doğru bilginin adresiKolesterol

Kolesterolü Hızla Düşürmek Mümkün mü?

Kolesterolümü hızla nasıl düşürürüm? Kolesterolümü hızlı bir şekilde düşürebilir miyim? Hepimizin, zaman zaman kendisine sorduğu en önemli sorulardan biri, kolesterol ile ilgili. Diyet ve yaşam tarzındaki birkaç önemli değişiklik, bir kişinin kolesterolünü zamanla doğal olarak düşürmesine yardımcı olabilir. Anında bir düzeltme olmaz, ancak bazı kişiler birkaç hafta içinde değişiklikleri fark edebilir.

Bazı durumlarda, bir kişinin kolesterolünü düşürmek veya diğer risk faktörlerini kontrol etmek için ilaca ihtiyacı olabilir.

Bununla birlikte, bir kişi ilaç kullanıyor olsa bile, kolesterol seviyelerini iyileştirmeye ve yan etki riskini azaltmaya yardımcı olacak değişiklikler yapması yine de önemlidir.

Kolesterol nedir?

Karaciğer vücutta mumsu bir madde olan kolesterolü üretir. Kolesterol molekülleri kanda dolaşır.

Karaciğer vücudun ihtiyaç duyduğu tüm kolesterolü üretir, bu nedenle bir kişinin diyetinde kolesterol tüketmesine gerek kalmaz.

Kolesterolün kendisi fena değil. Kan kolesterolü, hücre oluşumuna yardımcı olmada önemli bir rol oynar.

Diyet kolesterolü

Diğer kolesterol kaynakları diyetten gelir. Diyet kolesterolü yalnızca et ve yağ açısından zengin süt ürünleri gibi hayvanlardan elde edilen yiyeceklerde bulunur.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), uzmanların mümkün olduğunca az diyet kolesterolü yemeyi önerdiğini belirtiyor.

Bunun nedeni, daha fazla diyet kolesterol kaynağı eklemek, bu bileşiği vücuda ve kan dolaşımına daha fazla ekleyerek kişinin kolesterol seviyelerini artırmasıdır.

Kan kolesterol seviyelerinin ölçülmesi

Kolesterol seviyelerini ölçerken, doktorlar bir kişinin kanındaki dört belirteci değerlendirecek:

 • Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol: “kötü” kolesterol. Daha düşük bir LDL numarası, sağlık için iyi bir gösterge ve daha düşük hastalık riski olabilir.
 • Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol: Yararlı kolesterol. Düşük HDL kolesterol, diğer sorunlar için bir risk faktörü olabilir ve daha yüksek bir HDL sayısı sağlığı gösterebilir.
 • Kan trigliseridleri: Kandaki yaygın bir yağ türü. Daha yüksek seviyeler, bir kişinin, özellikle de düşük HDL kolesterol gibi başka risk faktörlerine de sahip olduğunda, bazı sorunların riskinin arttığı anlamına gelebilir.
 • Toplam kolesterol: Bu sayı, kan trigliseritleri ile LDL ve HDL kolesterol seviyelerini hesaba katar.

Doktorlar, kalp hastalığı ve felç riskini belirlemek için bir kişinin genel sağlığı ve diğer risk faktörleri bağlamında tüm bu sayıları kullanacaktır.

Düşük Kolesterol Neden Önemlidir?

Yüksek kolesterol, kalp sağlığının kötüleşmesinde rol oynar.

Kanda daha fazla kolesterol dolaştıkça, kalbin bu kanı düzgün şekilde pompalaması zorlaşabilir. Bu kolesterol, atardamarlarda plak oluşumuna da katkıda bulunarak ateroskleroz riskini artırabilir.

Yüksek kolesterol, bir kişiyi kalp hastalığı, kalp krizi ve felç gibi risklere sokar.

Kolesterol nasıl düşürülür?

Kolesterol seviyelerini hızla düşürmek isteyen bir kişi birkaç temel sağlık ilkesini takip edebilir.

Bunlar arasında düzenli egzersiz yapmak ve bitkisel besinler açısından zengin, rafine gıdalar ve bazı yağ türleri bakımından düşük bir diyete odaklanmak yer alır.

Diyet değişiklikleri

Kolesterolün bir insanın yedikleriyle çok ilgisi vardır. Bu nedenle kolesterolünü hızlı bir şekilde düşürmek isteyenler için doktorların önerdiği ilk şeylerden biri sağlıklı beslenmedir.

Aşağıdaki diyet değişiklikleri, bir kişinin kolesterolünü olabildiğince çabuk düşürmesine yardımcı olabilir.

Trans yağları ortadan kaldırın

Trans yağlar, faydalı kolesterol seviyelerini düşürür ve sağlıksız kolesterol seviyelerini yükseltir.

Bazı diyet trans yağları süt ve et ürünleri gibi yiyeceklerde doğal olarak bulunur.

Diğer trans yağlar üretim süreçlerinden gelir. Gıda şirketleri, onları daha katı hale getirmek için belirli yağlara hidrojen ekleyerek oluştururlar.

Olası trans yağ kaynakları arasında et ve süt ürünleri, paketlenmiş hidrojene yağlar ve fast-food restoranlarından kızarmış yiyecekler bulunur.

Doymuş yağları azaltın

Doymuş yağlar, oda sıcaklığında katıdır ve büyük miktarlarda sağlıklı olmayabilir.

Çok miktarda doymuş yağ yemek LDL kolesterol seviyelerini yükseltir. Amerikan Kalp Derneği (AHA), doymuş yağ alımının günlük kalorinin% 5-6’sı ile sınırlandırılmasını önermektedir.

Doymuş yağ kaynakları arasında peynir, tereyağı ve süt gibi et ve süt ürünlerinin yanı sıra hurma ve hindistancevizi yağı gibi bitkisel yağlar bulunur.

Daha fazla bitkisel besin ekleyin

Kolesterol düşürücü bir diyet, meyveler, sebzeler, tahıllar ve tohumlar gibi çok çeşitli bitki besinlerini yemeyi içerir.

Diyete çeşitli bitki besinleri eklemek, vücudun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu çeşitli besinleri ve vitaminleri almasına yardımcı olur.

Bitkisel besinler de kolesterolsüzdür, bu nedenle vücuttaki kolesterol seviyelerine katkıda bulunmazlar.

Ek olarak, bitkisel besinler, antioksidanlar ve bazı lif türleri gibi kalp hastalığı için diğer risk faktörlerini azaltabilecek besinler içerir.

Lif alımını artırın

Bitkiler, diyetteki tek lif kaynağıdır. Lif, sindirim sağlığı için önemli bir faktördür ve yüksek kolesterol gibi diğer risk faktörlerini de etkileyebilir.

AHA, tek başına lif içeriği yüksek bir diyetin kolesterol seviyelerini% 10’a kadar düşürmeye yardımcı olabileceğini tahmin ediyor.

Daha fazla bitkisel besin yemek doğal olarak lif alımını artıracaktır. Fazladan lif ihtiyacı olan kişiler, günlük ihtiyaçlarına ulaşmalarına yardımcı olmak için bir lif takviyesi almayı düşünebilirler.

Bitki protein kaynaklarını artırın

Diyete çeşitlilik katmak, insanların kalp hastalığı için bazı risk faktörlerini yönetmelerine yardımcı olabilir.

Birçok insan proteinlerini esas olarak hayvansal kaynaklardan alır. Bununla birlikte, diyetlerine bitki protein kaynaklarını dahil etmeleri de yardımcı olabilir.

Önemli miktarda protein içeren bir dizi sebze yemeği şunları içerir:

 • Nohut, mercimek ve bezelye gibi fasulye ve baklagiller
 • Pirinç, kinoa ve amarant gibi tahıllar
 • Badem ve kaju fıstığı gibi ağaç yemişleri
 • Kabak, ayçiçeği ve kenevir tohumu dahil tohumlar

Diyete bitki bazlı proteinler eklemek, vücudun protein ihtiyaçlarını kolesterol eklemeden karşılamasına yardımcı olabilir.

Daha az rafine yiyecek tüketin

Mümkün olduğunca rafine gıdalardan kaçınmak en iyisidir.

Rafine edilmiş ve paketlenmiş yiyecekler, onları rafta stabil yapan ve aynı zamanda arzu edilen bir lezzet veren bileşenlere sahip olma eğilimindedir.

Bu yiyecekler genellikle bir kişinin kolesterolünü düşürmek isterken kaçınması gereken bileşenleri içerir.

Kaçınılması gereken bileşenler arasında rafine tahıllar, ilave edilmiş trans ve doymuş yağlar ve ilave şeker bulunur.

Yaşam tarzı faktörleri

Birçok yaşam tarzı faktörü bir kişinin kolesterol seviyelerini etkileyebilir. Bazı insanlar yaşam tarzlarında belirli değişiklikler yapmanın kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğunu görebilir.

Egzersiz yapmak

Egzersiz, kardiyovasküler sağlık ve sağlıklı kolesterol seviyelerinde anahtar rol oynar.

AHA, haftada sadece 150 dakikalık orta yoğunlukta aerobik egzersizin kolesterolü ve yüksek tansiyon gibi diğer risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bunu başarmak için, bir kişinin haftanın 5 günü kalp atışını hızlandıran 30 dakikalık bir aktivite yapması gerekir. Bu faaliyetler şunları içerebilir:

 • Tempolu yürüyüş
 • Yüzme
 • Bisiklet
 • Koşu yapmak
 • Hareket ve dans dersleri

Sigara

Sigara içmek, sağlığın birçok yönünü etkiler. Yüksek kolesterolü olan kişiler için sigara, vücuttaki faydalı kolesterol seviyelerini düşürür.

Biomarker Research’te yayınlanan bir araştırma, sigarayı bırakan kişilerin HDL kolesterollerinde hızlı bir artış olduğunu buldu. Bu, genel kolesterol sağlığının önemli bir işaretidir.

Vücut ağırlığı

Orta bir kiloya ulaşmak veya bunu sürdürmek obezite hastalarında hastalık riski faktörlerini azaltabilir. İnsanların LDL kolesterol seviyelerini düşürmelerine ve HDL kolesterol seviyelerini yükseltmelerine yardımcı olabilir.

AHA, bir kişinin toplam vücut ağırlığının% 10’unu kaybetmesinin kolesterol sayılarını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini belirtiyor.

İlaçlar

İlaçlar, tehlikeli derecede yüksek kolesterol seviyelerine sahip olanlar için önemli bir araçtır ve kalp yetmezliği veya felç gibi bir olay riski altında olabilir.

Statinler çoğu insan için standart ilaçtır. Statin ilaçları kolesterolü düşürür ve yüksek kolesterolden kalp krizi veya felç riskini azaltır.

Bir kişinin bireysel risk faktörlerine bağlı olarak, doktorlar aşağıdakiler gibi başka ilaçlar önerebilir:

 • PCSK9 inhibitörleri
 • Seçici kolesterol emilim inhibitörleri
 • Reçineler
 • Kan yağlarını düşüren ilaçlar

İlaçla bile, kolesterolü düşürmek için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya odaklanmak hala önemlidir.

Özet

Yüksek kolesterol, kalp yetmezliği ve felç gibi ciddi olaylar için bir risk faktörüdür.

Bir kişi, kolesterolünü olabildiğince çabuk düşürmeye yardımcı olmak için bir dizi diyet ve yaşam tarzı değişikliği yapabilir.

Bu değişiklikler arasında bitkiler açısından zengin çeşitli bir diyet yemek, doymuş ve trans yağlardan kaçınmak ve düzenli egzersiz yapmak yer alıyor.

Ciddi derecede yüksek kolesterolü olan kişiler, kolesterollerini kontrol altında tutmak için ilaçlara ihtiyaç duyabilir.

Bununla birlikte, sağlıklı kolesterol seviyelerini yükseltmek için diyet ve yaşam tarzı değişiklikleri yapmaya yine de öncelik vermeleri gerekir.

Kişi, kendisi için doğru eylem planına karar vermek ve kolesterolünü düşürmek için kalıcı değişiklikler yapmak için bir doktorla birlikte çalışmalıdır.

Is it possible to lower cholesterol quickly? başlıklı yazıdan tercüme edilmiştir.

Originally posted 2020-10-23 05:23:21.

Bu yazıyı paylaşın

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email