Kaybettiğimiz 10 Gün!

Dünya üzerinde değişik ülkeler, takvimlerini değişik zamanlarda değiştirdiler. Bu, kaybettiğimiz 10 gün olarak tarihe geçti, çünkü takvim değişikliğinde 10 gün adeta buharlaşarak uçtu, hiç yaşanmamış sayıldı. Bugün, bu olayın 438. yıldönümü. Neden ve nasıl gerçekleştiğini açıklayalım:

Takvimler söz konusu olduğunda, küçük hatalar zamanla artabilir. Jülyen takvimi – Hıristiyan dünyasında ilk milenyum ve ikinci milenyumun parçası olan yaygın takvim – yerini aldığı Roma cumhuriyet takvimine göre bir gelişmeydi, ancak tropikal yıldan 11 dakika 14 saniye daha uzundu. Güneş’in Dünya’dan görüldüğü gibi aynı konuma dönmesi için geçen süre). Sonuç, takvimin her 314 yılda bir yaklaşık bir gün kaymasıydı.

Hatanın neden olduğu en acil sorunlardan biri, 325’te İznik Konseyi’nin ilk Pazar günü ilkel ekinokstan sonraki ilk dolunayı takip eden ilk Pazar gününe denk gelmesi gerektiğine karar verdiği Paskalya tarihini hesaplamanın artan zorluğuydu. 21 Mart’ta düştü. Konsey tarafından belirlenen tarih ile gerçek ilkbahar ekinoksu arasında artan çelişki, daha önce değilse de MS 8. yüzyılda kaydedildi ve Orta Çağ’da papaların önüne bir dizi reform önerisi getirildi. Ancak hiçbir işlem yapılmadı ve kusurlu olan Jülyen takvimi, Hıristiyan kilisesinin resmi takvimi olarak kaldı.

1562-63 yıllarındaki oturumunda, Trent Konseyi, Papa’nın sorunu düzeltilmiş bir takvim uygulayarak çözmesi çağrısında bulunan bir kararnameyi onayladı. Ancak uygun bir düzeltme bulup yerine oturtmak yirmi yıl daha sürdü. Yıllarca süren istişare ve araştırmalardan sonra, Papa Gregory XIII, Şubat 1582’de Gregoryen takvimi olarak bilinen yeniden düzenlenmiş takvimi ilan eden bir papalık boğası imzaladı. Reformlar, İtalyan bilim adamı Luigi Lilio’nun önerilerine ve Cizvit matematikçisi ve astronom Christopher Clavius’un bazı modifikasyonlarına dayanıyordu.

Yeni takvimi uygulamanın en gerçeküstü kısmı, Ekim 1582’de, ilkbahar ekinoksunu 11 Mart’tan 21 Mart’a getirmek için takvimden 10 gün bırakıldığında geldi. Kilise, herhangi bir büyük Hıristiyan festivalini atlamaktan kaçınmak için Ekim’i seçmişti. Böylece, yeni takvimi benimseyen ülkelerde, 4 Ekim 1582’de St. Francis of Assisi Bayramı’nı doğrudan 15 Ekim izledi. Fransa, geçişi Aralık ayında ayrı yaptı.

Yine de, yeni bir takvim uygulamak kadar karmaşık bir şey bazı zorluklar olmadan devam edemezdi. Protestan ve Ortodoks ülkeleri papadan talimat almak istemediler, bu yüzden yeni takvimi kabul etmeyi reddettiler. Sonuç olarak, Katolik Avrupa – Avusturya, İspanya, Portekiz, İtalya, Polonya ve Almanya’nın Katolik devletleri – aniden kıtanın geri kalanının 10 gün önüne sıçradı.

Sonunda, Katolik olmayan ülkeler Gregoryen takvimini kabul etmeye başladı. Almanya ve Hollanda’nın Protestan bölgeleri 17. yüzyılda değişti. İngiltere ve Britanya İmparatorluğu toprakları 1752’de aynı şeyi yaparak Gregoryen takvimini tüm dünyaya yaydı.

Kaynak: Britannica

Etiketler:

Yorum yazın

Send this to a friend