Kıvırcık Saç Bakımı, Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır
  1. Ana Sayfa
  2. Güzellik & Moda

Kıvırcık Saç Bakımı, Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır

Kıvırcık saçlı olanlar, genellikle şekillendirilmesi daha kolay düz saçları olsun isterler. Ancak kıvırcık saçların harika göründüğünü bilmelisiniz. Doğru kıvırcık saç bakımı ve şekillendirme hileleri, vahşi dalgalarınızı kontrol etmenize yardımcı olacak! Bu yazımızda birkaç basit öneri ile kıvırcık saça özel nasıl bakım yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kendi Kendine Kuruyan Bukleler, Kıvırcık Saç Bakımı İçin İdealdir

Kıvırcık saçlar için doğru bakım kurutmayla başlar. Yüksek ısı, kıvırcık saçların nemini kaybetmesine neden olur. Bu da zamanla saçlarınızın zarar görmesine sebep olabilir. Bu yüzden saçlarınızı kendi başına kurumasına izin vermelisiniz. Alternatif olarak, saç kurutma makinesini düşük sıcaklıkta kullanabilirsiniz. Aceleniz varsa veya özel bir şekillendirmeye ihtiyaç duyuyorsanız, devam etmeden önce ısıya karşı koruyucu bir ürün uygulamanızı öneririz.

Kıvırcık Saç Bakımı İçin Şampuan ve Saç Kremi

Kıvırcık saçlar kıvrımlı ve inatçı olma eğilimindedir, bu nedenle özel bir saç bakımı rutinine ihtiyaç duyarlar. Saçların bakımına günlük olarak başlamalısınız. Saçlarınız için belirli bir şampuanı kullanmanız, saçlarınızın sağlığı ve görünümü için önemlidir. Saçlarınızı canlandıran, buklelerinizi belirginleştiren, elektriklenmeyi ortadan kaldıran ve saçınıza dolgunluk veren bir şampuanı tercih edin. Aynı zamanda şampuanınızın saçlarınızı kurutmayacak bir içeriğe sahip olmasına dikkat edin.

Saç kremi, mükemmel bukleler için ikinci adımdır. Bu aşamada bukleleri geniş dişli bir tarakla taramak daha iyi olacaktır. Saç kremi seçiminde de, saçınıza ağırlık vermeden yumuşaklık sağlayacak, elastik, tonlu ve uzun ömürlü bukleler için özel olarak tasarlanmış bir saç kremi seçin.

Mükemmel Şekillendirme İçin Hangi Kıvırcık Saç Bakımı Ürünlerini Seçmelisiniz?

Kıvırcık saç bakımı sadece yıkama ile sınırlı değildir. Aslında saçı yumuşatma etkisini arttırmak ve saçı kurutma aşamasına hazırlamak için nemlendirmeye odaklanan uygun bir şekillendirme ile devam etmek gerekir. Bu nedenle, saç tipi doğrultusunda köpük, sprey, ve yeniden yapılandırma maskeleri gibi belirli ürünleri de kullanmanız gerekir.

Aslında saçınızı doğru miktarda nemlendirmek, yumuşak tutar. Böylece harika bukleleriniz ortaya çıkar. İşte tüm kıvırcık saçların şekillendirmede müttefikleri:

  • Saç Köpüğü

Kuru saçlarda kullanıldığında buklelere daha belirgin bir şekil verilmesine yardımcı olur. Kıvırcık saçlarınıza doğru uygulamayla, esnek bukleler yaratabilirsiniz.

Kuru saçınızı biraz köpükleyin. Ardından fön fırçası ile buklelerinizi yuvarlayın. Birkaç saniye saç kurutma makinesi tutun. Sonra soğumasını bekleyin, ardından fön fırçasını çıkarın. Saçınızı fırçalamadan şekillendirmek için parmaklarınızı kullanın.

  • Kıvırcık Saç Bakımı İçin Nemlendirici Maske

Bukleler çok kolay kuruma eğilimindedir, bu yüzden her yıkamadan sonra nemlendirilmeleri gerekir. Saçlarınızı shea yağı gibi maskeler uygulayabilirsiniz.

  • Saç Spreyi

Çok sıkı ve kıvrımlı buklelere sahip kıvırcık saçlarınız mı var? Buklelerinizi, fön fırçası ve sprey ile yumuşak ve akıcı buklelere dönüştürebilirsiniz.

Temel bir kural olarak, fön fırçası ne kadar büyükse bukleler o kadar yumuşak olacaktır. Doğal bukleler için şampuandan sonra taradığınızda daha az dolaşırlar. Doğal bukleler için biraz saç spreyi püskürtün ve havayla kurumasını bekleyin.

kivircik sac nasil uzatilir

Kıvırcık Saç Nasıl Uzatılır

Kıvırcık saçlarınızı uzatmak mı istiyorsunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Saçınızı uzatmakta zorluk çekmenizin birçok nedeni olabilir. Saçınızın uzunluğunu ve görünümünü en üst düzeye çıkarmak için aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun.

1. Kıvırcık saçlar ne kadar çabuk uzar

İşin gerçeği, kıvırcık saçlar daha uzun sürede uzar. Çünkü düz değil, kıvrık bir şekilde uzarlar. Tüm saçlar genellikle ayda yaklaşık 1.5 cm kadar uzar. Bu yüzden sabırla ve kuaförünüzle koordineli bir planla daha uzun saçlara sahip olabilirsiniz.

2. Kuaförünüzle bir plan oluşturun

Saçınızı uzatmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri kuaförünüzle birlikte bir eylem planı oluşturmaktır. Kuaförünüzün amacınızı anlaması, saçınızın ne kadar hızlı uzadığını bilmesi önemlidir. Ayrıca, size saçınızın uzunluğunu gösteren saç uçlarını mümkün olduğunca az kesmesine dikkat etmesi gerekir.

3. Kıvırcık saçları inceltmeyin

Kuaförünüzün buklelerinizi inceltmesine izin vermeyin. Bunu yapmak, saçlarınızı uzatma işleminin çok daha uzun sürmesine neden olur. Çünkü buklelerin uçlarını kırar ve kabarma yaratır. Hiç kimse saçlarının kıvırcık ve ince olmasını istemez.

4. Normal saç kesimi planlayın

Bölünmüş uçlar sizin düşmanınızdır. Kırık uçları kesmek için saçınızı daha uzun süre uzatırken düzenli saç kesimi yapmak önemlidir. Bölünmüş uçlar, herhangi bir yere gidiyormuş gibi görünmese de, aslında saç telinizi ikiye böler ve saçınızı kısaltır. Bu yüzden belli aralıklarla saçlarınızın uçlarından kestirin.

5. Saç yoğunluğu

Saçınızın yoğunluğu, saçınızın ne kadar uzamasını isteyeceğiniz konusunda önemli bir rol oynar. Kalın kıvırcık saçlara sahip olacak kadar şanslıysanız, saçınızı çok ince görünmeden daha uzun süre uzatabilirsiniz. Ancak saçınız ince telli ise, o zaman uzadıkça daha zayıf görünecektir.

İnce telli saçlarınız varsa, uçları çok ince görünecek kadar uzatmak yerine, dolgunluk görünümünü en üst düzeye çıkaran bir kesim yaptırmanızı öneririz. Bu durumda dolgunluk uzunluktan daha çekicidir.

6. Yay faktörü

Kıvrılma şekliniz, saçınızın uzamasında büyük bir rol oynar. Çok sıkı bukleler yüksek yay faktörüne sahiptir ve bu nedenle uzaması uzun zaman alır. Daha gevşek dalgalar, daha küçük yay faktörüne sahip oldukları için daha hızlı uzunluk elde ederler.

7. Kıvrılma şekli

Herkesin kıvrılma düzeni benzersizdir. Boynunuzun ense kısmındaki bukleler alnınızdaki buklelerden daha sıkıysa, saçınızın uzaması daha uzun sürecektir. Çünkü uzunluğunuzu oluşturan saçlar daha büyük bir yay faktörüne sahiptir. Ense bölgesindeki bukleler alnınızın hemen üstündeki buklelerden daha gevşekse, o zaman daha hızlı uzunluk elde edebilirsiniz.

8. Kıvırcık saç bakımı ve beslenme

Saçınız su ve proteinden (keratin) oluşur. Saçınızı daha uzun süre uzatma niyetiniz varsa bol su içmek ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Tıpkı doktorunuzun size söylediği gibi, vücudunuz için en iyi yiyecekler saçınız için de iyidir. Bu yüzden bol bol sebze, meyve, kuruyemiş ve sağlıklı şeyler yiyin.

9. Takviyeler

Sağlıklı saç büyümesini destekleyebilecek her sabah alabileceğiniz vitamin ve mineraller vardır. Keratin, biotin, kolajen peptidler, hyaluronik asit, tüm alfabetik vitaminler veya tüm vitaminlerin herhangi bir kombinasyonu içeren bir takviye, saçınızın daha uzun ve daha güçlü uzamasına yardımcı olabilir. Ancak takviye alıyor olsanız bile, saçınızı daha uzun süre uzatmak sabır gerektirecektir.

10. Genetik

Saçınız, genetiğinize bağlı olarak, saçınız uzadığı sürece uzar. Saçınızın uzayabileceği nihai uzunluk, yeni bir saç folikül içinde büyüyüp eski saçı dışarı itmeden önce saçınızın folikülde kaldığı sürenin bir faktörüdür. Bu süre herkes için farklıdır ve genetik olarak kalıtsal görünmektedir.