doğru bilginin adresiKarnınızı Düzleştirecek 10 İpucu

Karnınızı Düzleştirecek 10 İpucu

Yaklaşan düğün için düz bir göbeğiniz olmasını çok isterdiniz, ancak çok fazla gazlı içecek veya abur cubur sayesinde pantolonunuzun içine girebilmek gerçek bir mücadele. Karın şişkinliği sadece kötü görünmekle kalmaz aynı zamanda fiziksel rahatsızlığa da neden olabilir. Peki güzel bir haber yok mu? Uzmanlar, mide şişkinliğinin oldukça kolay bir şekilde önleyebileceğiniz bir durum olduğunu söylüyor.

Burada fazla kilo mide yağından bahsetmiyoruz. Zaman zaman herkesi rahatsız eden geçici karın şişliğinden bahsediyoruz. Mide şişkinliğinize karaciğer veya kalp hastalığı gibi tıbbi bir durum neden olmadıkça, tek gerçek neden bağırsak gazı – “su ağırlığı” değil.

Öyleyse, gazın birikmesine ve nasıl hissettiğiniz ve göründüğünüze zarar vermesine neden olan nedir? İşte uzmanların yanıtları ve mide inceltme tavsiyeleri:

1. Kabızlıktan kaçının.

Çok az lif, sıvı ve fiziksel aktivite kabızlığa neden olabilir ve bu da şişkinliğe neden olabilir.

Bundan kaçınmak için, tam tahıllar, meyveler, sebzeler, baklagiller, kabuklu yemişler ve tohumlardan yüksek lif içeren bir diyet (kadınlar için günde 25 gram ve erkekler için 38) yiyin. Ayrıca, bol sıvı için (günde 6-8 bardak) ve haftada beş kez en az 30 dakika fiziksel aktiviteyi hedefleyin.

Düşük lifli bir diyet yiyorsanız, lif seviyesini kademeli olarak artırın ve daha iyi tolerans için bol miktarda sıvı içtiğinizden emin olun.

2. Buğday Alerjilerini veya Laktoz İntoleransını Önleyin.

Gıda alerjileri ve intoleransları gaza ve şişkinliğe neden olabilir. Ancak bunların doktorunuz tarafından onaylanması gerekir. Birçok kişi bu koşulları kendi kendine teşhis eder ve sağlıklı süt ürünlerini ve tam tahılları diyetlerinden gereksiz yere çıkarır. Alerjiniz veya hoşgörüsüzlüğünüz olduğundan şüpheleniyorsanız, testler için doktorunuza görünün.

Şüpheli yiyecek miktarını azaltmaktan veya başka yiyeceklerle birlikte yemekten faydalanabilirsiniz. Süt ürünleri söz konusu olduğunda, laktoz oranı daha düşük olan yaşlı peynirleri ve yoğurtları seçmeye yardımcı olabilir.

3. Çok Hızlı Yemeyin.

The Flexitarian Diet kitabının yazarı Dawn Jackson Blatner, hızlı yemek yemek ve yemeğinizi iyi çiğnememek şişkinliğe yol açan havanın yutulmasına neden olabileceğini söylüyor.

O yüzden yavaşlayın ve yemeğinizin tadını çıkarın. Yemekleriniz en az 30 dakika sürmelidir. Ayrıca Blatner, sindirimin ağızda başladığını ve sadece yemeğinizi daha fazla çiğneyerek şişkinliği azaltabileceğinizi unutmayın.

İşleri yavaşlatmanın başka bir faydası daha var. Yemeğinizi iyice çiğnemek ve tatmak için zaman ayırdığınızda, atıştırmalık veya yemeğiniz daha tatmin edici hale gelir. Ve araştırmalar, daha yavaş yerseniz, daha az yemeye başlayabileceğinizi göstermiştir.

4. Gazlı İçecekleri Abartmayın

Blatner, gazlı içeceklerde (diyet içeceklerde bile) gazın karnınızda sıkışmasına neden olabileceğini söylüyor.

Bunun yerine limon, misket limonu veya salatalık ile tatlandırılmış su için. Ya da her gün tükettiğiniz gazlı içeceklerin sayısını azaltın. Şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilecek yatıştırıcı bir içecek için biraz nane çayı deneyin.

5. Sakızları aşırıya kaçırmayın.

Sakız çiğnemek ayrıca havanın yutulmasına ve bu da şişkinliğe neden olabilir.

Bir sakız alışkanlığınız varsa, bir parça sert şeker emerek veya meyve, sebze veya az yağlı patlamış mısır gibi sağlıklı, yüksek lifli bir atıştırmalık yiyerek alternatif bir sakız yapın.

6. Şekersiz Gıdalara Dikkat Edin.

Blatner, “Hastalarımın çoğu, yapay olarak tatlandırılmış yiyecek ve içeceklerde çok fazla şeker alkolü tükettikleri için şişkinlik çekiyor” diyor. Ve bu şişkinliğe yol açabilir.

Uzmanlar, günde 2 veya 3 porsiyondan fazla yapay tatlandırılmış yiyecek ve içecek tüketilmemesini tavsiye ediyor.

7. Sodyum’u sınırlayın.

Jensen, yüksek oranda işlenmiş gıdaların sodyum açısından yüksek ve lif açısından düşük olma eğiliminde olduğunu ve bunların her ikisi de şişkinlik hissine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Blatner, yiyecek etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin. İşlenmiş, konserve veya dondurulmuş yiyecekler satın alırken, herhangi bir üründe porsiyon başına 500 mg’dan fazla sodyum veya günde toplam 1.500 ila 2.300 mg sodyum tüketin. “Sodyum içermeyen”, “düşük sodyum” veya “çok düşük sodyum” yazan etiketleri arayın.

8. Fasulye ve Gazlı Sebzelerle Yavaş Hareket Edin.

Fasulye yemeye alışkın değilseniz, bu gazlı duyguya neden olabilirler. Brokoli, Brüksel lahanası ve karnabahar gibi turpgillerden olan sebze ailesi de öyle.

Bu, bu süper besleyici, yüksek lifli sebzeleri bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.

Blatner, “Fasulyeler konusunda endişelenmeyin,” diyor. “Vücudunuz başlangıçta gaza neden olabilecek bileşiklere alışana kadar bunları diyetinize yavaşça sokun.”

Ya da fasulye veya sebzelerden gelen gazı azaltmaya yardımcı olabilecek bir gaz önleyici ürün alabilirsiniz.

9. Daha Küçük Öğünleri Daha Sık Yiyin

Günde üç büyük öğün yerine daha sık daha küçük öğünler yemeyi deneyin. Bu sizi genellikle büyük öğünlerin ardından gelen şişkinlik hissinden kurtarabilir (Şükran Günü’nü düşünün). Daha sık yemek yemek de kan şekerini kontrol etmeye ve açlığı yönetmeye yardımcı olabilir.

Bu nedenle, her gün beş ila altı küçük öğün yemek yeyin, ancak yiyecek miktarının ve kalorinin ihtiyaçlarınızla orantılı olduğundan emin olun.

10. Şişkinlik Önleyici Yiyecek ve İçecekleri Deneyin.

Birkaç çalışma, nane çayı, zencefil, ananas, maydanoz ve probiyotik içeren yoğurtların (“iyi” bakteri) şişkinliği azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

“Bunlar, uygun şekilde kullanıldığında sizin için yararlı olan güvenli yiyeceklerdir, öyleyse neden onları denemiyorsunuz ve şişkinliği gidermenize yardımcı olup olmadıklarına bir bakmıyorsunuz?” Blatner diyor.

Mide Yağlanması Hakkında Son Bir Söz

Uzmanlar, şişkinliği azaltmanıza veya kilo vermenize yardımcı olması için aralıklı oruç (intermittent fasting) tutmamanız, öğün atlamamanız veya müshil – su hapları kullanmamanız gerektiği konusunda hemfikir.

Jensen, uzun vadede karnınızı düzleştirmek istiyorsanız, birkaç kilo vermenin yerini hiçbir şey tutamayacağını söylüyor.

“Çoğu insan için, toplam vücut yağını kaybettiğinizde, vücudunuz tercihen göbek yağını azaltır” diyor. “İnsanlar farklı şekilde kilo verseler de, karın bölgesinde diğer yerlere göre biraz daha fazla kayıp var.”

Uzmanlar ayrıca, gün boyu karın egzersizleri yapmanın karın fazlalıklarından kurtulmayacağını söylüyorlar. Küçültmeyi tam olarak fark edemeseniz de, pilates ve egzersiz topu antrenmanları gibi rutinlerle karın kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ve daha güçlü kaslar, karnınızın daha düz görünmesine yardımcı olabilir.

Originally posted 2020-10-11 11:38:22.

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email