Ayet, Sure ve Cüz Kavramlarını Açıklayınız


 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #9318
  Kuyucan
  Anahtar yönetici

  Kur’an-ı Kerim, müslümanlar için, Cebrail adındaki melek aracılığı ile Allah tarafından İslam peygamberi olan HZ. Muhammed’e vahiyler halinde indirildiği kabul edilen Müslüman aleminin kutsal kitabıdır.

  Vahiy ise İslami terminolojide Allah tarafından gönderilen buyruklardır ve sadece Cebrail aracılığı ile peygambere gelir(iner).

  Ayet, Sure ve Cüz Ne Demektir?

  Ayet; Kur’an-ı Kerim’de geçen her bir cümleye ayet denir. Kur’an’da toplam 6666 adet ayet bulunmaktadır. Arapçada ise ayet delil, anlam olarak veri ya da işaret anlamına gelmektedir. Ayet sayısı konusunda bazı çelişkiler olsa da (6666 değil 6632 olduğu iddia edilse de bu ikilem Arapçadan Türkçeye çevirim sırasında oluşan gramer farklılığından kaynaklandığı görülmektedir.)

  Sure; Kur’an’ın 114 bölümünden her bir bölüme sure denir. Sure kelimesinin anlamı ise yüksek rütbe, şeref anlamı taşımaktadır.

  Cüz; Kur’an’ın otuz parçaya bölünmüş olan her bir parçasına Cüz denir. Yaklaşık 20 sayfaya tekamül etmektedir. Arapçada cüz (parça) anlamına gelmektedir. 30 cüz bulunmaktadır.

  Kur’an, Hz. Muhammed’e 610 yılından 632 yılına kadar parçalar halinde yeryüzüne indirilmiştir. Günümüze kadar farklı dillere de çevrilmiştir. Allah tarafından müslümanlara Cebrail adlı melek aracılığı ile ayetlerle gönderilen kutsal kitabımız günümüze kadar çok sayıda mealleri yazılmış Arapça bilmeyen Müslümanların da okuyup anlayabilmesi için kolaylıklar sağlanmıştır. Kuran böylece çok daha geniş kitlelere ulaşmış ve okunması sağlanmıştır.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.