlarınıza, patronunuza, iş arkadaşlarınıza vb. geribildirim isteyin ve aslında kendiniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Ve sonra bu geri bildirimi bir kişi olarak büyümek için kullanabilirsiniz!

23. Bir kapsül gardırop oluşturun. Yıllarca, nadiren giydiğim çok fazla giysi ve her zaman giydiğim birkaç zımba parçasıyla dolu bir dolapla geçirdim. Nihayet bir kapsül gardırop veya minimalist gardırop fikrini okuduğumda, bağımlı oldum!

24. Ani harcamalardan kaçının. Önceleri harcama konusunda çok kötüydüm! Ve size söyleyeyim, kredi kartı bakiyem için pek iyi değildi! Ani harcamalardan kaçınarak mali durumunuza karşı nazik olun.

Podcast25. Kişisel gelişim podcast’lerini dinleyin. Biraz podcast bağımlısı oldum. Sizi motive etmek ve ilham vermek için en sevdiğim kişisel gelişim podcast’lerinin bir listesini hazırladım!

26. Sahip olduğunuz düşüncelere dikkat edin. Aklınızdan geçenleri takip etmek önemlidir. Sürekli kendinizle veya başkalarıyla alçakça konuşuyorsanız veya olumsuz düşünceleriniz varsa, rotanızı değiştirebilmeniz için bunu fark etmeniz önemlidir!

27. Ağınızı genişletin. Çok büyük bir ağ hayranı değilim, ancak bunun kariyerim için ne kadar önemli olduğunu biliyorum! Bir içe dönük olsanız ve bir ağ kurma etkinliğine gitme fikri size korkunç gelse bile, sektörünüzdekilerle ağ kurmanın farklı bir yolunu bulun. Blogcular için çok sayıda harika çevrimiçi ağ oluşturma fırsatı var!

28. İyi beslenin. Egzersizde olduğu gibi, iyi beslenerek vücudunuza bakmak inanılmaz derecede önemlidir. Çoğumuz çok fazla şekerli ve çok işlenmiş yiyecekler yiyoruz. Çoğu zaman temiz yemeye çalışmak vücudunuz için harikalar yaratacaktır.

29. Kariyerinizi planlayın. Çok fazla insan bir işe veya kariyere başlar ve ardından, kariyeriniz için gerçekten istediğiniz şeyin bu olup olmadığını tekrar gözden geçirmek için yolda gerçekten durmadan bir taşıma bandına takılır. Her kararı bilinçli olarak verin, böylece kendi kariyerinizin kontrolü sizde olsun.

30. Geçmişi bırakın. Geçmişimde bana mutsuzluğa neden olan pek çok şey var ve bunları geride bıraktığım için mutluyum. Kendimi onların üzerinde dururken bulduğum zamanlar dışında, bana yeniden mutsuzluk getiriyorlar! Geçmişi değiştiremezsiniz, ancak bugün hayatınızı olumsuz etkilemesini önleyebilirsiniz.

31. Kusurlu olun. Mükemmel olana kadar hiçbir yazı yayınlamasaydım, kelimenin tam anlamıyla hiçbir şey yayınlamazdım! Mükemmeliyetçiliğe yer açtığımızda, gerçekten hiç denememek için kendimize bir bahane vermiş oluyoruz. Kusurlu işlerde sorun olmaz ve hedeflerinize çok daha hızlı ulaşırsınız. Her zaman geri dönebilir ve daha sonra revize edebilirsiniz!

32. Dışarı çıkın. Sizi bilmem ama dışarıda bir gün geçirdikten sonra kendimi her zaman harika hissediyorum. Daha mutlu ve daha rahatım ve çoğu zaman yürüyüşe veya yüzmeye gidiyorsam beni iyi bir antrenman yapmaya itiyor.

33. Partnerinizle görüşün. Sağlıklı bir ilişki sürdürmek için partnerinizle düzenli olarak iletişim kurmanız önemlidir. İster aile toplantıları, ister randevu geceleri planlıyor olun, takvimde yalnızca ikiniz için zaman ayırdığınızdan emin olun.

34. Gecikmiş hazzı uygulayın. Hedeflerinize ulaşmak için şimdi yapmanız gereken şeylerin çoğu harika hissettirmeyecek, ancak uzun vadede sizin için çok daha iyi olacaklar.

35. Her seferinde bir şeye odaklanın. Beyniniz çoklu görev yapamaz. Çoklu görev yapmaya çalışırsanız, gerçekten tüm dikkatinizi hiçbir şeye vermeden bir görevden diğerine atlamış olursunuz. Her şey daha uzun sürecek ve bitmiş ürün o kadar iyi olmayacak!

36. Yaratıcılığa zaman ayırın. Zaten yaratıcı bir hobiniz varsa, yoğun programınızda buna zaman ayırdığınızdan emin olun. Yaratıcı bir hobiniz yoksa bulmaya çalışın! Bir şaheser olmak zorunda değil, ancak gerçekten zihinsel faydalarını göreceksiniz.

Su37. Bol su için. Çoğu insanın sürekli bir susuzluk durumunda dolaştığını biliyor muydunuz? Evet ve gün boyunca hissettiğiniz birçok rahatsızlık ve yorgunluğun nedeni bu olabilir! Bol su içmek, hissetme şeklinizde büyük bir fark yaratacaktır.

38. Bir sabah rutini oluşturun. Güne doğru şekilde başlamak çok önemlidir ve verimli bir gün geçirmenize yardımcı olabilir.

39. Bir akşam rutini oluşturun. Akşam rutinim düzgün bir saatte uyumamı ve ertesi güne hazır olduğumu garanti ediyor. Bu, ertesi gün öğle yemeğimi hazırlamak, kıyafetlerimi seçmek, yüzümü yıkamak gibi şeyler yaptığım zamandır.

40. Yalnız zaman geçirin. Sevgilimle ya da ailem ve arkadaşlarımla olmayı seviyorum. Ama aynı zamanda bazen yalnız kalmak için can atıyorum ve sonrasında gerçekten tazelenmiş hissediyorum. Biraz yalnızlık zihninizi boşaltmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

41. Günlerinizi ve haftalarınızı önceden planlayın. Günlerimi ve haftalarımı önceden planladığımda her zaman çok daha üretkenim. Aksi takdirde, her zaman biraz bunaldım ve ne üzerinde çalışmam gerektiğini tam olarak bilmiyorum!

42. İlişkilerinize özen gösterin. Sahip olduğunuz ilişkiler, mutlu bir yaşam sürmek için en büyük belirleyici faktörlerden bazılarıdır – bu yüzden onlara iyi baktığınızdan emin olun! İster eşiniz, ister ebeveynleriniz veya arkadaşlarınız, bu ilişkileri beslemek için zaman ayırın.

43. Evinizi ve çalışma alanınızı düzenli tutun. Çevrem kaotik olduğunda, biraz strese girme eğilimindeyim. Ve dağınıklık aslında üretkenliğinizi azaltır! Düzenli bir ev ve çalışma alanı sağlamak, çevremden bunalmak yerine başka şeylere odaklanmamı sağlıyor.

44. Öğrenmeyi asla bırakmayın. Okulda öğrenmeyi seven çocuklardan biriydim ve üniversiteden mezun olduğumda, alma şansım olmayan tüm dersler beni üzüyordu. Neyse ki öğrenmeyi asla bırakmadım! Kitaplar, podcast’ler, çevrimiçi kurs veya başka herhangi bir şeyle ilgileniyor olsanız da, öğrenmeye devam etmek için cidden sonsuz fırsatlar var!

45. Adapte olun. Sizi şu anda hayatta olduğunuz yere götüren şey, sizi gitmek istediğiniz yere götürecek olması gerekmez. Hedeflerinize ulaşmak için kim olmanız gerektiğini bulun ve sonra o kişi olun! Ve yol boyunca adapte olmaya hazır olun.

46. ​​Affetmeyi öğrenin. Hala geçmişten gelen öfke ve küskünlükle doluysanız, affetmeyi öğrenin ve bırakın. Kızdığın kişiye zarar vermiyorsun, sadece kendine!

47. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın. Kendinizi bir başkasıyla karşılaştırmanın hiçbir faydası yoktur. Farklı yolculuklardasın. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine, ne kadar büyüdüğünüzü görmek için kendinizi geçmiş benliğinizle karşılaştırın.

48. Bir akıl hocası bulun. Hedeflerime ulaşmamdaki en büyük dönüm noktalarından biri, başarmak istediğim şeyi zaten başarmış olanlardan öğrenmek için akıl hocaları ve öğretmenler bulmak oldu. Ağ kurmaya başlayın ve alanınızda bir akıl hocası bulun!

49. Bir acil durum fonu oluşturun. Hayatta ne olacağını asla bilemezsiniz, bu yüzden her zaman hazırlıklı olmalısınız. Bir acil durum fonu oluşturmak, beklenmedik durumlara hazırlanmaya başlamanızı sağlar. Bu şekilde bir şeyler ters giderse güvende olursunuz!

50. Yeni bir dil öğrenin. Sadece yeni bir dil öğrenmek gerçekten harika bir büyüme ve zihin açıcı bir deneyim olmakla kalmaz, aynı zamanda iş fırsatları veya gelecekteki seyahatler için gerçekten işe yarayabilir!

51. Kendinizi şımartın. Çok çalışıyorsun ve kendine davranmayı hak ediyorsun. Pek çok insan kendilerini tedavi ettikleri için kendilerini suçlu hissediyorlar, bu yüzden bunu yapmıyorlar. Kendini suçlu hissettirecek hiçbir şey yok!

52. Hayır deyin. Başkalarına hayır demekte zorlanıyorum. Ancak bu maalesef kendi yapılacaklar listemde pek çok işi yapamadığım anlamına geliyor. Beni ne kadar rahatsız ederse etsin, bazen başkalarına hayır demeyi gerçekten öğrenmek zorunda kaldım!

53. Duygularınızı analiz edin. Olumsuz duygular yaşıyorsanız, bunları analiz edin ve nedenini anlamaya çalışın. Bu olumsuz duygulara neden olan düşünceleriniz neler? Benzer şekilde, olumlu duygular yaşadığınızda, hangi düşüncelerin onları yarattığını belirleyin, böylece gelecekte bu olumlu duyguları yeniden yaratabilirsiniz.

54. Daha az televizyon izleyin. Söylemeliyim ki, bütün bir günümü ya da hafta sonunu akılsızca televizyon izleyerek geçirdiğim için asla minnettar olmadım. Aslında, hayatımda televizyon izlemeye çok daha az zaman harcamayı ve hedeflerime ulaşmak için çok daha fazla zaman harcamayı dilediğim zamanlar var!

55. Her gün ilk olarak en önemli görevinizi yapın. Her zaman yapılacaklar listenizdeki her şeyi bitiremediğiniz günler olacaktır. En önemli görevimi sabah ilk iş olarak bitirmeyi seviyorum. Böylece başka ne olursa olsun, hala verimli bir gün geçirdim!

56. Kişisel sınırlar belirleyin. Hayatta hiç kimse sizin kadar iyi ruh sağlığınıza ve çıkarlarınıza sahip çıkmayacaktır. Hayatınızda sınırlar koymak, kendinizi ilk sıraya koymanın ve başka hiç kimsenin sağlığınızı ve mutluluğunuzu olumsuz yönde etkilememesini sağlamanın harika bir yoludur.

57. Hatalarınızı kabul edin. Hepimiz hata yapıyoruz. İnsan doğasıdır. Ve yol boyunca birkaç hata yapmak sizi geride tutmayacaktır. Ama sizi geride tutacak şey, hatalarınızı kabullenememek ve onlardan ders alamamaktır.

58. Becerilerinizi geliştirin. Yeni beceriler öğrenmek harikadır, ancak hala sahip olduğunuz becerileri tazeliyor musunuz? Becerilerinizi yükseltmeye devam etmek, profesyonel ve kişisel olarak büyümenin harika bir yoludur.

59. Bir cilt bakımı rutini başlatın. Cildime gerçekten bakmaya başlamadan önce yirmili yaşlarımdaydım. Ondan önce düzenli olarak makyajla uyuyordum, günlerce nemlendirmeden giderdim, vb. Sürekli olarak ona baktığım için cildimin bu kadar iyi görünmesi şaşırtıcı.

60. Yeni bir yere seyahat edin. Seyahat ederek kazanılacak çok şey var! Yeni bir yere her gittiğimde kendimi bir insan olarak gerçekten büyüdüğümü hissediyorum.

61. Olumlu onaylamalar yapın. Hayata yaklaştığınız zihniyet, gördüğünüz sonuçlar üzerinde büyük bir etkiye sahip olacak. Hedeflerime ulaşıp ulaşamayacağımdan şüphe ettiğimde, zihniyetimi tersine çevirmek için olumlu doğrulamalar kullanırım.

62. Bir meditasyon pratiği başlatın. Yıllarca meditasyon yapma fikrine gözlerimi devirdim çünkü bu çok fazla woo-woo gibi görünüyordu. Ama bir kez denediğimde faydalarının gerçek olduğunu anladım.

Sosyal Medya63. Kredi kartlarına güvenmeyin. Pek çok insan kredi kartı borcu tuzağına düşüyor. Biliyorum, çünkü oradaydım! Borçlanmadan bunu nasıl yapacağınızı bulana kadar kredi kartlarınızı kullanmayı bırakın.

 

64. Topluluğunuza geri verin. Gönüllü olarak ve geri vererek, siz ve aileniz de dahil olmak üzere topluluğunuzdaki herkesin mümkün olan en iyi eve sahip olmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Bu, yerel yiyecek kilerinizde gönüllü olmak veya bir çevre projesine yardım etmek anlamına gelebilir.

65. Kendinizi olumlu insanlarla çevreleyin. Hiç gerçekten olumsuz olan bir arkadaşınız oldu mu ve onlarla zaman geçirdikten sonra kendinizi her zaman gerçekten olumsuz hissediyor muydunuz? Hepimizin hayatımızda böyle en az bir kişi olduğunu hissediyorum. Hepimiz “En çok zaman geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız” sözünü duymuşuzdur. Peki gerçekten o negatif insan gibi olmayı gerçekten istiyor musun, yoksa hayatındaki pozitif insanlardan öğrenmeyi mi tercih edersin? Hangisini tercih edeceğimi biliyorum!

66. Kişisel bakım uygulayın. Pek çok insan özbakımın bencilce olduğunu veya zamanı verimli bir şekilde kullanmadığını düşünüyor. Gerçekten, öz bakım sadece kendinize bakmanıza yardımcı olur ve gerçekten önemlidir. Kişisel bakım herkes için farklı görünür, bu yüzden sizin için nasıl göründüğünü öğrenin ve takviminize ekleyin!

67. Bir şükran günlüğü başlatın. Biraz bardak yarı boş bir insan olma eğilimindeyim. Günlüğümde bir minnettarlık pratiği başlatmak, en azından her gün biraz olsun, hayatımdaki olumlu şeylere odaklanmaya gerçekten zorladı!

68. Bir terapistle sorunlar üzerinde çalışın. Terapiye gitme fikri bazı insanları utandırıyor ve ben de tamamen o insanlardan biriydim. Ancak düşüncelerinizi ve hislerinizi bir profesyonelle konuşmak harikalar yaratabilir!

69. Bolluk zihniyetini geliştirin. Hiçbir şeyin doğru gitmeyeceğini ve başarılı olamayacağınızı varsayarsanız, haklı olursunuz. Bir şeyi başarabileceğine inanmak, onu gerçekleştirmenin ilk adımıdır!

70. Düzenli olarak günlük tutun. Kaygı ile mücadele etme eğilimindeyim. Son zamanlarda, bununla başa çıkmanın harika bir yolunu buldum, sadece sahip olduğum tüm düşüncelerin bir beyin dökümü yapmak ve bunlar aracılığıyla kendimle konuşmak. Her zaman daha iyi hissediyorum!

71. Olumsuz düşünceleri durdurun. Olumsuz duygulara neden olan olumsuz düşünceleriniz varsa, onları izlerinden uzak tutun. Benim için bu, sahip olduğum olumsuz düşünceleri ve ardından düşünmek istediğim olumlu düşünceleri günlüğe kaydettiğim için günlük tutmayla el ele gidiyor.

72. Kendinize meydan okuyun. Kendinize meydan okuyarak ve kendinizi rahatlık alanınızdan çıkararak bir insan olarak bu kadar büyüyebilirsiniz.

73. Eğlence için zaman ayarlayın. İşe ve hayattaki diğer tüm sorumluluklara kapılmak kolaydır. Ama yeterince boş zamanın olmamasının olumsuz etkilerini kesinlikle hissetmeye başlıyorum. Eğlenmek için biraz zaman planlamayı deneyin!

74. Kredi raporunuza aşina olun. Yirmili yaşlarımın ortalarına kadar kredi raporuma neredeyse hiç dikkat etmedim ve keşke daha erken kontrol etmeye başlamış olsaydım! Bir araba veya ev satın almak gibi şeyler söz konusu olduğunda, kredi raporunuz çok büyük bir belirleyici faktör olacaktır.

75. Bir yapılacaklar listesi tutun. Seni bilmiyorum, ama yazmadıysam görevleri muhtemelen hatırlayamam. Bir yapılacaklar listesi tutmak, çok fazla zihinsel dağınıklığı azaltmaya yardımcı olur ve elinizdeki göreve odaklanmanızı sağlar.

76. Değişimi kucaklayın. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, hayatında büyük değişiklikler yaşayacaksın. Değişimi kucaklamazsanız, kendinizi bundan korkarken ve değişimden zevk almak yerine acı çekerken bulacaksınız.

77. Bol bol uyuyun. Vücudunuzun uykuya ihtiyacı var. Yeterince uyuyamadığımda hissedebiliyorum. Ve hayatımın diğer kısımlarını da olumsuz etkilemeye başlıyor. Her gece en az yedi saat!

78. Bir vizyon panosu oluşturun. Bazı BÜYÜK hedeflere ulaşıyorsanız, motivasyonunuzu kaybetmek kolay olabilir. Bir vizyon panosu oluşturmak, büyük hedeflerinizin her zaman önünüzde olmasını sağlar, böylece ne için çalıştığınızı hatırlamaya devam edersiniz.

79. Emeklilik için biriktirin. Pek çok insan mevcut benliklerini iyileştirmek için neler yapabileceklerini düşünür, ancak gelecekteki benliğiniz için hayatı iyileştirmek de aynı derecede önemlidir. En kısa zamanda emeklilik için tasarruf etmeye başladığınızdan emin olun. Gelecekteki sen, sana teşekkür edecek!

80. Başarısızlığı kucaklayın. Genellikle, başarısızlıktan kaçınırız ve başarısızlık korkumuz nedeniyle hedeflerimizin peşinden gitme zahmetine girmeyiz. Bunun yerine, başarısızlığın büyümemize yardımcı olduğu gerçeğini benimsemeliyiz. Başarısız olduğunuzda, size ikinci kez yardımcı olacak önemli dersler alırsınız.

Yorum yazın

Send this to a friend